10 najbogatszych kobiet świata: co je łączy oprócz posiadania gigantycznego majątku?

Wśród 10 najbogatszych kobiet świata najmniej zamożna dysponuje majątkiem w wysokości 29 miliardów dolarów. Czym się zajmują dziedziczki imponujących fortun i czyje nazwisko znajduje się na szczycie zestawienia?

Publikacja: 24.07.2024 17:18

Francuska businesswoman Francoise Bettencourt Meyers w 2017 roku odziedziczyła po zmarłej matce mają

Francuska businesswoman Francoise Bettencourt Meyers w 2017 roku odziedziczyła po zmarłej matce majątek koncernu L’Oréal.

Foto: PAP

Gdy w maju bieżącego roku dzieła Vincenta Namatjiri zostały zamieszczone w National Gallery of Australia (NGA), wśród dwudziestu jeden sportretowanych osób znalazła się między innymi Gina Rinehart, miliarderka z branży górniczej. Sposób, w jaki została przedstawiona na ilustracji, nie przypadł jej do gustu, a sportowcy, których od lat wspiera finansowo w ich przygotowaniach olimpijskich, zwrócili się z oficjalną prośbą do władz galerii o usunięcie portretu z wystawy. Kontrowersyjny obraz stał się tematem dyskusji na temat granic dobrego smaku w sztuce i portretowaniu, natomiast wystawa pozostała dostępna dla zwiedzających w niezmienionej formie zgodnie z pierwotnym terminarzem, czyli do 21 lipca bieżącego roku.

Gina Rinehart, choć sportretowana w niekorzystny jej zdaniem sposób, pozostaje najbogatszą kobietą w Australii. 70-latka jest prezesem założonej jeszcze przez swojego ojca wiodącej firmy wydobywczej i rolniczej Hancock Prospecting. Oprócz prowadzenia firmy zajmuje się też działalnością filantropijną, a także wspomaganiem finansowym australijskich sportowców. Zgodnie z opublikowanym w kwietniu bieżącego roku zestawieniem „Forbes” zajmuje 9. miejsce na liście najbogatszych kobiet świata. Kto jeszcze znalazł się w tym zestawieniu?

Czytaj więcej

Kontrowersje wokół portretu najbogatszej kobiety Australii

Twoja praca nigdy się nie kończy

Prowadząca firmę Fidelity Investments założoną przez swojego dziadka w 1946 roku Amerykanka Abigail Johnson znajduje się na 10. miejscu listy. Majątek 62-latki szacowany jest na 29 miliardów dolarów, a po śmierci swojego ojca Edwarda „Neda” Johnsona III w 2022 roku pozostaje na czele firmy samodzielnie. – Niezależnie od tego, jaką pozycję zajmujesz w hierarchii firmy, twoja praca nigdy się nie kończy – taką refleksją podzieliła się z czytelnikami „Forbes”.

Znajdującą się na 9. miejscu zestawienia Ginę Rinehart o 2 miliardy dolarów wyprzedza Miriam Adelson i jej rodzina. Właściciele ponad połowy udziałów w firmie Las Vegas Sands z sukcesem prowadzą tamtejsze kasyna. Pochodząca z Izraela 78-latka, wdowa po polityku z Partii Republikańskiej, Sheldonie Adelsonie, od lat aktywnie wspiera badania medyczne poświęcone poszukiwaniom przełomowych leków, przeznaczając na ten cel ponad miliard dolarów, zgodnie z wyliczeniami „Forbes”.

Pierwsza była Patricia

Współzałożycielka i właścicielka imperium przewozowego Mediterranean Shipping Company (MSC), Rafaela Aponte-Diamant, pojawia się na 7. miejscu najbogatszych kobiet świata, dysponując majątkiem w wysokości 33,1 miliarda dolarów. Pochodząca z Włoch 79-latka oraz jej mąż, Gianluigi Aponte, założyli firmę w 1970 roku, zapożyczając się wówczas na $200,000, aby kupić swój pierwszy statek o nazwie Patricia. W ciągu kolejnej dekady sukcesywnie gromadzili kolejne jednostki, a w latach 80. rozszerzyli swoją ofertę o rejsy wycieczkowe. Małżonkowie pozostają jedynymi udziałowcami posiadającymi po 50 proc. akcji w zarządzanym przez siebie koncernie. Ich syn Diego pełni wprawdzie funkcję prezesa, ale za sterami firmy konsekwentnie zasiadają przedsiębiorczy założyciele.

