Polityka „zero ekranów” dla dzieci poniżej 2 roku życia. Nowe rekomendacje ekspertów

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego wydała nowe rekomendacje dotyczące korzystania z urządzeń elektronicznych przez małe dzieci i nastolatków. Instytucja zaleca rodzicom i opiekunom, aby wprowadzili w swoich domach zakaz używania smartfonów, tabletów, a nawet telewizorów dla dzieci poniżej drugiego roku życia.

Publikacja: 04.09.2024 19:08

Zgodnie z zaleceniami szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego Zgodnie z tymi zaleceniami dzieci w ogó

Dziecko ze smartfonem

Zgodnie z zaleceniami szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego Zgodnie z tymi zaleceniami dzieci w ogóle nie powinny korzystać z mediów cyfrowych.

Foto: Adobe Stock

Negatywny wpływ, jaki na zdrowie dzieci i młodzieży ma ekspozycja na ekrany smartfonów, tabletów, a także telewizorów, został potwierdzony w wielu badaniach, które w ostatnich latach przeprowadzili naukowcy z całego świata. Skutki, o których mowa, dotyczą zarówno rozwoju mózgu i kondycji fizycznej, jak i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Szwecja chce ograniczyć dzieciom korzystanie z elektroniki

Na potrzebę wprowadzenia przez rodziców i opiekunów konkretnych ograniczeń w dostępie dzieci do urządzeń elektronicznych wyposażonych w ekrany zwrócili uwagę eksperci ze szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego (Folkhälsomyndigheten). Ta instytucja rządowa to odpowiednik polskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

W poniedziałek 2 września AZP opublikowała zestaw zaleceń, których adresatami są rodzice i opiekunowie dzieci w Szwecji. Zgodnie z tymi zaleceniami, „dzieci w ogóle nie powinny korzystać z mediów cyfrowych” – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie instytucji.

Przedstawiciele agencji rekomendują między innymi, że dzieci nie powinny używać urządzeń posiadających ekrany przed snem. Zalecają także, aby na czas snu urządzenia takie jak telefony komórkowe czy tablety znajdowały się poza sypialnią dziecka.

Czytaj więcej

Młodzież bez dostępu do smartfonów przez cztery tygodnie. Wyniki eksperymentu

Celem tych rekomendacji jest promowanie odpowiedniej równowagi między czasem ekranowym a innymi codziennymi czynnościami. Autorzy zaleceń wymieniają wśród nich sen, aktywność fizyczną, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, posiłki, a także spotkania z innymi osobami oraz odrabianie lekcji. Podkreślają również, że równie istotne jest ograniczenie ekspozycji dzieci na nieodpowiednie treści w internecie.

„Z naszych badań wynika, że młodzi ludzie doświadczają zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków korzystania z mediów cyfrowych. Wiele z nich ma świadomość ich wpływu i chce zmienić swoje nawyki, w czym – mamy nadzieję – pomogą im niniejsze rekomendacje” – pisze w komunikacie dr Helena Frielingsdorf z Agencji Zdrowia Publicznego.

Ograniczenia w używaniu sprzętu powinny objąć również nastolatków

Zdaniem autorów rekomendacji ograniczenia w dostępie do urządzeń elektronicznych powinny dotyczyć również starszych dzieci. Te w wieku od 2 do 5 lat powinny spędzać przed ekranem maksymalnie godzinę dziennie.

Jedna do dwóch godzin dziennie to z kolei maksimum dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Eksperci zalecają natomiast maksymalnie jedynie trzy godziny dziennie dla dzieci w wieku od 13 do 18 lat.

Z pewnością wielu rodziców potwierdzi, że ekspozycja ich dzieci na ekrany jest znacznie większa. Aby proponowane ograniczenia odniosły skutek, rodzice i opiekunowie powinni zwiększyć swoją kontrolę w tej kwestii, a także po prostu porozmawiać z dziećmi na ten temat i uzgodnić z nimi zasady korzystania z urządzeń – zauważają autorzy publikacji.

Czytaj więcej

Phubbing rodzicielski fatalnie wpływa na dziecko. Ważne ustalenia naukowców KUL

Podkreślają oni również, że ogromne znaczenie w tym kontekście ma korzystanie z urządzeń posiadających ekrany przez samych dorosłych. Nawyki opiekunów mają bowiem wpływ na ich kontakty z dziećmi, a także na to, jak często i długo te ostatnie spędzają czas przed ekranem.

Przedstawiciele szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego zaapelowali również do firm technologicznych, kontrolujących media cyfrowe. Zwracają oni uwagę na fakt, że działające obecnie algorytmy skutecznie zatrzymują dzieci przed ekranami, co pociąga za sobą ryzyko ekspozycji na nieodpowiednie treści.

Źródło: Folkhalsomyndigheten.se

Styl życia
Pokolenie Z odważnie definiuje priorytety finansowe na 2025 r. Oto cel nr 1 młodych
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Styl życia
Pokolenie Z pada ofiarą niebezpiecznej mody finansowej. „Kwestia nieświadomości”
Styl życia
Dlaczego kupujemy dobra luksusowe? „Wizerunku eksperta nie buduje się tym, co się posiada”
SPOŁECZEŃSTWO
Ciemna strona pracy kobiet w Arabii Saudyjskiej. Śledztwo ujawniło niewygodne fakty
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Styl życia
Jedzenie na pocieszenie. Kiedy comfort food zaczyna być niebezpieczne?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?