Potęga ludzkiej kreatywności
W ramach zainicjowanego przez dr Samuela Peraltę projektu Lunar Codex, obrazy artystki z Madagaskaru znajdą się wśród 35.000 dzieł rzeźbiarzy, pisarzy, poetów, twórców filmowych, autorów podcastów i muzyków z całego świata, które zostaną wysłane na Księżyc.
Kanadyjski fizyk, artysta i przedsiębiorca zamierza tym sposobem nie tylko wyróżnić twórczość wybranych artystów, ale i podkreślić potęgę ludzkiej kreatywności w prezentowaniu dzieł sztuki w niekonwencjonalny sposób. – Jeśli NASA oraz niektóre kraje europejskie i azjatyckie planują skolonizowanie Księżyca, to będzie to idealny początek tamtejszych działań kulturalno-artystycznych – wyjaśnia Samuel Peralta w rozmowie z CNN.
Pięć obrazów
W ramach spektakularnej inicjatywy wybrano dzieła artystów z 247 krajów, które, podzielone na 6 kapsuł, będą wysyłane na Księżyc przez 18 miesięcy. Pięć obrazów Tary Shakti wyruszy w tę niepowtarzalną podróż w lutym 2025 roku. – Nadal nie mogę w to wszystko uwierzyć – napisała autorka dzieł na swoim profilu instagramowym.
Wprawdzie trudno się dziwić zaskoczeniu, jakiego artystka doświadczyła po tym, jak to właśnie jej obrazy zostały dostrzeżone przez inicjatora projektu, to jednak już w przeszłości doceniano jej prace, nagradzając ją prestiżowym wyróżnieniem Mosaic 2019 Exposé Award w Nowym Jorku, Leonardo da Vinci Award we Florencji w 2022 roku oraz medalem zasług przyznanym jej przez Ambasadę Madagaskaru w tym samym roku.
Apollo 12 był pierwszy
Choć Tara Shakti jest jedyną reprezentantką swojego kraju, której dzieła zostały wytypowane do udziału w ekspedycji, organizator misji zachęca innych artystów do zgłaszania swoich kandydatur i prezentowania portfolio, co odbywa się bez żadnych opłat. – Najważniejszym celem zaproponowanego przeze mnie przedsięwzięcia jest zainspirowanie artystów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, by odważnie prezentowali swoje dzieła. Zapewne wielu twórców zmaga się z pytaniami, czy ich utwory, obrazy, ilustracje, wiersze mają sens i czy warto komukolwiek je pokazywać. Dzięki planowanej ekspedycji mogą zapewnić swojej twórczości nieśmiertelność. Czyż nie jest to właśnie najważniejsze dążenie każdego artysty? Ocalić swoje prace nawet po śmierci? – zauważa Samuel Peralta.