Choć w ostatnich tygodniach toczono gorące dyskusje na temat zasadności wystawnego przyjęcia weselnego dziedzica fortuny rodziny Ambani – Ananta – to jednak do grona najbogatszych kobiet świata zalicza się inna reprezentantka Indii – Savitri Jindal oraz jej rodzina. Majątek w wysokości 33.5 miliarda dolarów został zgromadzony za sprawą działalności firmy Jindal Group w branży stali, energetyki i cementu. Po śmierci założyciela firmy, Om Prakash Jindal, który w 2005 roku zginął w katastrofie helikoptera, udziały w spółkach firmy zostały podzielone między jego czterech synów, którzy obecnie prowadzą działalność niezależnie. Wdowa po założycielu jeszcze w ubiegłym roku pozostawała na miejscu 12. zestawienia „Forbes”, natomiast wzrost cen akcji przedsiębiorstwa pozwolił znacznie zwiększyć jej majątek, a jej samej uplasować się na 6. pozycji rzeczonej listy.

Czytaj więcej

Nita Ambani, miliarderka z Indii: Młode kobiety w naszym kraju rozbijają szklany sufit w drobny mak

Niespodzianki dla obdarowanych

Tuż przed nią, z majątkiem szacowanym na 35.6 miliarda dolarów, plasuje się była żona Jeffa Bezosa, MacKenzie Scott. Po rozwodzie, który został sfinalizowany w 2019 roku, znana z działalności filantropijnej 53-latka obiecała rozdać część swojego majątku na wybrane przez siebie cele charytatywne. Zgodnie z zapowiedzią, przeznaczyła 640 milionów dolarów 361 organizacjom, które złożyły wnioski w konkursie o finansowanie. Szacuje się, że jej darowizny w ciągu dotychczasowej działalności wyniosły łącznie 17,3 miliarda dolarów, a wśród nich były między innymi takie wpłaty, o których sami obdarowani dowiadywali się w chwili otrzymania przelewu.

Podczas gdy MacKenzie Scott przeznacza majątek na wsparcie organizacji charytatywnych, to wyprzedzająca ją na liście miliarderek Jacqueline Mars za sprawą regularnych wpłat pomaga w utrzymaniu organizacji jeździeckich na świecie. 85-letnia dziedziczka jest wnuczką Franka C. Marsa, który w 1911 roku zaczął sprzedawać pierwsze wyroby cukiernicze powstałe w jego własnej kuchni. Dziś firma, której nazwa pochodzi bezpośrednio od nazwiska założyciela, pozostaje światowej sławy producentem słodyczy, ale i karmy dla zwierząt, a Jacqueline Mars, dysponująca majątkiem szacowanym na 38.5 miliarda dolarów, mimo przejścia na emeryturę, pozostaje udziałowcem firmy wraz z bratem Johnem oraz czterema córkami zmarłego brata Forresta Juniora.

Czytaj więcej

Miliardy idą w świat. Na co wydaje fortunę była żona Jeffa Bezosa?

Sztuka, gra na pianinie, literatura

Pierwszą trójkę najbogatszych kobiet świata zamyka Julia Koch, której majątek szacuje się na 64.3 miliarda dolarów. Wdowa po zmarłym w 2019 roku Davidzie Kochu, wraz z trojgiem dzieci odziedziczyła 42 proc. udziałów w konglomeracie Koch Industries, zajmującym się wieloma gałęziami przemysłu, od rafinerii ropy naftowej poprzez rozwój technologii medycznych, aż po sektor chemiczny, energetyczny, produkcję asfaltu, gazu ziemnego, nawozów sztucznych i środków spożywczych.

