Wielki zaszczyt dla artystki z Madagaskaru: jej obrazy polecą na Księżyc

Obrazy pochodzącej z Madagaskaru artystki Tary Shakti zostaną wysłane na Księżyc. Skąd taki pomysł i czy inni twórcy również zostali wyróżnieni w ten sposób?

Publikacja: 02.08.2024 09:34

W swoich pracach artystka porusza ważne społecznie tematy związane z niesprawiedliwościami i opresja

W swoich pracach artystka porusza ważne społecznie tematy związane z niesprawiedliwościami i opresjami, jakich doświadczają kobiety.

Foto: Adobe Stock

– Uczestnictwo w tym przełomowym projekcie jest dla mnie nie tylko zaszczytem, ale i potwierdzeniem nieograniczonych możliwości ludzkiej kreatywności. Wysłanie naszych dzieł na Księżyc czyni z nas nie tylko ambasadorów sztuki, ale i pionierów w zupełnie nowej dziedzinie – napisała Tara Shakti na swoim profilu instagramowym, komentując przełomową informację na temat planowanej misji wysyłki jej dzieł na Księżyc. Kto był pomysłodawcą projektu i jacy inni artyści doświadczą tego zaszczytu?

Pomagać nie tylko kobietom

Pochodząca z artystycznej rodziny malarka już w wieku siedmiu lat była zachęcana przez starszego brata do tworzenia swoich pierwszych obrazów i stosowania przy tym odważnych rozwiązań kolorystycznych. Zamiłowanie do dzieł renesansowych twórców sprawiło, że zdecydowała się na studia w Accademia d’Arte we Florencji, a następnie przeniosła się do Paryża, by zgłębiać tajniki sztuki w tamtejszym domu aukcyjnym Drouot.

W swoich pracach artystka porusza ważne społecznie tematy związane z niesprawiedliwościami i opresjami, jakich doświadczają kobiety. Nasycone kolorystycznie dzieła oddają wachlarz ludzkich emocji i skłaniają do refleksji nad praktykami, które uderzają w człowieczeństwo, takimi jak między innymi handel ludźmi, opresje, niewolnictwo, rasizm. – Przez całe życie obserwowałam, jak kobiety są źle traktowane, co tylko wzmacniało moje przeświadczenie, że trzeba takim zachowaniom zapobiec. Za pośrednictwem mojej sztuki pragnę naświetlić te zjawiska, wyeksponować je i przyczynić się do ich eliminacji. Chcę tym sposobem pomagać nie tylko kobietom, ale i wszystkim ludziom – wyznała w rozmowie z CNN.

Czytaj więcej

Powrót do domu: kolekcja „The Walking Home” trafia do właścicielki po 3 dekadach

Potęga ludzkiej kreatywności

W ramach zainicjowanego przez dr Samuela Peraltę projektu Lunar Codex, obrazy artystki z Madagaskaru znajdą się wśród 35.000 dzieł rzeźbiarzy, pisarzy, poetów, twórców filmowych, autorów podcastów i muzyków z całego świata, które zostaną wysłane na Księżyc.

Kanadyjski fizyk, artysta i przedsiębiorca zamierza tym sposobem nie tylko wyróżnić twórczość wybranych artystów, ale i podkreślić potęgę ludzkiej kreatywności w prezentowaniu dzieł sztuki w niekonwencjonalny sposób. – Jeśli NASA oraz niektóre kraje europejskie i azjatyckie planują skolonizowanie Księżyca, to będzie to idealny początek tamtejszych działań kulturalno-artystycznych – wyjaśnia Samuel Peralta w rozmowie z CNN.

Czytaj więcej

Czas na zdominowane przez mężczyzn "amatorki". Unikatowa wystawa w Wielkiej Brytanii

Pięć obrazów

W ramach spektakularnej inicjatywy wybrano dzieła artystów z 247 krajów, które, podzielone na 6 kapsuł, będą wysyłane na Księżyc przez 18 miesięcy. Pięć obrazów Tary Shakti wyruszy w tę niepowtarzalną podróż w lutym 2025 roku. – Nadal nie mogę w to wszystko uwierzyć – napisała autorka dzieł na swoim profilu instagramowym.

Wprawdzie trudno się dziwić zaskoczeniu, jakiego artystka doświadczyła po tym, jak to właśnie jej obrazy zostały dostrzeżone przez inicjatora projektu, to jednak już w przeszłości doceniano jej prace, nagradzając ją prestiżowym wyróżnieniem Mosaic 2019 Exposé Award w Nowym Jorku, Leonardo da Vinci Award we Florencji w 2022 roku oraz medalem zasług przyznanym jej przez Ambasadę Madagaskaru w tym samym roku.

Apollo 12 był pierwszy

Choć Tara Shakti jest jedyną reprezentantką swojego kraju, której dzieła zostały wytypowane do udziału w ekspedycji, organizator misji zachęca innych artystów do zgłaszania swoich kandydatur i prezentowania portfolio, co odbywa się bez żadnych opłat. – Najważniejszym celem zaproponowanego przeze mnie przedsięwzięcia jest zainspirowanie artystów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, by odważnie prezentowali swoje dzieła. Zapewne wielu twórców zmaga się z pytaniami, czy ich utwory, obrazy, ilustracje, wiersze mają sens i czy warto komukolwiek je pokazywać. Dzięki planowanej ekspedycji mogą zapewnić swojej twórczości nieśmiertelność. Czyż nie jest to właśnie najważniejsze dążenie każdego artysty? Ocalić swoje prace nawet po śmierci? – zauważa Samuel Peralta.

Czytaj więcej

Lista obrazów byłej królowej Danii jest imponująca. Podobnie jak lista jej talentów

Trudno nie przyznać racji kanadyjskiemu wizjonerowi. Wprawdzie jego inicjatywa wydaje się przełomowa, to jednak pierwszym dziełem sztuki, które wylądowało na Księżycu, był cykl grafik zatytułowany „The Moon Museum”. Ceramiczna płytka w formie miniaturki, szczelnie spakowana i przytwierdzona do jednej z nóg lądownika księżycowego, została wysłana na misję wraz z Apollo 12 w 1969 roku. Na płytce umieszczono miniaturowe obrazki autorstwa między innymi Andy’ego Warhola, który w lewym górnym rogu naszkicował rakietę nawiązującą kształtem do swoich inicjałów. Pozostałe rysunki przedstawiają między innymi kreskę oraz uproszczoną wersję sylwetki Myszki Mickey. Przyglądając się projektom, które wyruszą na Księżyc w ramach misji Lunar Codex trudno nie oprzeć się wrażeniu, że zostały one wykonane z większym rozmachem.

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://www.metmuseum.org/
https://www.tarashakti-art.com/about

Styl życia
Pokolenie Z nie boi się zmieniać pracy dla pieniędzy i zarabia coraz więcej
Styl życia
Co Europejczycy sądzą o robotach zatrudnianych do opieki nad seniorami? Ciekawy wynik badania
Styl życia
Wykłady na temat Beyoncé na Uniwersytecie Yale. Środowisko akademickie reaguje
SPOŁECZEŃSTWO
Japoński polityk postulował okaleczanie i przemoc wobec kobiet. Przeprasza za swoje pomysły
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Styl życia
Intensywne dwa dni księżnej Kate. Zachwyciła na obchodach Dnia Pamięci