74-letnia Alice Walton, dysponująca majątkiem 72.3 miliarda dolarów, w notowaniu „Forbes” znalazła się na drugim miejscu. W 2016 roku odziedziczyła po ojcu akcje Walmartu warte 11 miliardów dolarów. W ciągu siedmiu lat wartość tych akcji podskoczyła do 71 miliardów. Przez lata pracowała jako analityk finansowy w Arvest Bank Group, a zainteresowanie sztuką skłoniło ją do otwarcia Muzeum Sztuki Amerykańskiej Crystal Bridges w swoim rodzinnym mieście Bentonville w stanie Arkansas. Pomysłodawczyni spektakularnego kompleksu, zajmującego 20,200 m2, z zapałem opowiada o jego przeznaczeniu, którym jest nie tylko możliwość prezentacji dzieł sztuki, ale korzystania z bogatej oferty edukacyjnej, zaplecza bibliotecznego, warsztatów rękodzieła, obozów letnich oraz wykładów poświęconych sztuce i architekturze.

Czytaj więcej

Miliard dolarów dla studentów medycyny. Hojny dar byłej wykładowczyni

Kochającą sztukę jedyną córkę właściciela Walmartu, w rankingu najbogatszych kobiet świata wyprzedza Françoise Bettencourt Meyers i jej rodzina. Francuska businesswoman w 2017 roku odziedziczyła po zmarłej matce Liliane Bettencourt majątek koncernu L’Oréal, a zgromadzona tym sposobem fortuna w wysokości 99.5 miliarda dolarów sprawia, że już czwarty rok z rzędu znajduje się na pierwszym miejscu zestawienia „Forbes”. Oprócz działalności biznesowej miliarderka poświęca się też innym pasjom, między innymi grze na pianinie oraz pisaniu książek – jest autorką pięciotomowego studium Biblii oraz genealogii greckich bogów.

Jak widać, umiejętne zarządzanie gromadzonymi przez pokolenia imponującymi majątkami pozwala nie tylko pomnażać stan posiadania, ale i poświęcać czas na satysfakcjonujące zajęcia, które przynoszą radość nie tylko samym zainteresowanym, ale i osobom, które dzięki danej działalności mogą również rozwijać swoje talenty. – Każdy zasługuje na dostęp do życia pełnego najróżniejszych możliwości – napisała Alice Walton na oficjalnej stronie prowadzonej przez siebie fundacji. Pod powyższym zdaniem mogłaby podpisać się każda z wymienionych na liście najbogatszych kobiet świata.

Źródła:
https://www.forbes.com/
https://www.kochind.com/
https://crystalbridges.org/

Gdy w maju bieżącego roku dzieła Vincenta Namatjiri zostały zamieszczone w National Gallery of Australia (NGA), wśród dwudziestu jeden sportretowanych osób znalazła się między innymi Gina Rinehart, miliarderka z branży górniczej. Sposób, w jaki została przedstawiona na ilustracji, nie przypadł jej do gustu, a sportowcy, których od lat wspiera finansowo w ich przygotowaniach olimpijskich, zwrócili się z oficjalną prośbą do władz galerii o usunięcie portretu z wystawy. Kontrowersyjny obraz stał się tematem dyskusji na temat granic dobrego smaku w sztuce i portretowaniu, natomiast wystawa pozostała dostępna dla zwiedzających w niezmienionej formie zgodnie z pierwotnym terminarzem, czyli do 21 lipca bieżącego roku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Solo dining - moda na jedzenie w pojedynkę opanowuje świat. Kto i jak na tym korzysta?
Styl życia
Brak przepisów sprawia, że szkoły nie radzą sobie z upałami? Rodzice muszą kupować wiatraki
Styl życia
Jak mądrze wspierać dziecko w nauce? "Rodzic nie może być środkiem zastępczym"
Styl życia
Instruktorka tańca księżnej Diany wydaje swoje wspomnienia. Będzie o nich głośno
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Styl życia
Polityka „zero ekranów” dla dzieci poniżej 2 roku życia. Nowe rekomendacje ekspertów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki