Młodzież bez dostępu do smartfonów przez cztery tygodnie. Wyniki eksperymentu

Wywiad z Jonathanem Haidtem, autorem książki „The Anxious Generation”, zainspirował dziennikarkę „The Sunday Times” do przeprowadzenia eksperymentu. Jej dwóch synów, wraz z przyjaciółmi, przez miesiąc nie korzystało ze smartfonów, by przetestować tezy stawiane przez pisarza.

Publikacja: 19.08.2024 11:53

Choć młodzież szczerze przyznała, że na początku trudno im było przystosować się do nowej rutyny, ki

Choć młodzież szczerze przyznała, że na początku trudno im było przystosować się do nowej rutyny, kiedy przyszedł czas na zakończenie eksperymentu wszyscy uczestnicy byli zadowoleni oraz wdzięczni za możliwość wzięcia w nim udziału.

Foto: Adobe Stock

Decca Aitkenhead, dziennikarka brytyjskiej gazety „The Sunday Times”, jest autorką sylwetek wielu wybitnych osobistości, takich jak Oprah Winfrey, Hillary Clinton, J.K. Rowling, Johnny Depp czy Madonna. Jej prace zostały uhonorowane dwukrotnie nagrodą British Press Award, przyznawaną najlepszym brytyjskim dziennikarzom. Ponadto jest autorką dwóch książek „All at Sea” oraz „The Promised Land”.

Wywiad, który zainspirował eksperyment

W marcu 2024 roku Decca Aitkenhead przeprowadziła wywiad promujący najnowszą książkę amerykańskiego psychologa społecznego Jonathana Haidta - „The Anxious Generation. Why social networks are causing an epidemic of mental illness among our young people" (Niespokojne pokolenie. Dlaczego media społecznościowe powodują epidemię schorzeń psychicznych wśród młodych ludzi). Książka przytacza faktyczne dane, przedstawiając tendencje wzrostowe zdiagnozowanych zaburzeń psychicznych wśród nastolatków. Autor oferuje w niej analizę porównawczą środowiska, w jakim dorasta współczesna młodzież z warunkami, w jakich wychowywały się poprzednie pokolenia. Pozycja „The Anxious Generation” przedstawia zmiany, które zdaniem autora powinniśmy wprowadzić, aby zapobiegać negatywnemu wpływowi technologii na dzieci. Między innymi sugeruje ona, aby zakazać używania smartfonów w szkołach, ustalić minimalny wiek 14 lat na posiadanie telefonu oraz 16 lat na dostęp do mediów społecznościowych. Jonathan Haidt krytycznie odnosi się do współczesnych trendów wychowawczych, podkreślając, iż od wieków dzieci dorastały, bawiąc się na dworze bez nadzoru. Jednak współcześnie dzieci są nadmiernie chronione i trzymane w domach. Po przeprowadzonym wywiadzie dziennikarka „The Sunday Times” postanowiła przetestować tezy stawiane w książce Jonathana Haidta. Zorganizowała eksperyment, który miał na celu sprawdzenie, jak cztery tygodnie bez smartfonów wpłyną na współczesną młodzież.

Założenia eksperymentu

Aby przetestować teorie przedstawiane w książce The Anxious Generation, Decca Aitkenhead zorganizowała eksperyment, w którym młodzież przez cały miesiąc miała dostęp do swoich telefonów tylko przez godzinę dziennie. Przez pozostały czas nastolatki miały dostęp do prostych telefonów produkowanych przez firmę Light Phone. Można z nich dzwonić, pisać SMS-y, posiadają także kalkulator, alarm, czy kalendarz. Nie mają jednak aparatu i przeglądarki internetowej. Innowacyjna firma Light Phone tworzy urządzenia, tak aby użytkownicy spędzali na nich, jak najmniej czasu. Zgodnie z informacjami na ich stronie internetowej produkty Light Phone są projektowane, aby służyć człowiekowi nie na odwrót.

Mimo początkowej niepewności w eksperymencie wzięli udział obaj synowie dziennikarki Jake (14 lat), Jody (13 lat) oraz ich 8 znajomych. Jako zachęta do udziału, nastolatki po eksperymencie mogły sprzedać potrzebne do niego urządzenia, w tym telefony firmy Light Phone i zarobić około £250.

Dzięki rozmowom z uczestnikami na wszystkich etapach eksperymentu dziennikarka mogła uzyskać dostęp do wielu przydatnych informacji. Ustaliła między innymi, że większość czasu przed ekranem młodzież spędza, przeglądając media społecznościowe, takie jak Snapchat, Spotify, YouTube i TikTok. Nastolatki świadomie przyznały, że platformy te są silnie uzależniające, choć tylko jeden z chłopców opisał siebie jako osobę uzależnioną. Swoje dotychczasowe doświadczenia z technologią jedna z uczestniczek, Edie, podsumowała, porównując media społecznościowe do pułapki. „Jeśli nie jesteś na bieżąco z trendami, zostaniesz uznana za dziwną i odizolowana od grupy” – przyznała. Jednocześnie stwierdziła, że chociaż oglądanie TikTok-ów pozwala nadążać za nowościami, to odbija się na jej psychice i samoocenie. Trudno jest przyswajać te treści nie porównując się jednocześnie do ”idealnych” osób online. Kiedy zapytano dziewczyny biorące udział w eksperymencie, czy chciałyby żyć w świecie, w którym media społecznościowe nigdy nie zostały wynalezione, obie bez wahania odpowiedziały, że tak.

Przygoda kempingowa: odizolowani, ale wolni

Aby zweryfikować teorie stawiane w książce „The Anxious Generation” oraz przetestować jak nastolatkowie poradzą sobie bez telefonów w sytuacji niecodziennej, Decca Aitkenhead postanowiła zorganizować wycieczkę kempingową, bez nadzoru dorosłych. Uczestnicy eksperymentu, wyposażeni jedynie w Light Phones, opuścili miejski gwar Londynu. Po podróży pociągiem i autobusem dotarli na wiejskie obszary, stamtąd przeszli kolejne 2 mile szlakiem do małej wioseczki, gdzie nareszcie dotarli domu znajomej dziennikarki organizującej eksperyment. Tam czekał na nich przywieziony wcześniej sprzęt kempingowy. Z dala od miejskich wygód, rozbili namiot i rozpoczęli przygodę. Chociaż Decca Aitkenhead była w sąsiednim domu jej komunikacja z nastolatkami była ograniczona tylko do nagłych przypadków, co pozwoliło im przetestować własną samodzielność oraz zaradność.

Po wspólnej wycieczce kempingowej przyjaciele wrócili do domów pełni pozytywnych wrażeń. Mimo zimna, wilgoci oraz wszechobecnej ciemności, przygoda okazała się niezwykłym doświadczeniem, tak różnym od ich codziennej rutyny. Chłód oraz ciemność ustąpiły miejsca ciepłemu blaskowi ognia. Piekąc pianki nad ogniskiem i grając na gitarze, przyjaciele spędzali czas zanurzeni w chwili, wolni od rozproszeń, które niosą ze sobą telefony i stały kontakt z zewnętrznym światem. Brak czujnych dorosłych, którzy na co dzień trzymają rękę na pulsie, dodał tej przygodzie wyjątkowego i ekscytującego charakteru. Od razu po powrocie nastolatki zaczęły pytać kiedy znowu mogą udać się na taką wycieczkę. Z obserwacji dziennikarki wynikało, że ta wycieczka choć tak krótka, bardzo ich zmieniła. Uznała, że w ciągu zaledwie 36 godzin bez ciągłego nadzoru dorosłych nastolatki dojrzały o co najmniej dwa lata.

Odkrywając życie poza technologią

Elliot, jeden z chłopców biorących udział w eksperymencie, po jego zakończeniu zauważył, jak duża część społeczeństwa jest od nich zależna. Podczas podróży pociągiem dostrzegł, że wszyscy pasażerowie wokół niego byli pochłonięci przez świat w swoich telefonach. Podczas rozmów ze swoimi rówieśnikami, niebiorącymi udział w eksperymencie, młodzież zauważyła jak trudno jest przeprowadzić z nimi spójną rozmowę, ponieważ ich uwaga bardzo szybko się rozpraszała.

Lincoln, przyznał że od czasu zakończenia eksperymentu spędza „w telefonie” średnio od 40 do 60 minut dziennie. Wielu z nich też ujawniło, że odczuwali zmęczenie, przebodźcowanie oraz trudności ze skupieniem uwagi. Dostrzegli dopiero po zakończeniu eksperymentu, kiedy zauważyli zmianę. Nastolatki zwróciły uwagę na to, że brak telefonów pozwolił im zaangażować się w aktywności, które miały pozytywny wpływ na ich życie. Spacerowanie z psem, spędzanie czasu z bliskimi czy przeczytanie 700 – stronicowej książki stały się dla nich wartościowymi doświadczeniami.

Jednak prawdziwym wyzwaniem logistycznym był fakt, iż świat zewnętrzny jest oparty na założeniu, że każdy nastolatek ma stały dostęp do telefonu. Zajęcia dodatkowe, transport publiczny, czy nawet prace domowe zadawane w szkole, wymagają używania telefonu.

Wnioski z eksperymentu

Choć młodzież szczerze przyznała, że na początku trudno im było przystosować się do nowej rutyny, kiedy przyszedł czas na zakończenie eksperymentu wszyscy uczestnicy byli zadowoleni oraz wdzięczni za możliwość wzięcia w nim udziału. Rodzice, ze zdumieniem opisywali jak szybko dzieci przystosowały się do nowego trybu życia. Wspominają oni, jak bez smartfonów ich dzieci były bardziej skupione na chwili obecnej, a część przyznała, że dzięki temu łatwiej było im przeprowadzić z nimi spójną rozmowę. Ponadto eksperyment skłonił niektórych rodziców do refleksji i wprowadzenia ograniczeń czasowych we własnych telefonach.

Mimo pozytywnych odczuć po przeprowadzonym eksperymencie wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że nie chcieliby go przeprowadzić samodzielnie, ponieważ odizolowałoby to ich od ich znajomych. Autorka artykułu doszła do wniosku, że osoby, których blisko mieszkający znajomi nie wzięli udziału w eksperymencie, były najmniej zadowolone z udziału w nim. To spostrzeżenie sugeruje, że teza Jonathana Haidta jest słuszna i zmiana na poziomie jednostkowym może nie być wystarczająca – potrzebne są działania ogółu.

Dziennikarka dostrzegła również, że większa świadomość, co do zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadmierne korzystanie z technologii, nie koniecznie jest równoznaczne z większą samodyscypliną. Edie, chociaż miała większą niż inni uczestnicy eksperymentu wiedzę o wpływie social mediów na człowieka, miesiąc bez telefonu oceniła jako większe wyzwanie niż pozostali.

Kilka tygodni po zakończeniu eksperymentu większość z uczestników przyznała, iż trudno jest im nie powracać do starych nawyków. Jednak Lincoln, jeden z chłopców, podzielił się swoją refleksją, że to, co dzieje się w świecie online często nie ma znaczenia. „Pod koniec naszego życia nikt z nas nie będzie żałował, że nie spędził więcej czasu w telefonie.”

Źródła:

https://www.thetimes.com/

Decca Aitkenhead, dziennikarka brytyjskiej gazety „The Sunday Times”, jest autorką sylwetek wielu wybitnych osobistości, takich jak Oprah Winfrey, Hillary Clinton, J.K. Rowling, Johnny Depp czy Madonna. Jej prace zostały uhonorowane dwukrotnie nagrodą British Press Award, przyznawaną najlepszym brytyjskim dziennikarzom. Ponadto jest autorką dwóch książek „All at Sea” oraz „The Promised Land”.

Wywiad, który zainspirował eksperyment

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Polscy naukowcy sprawdzają, czy AI zastąpi lekarza. Kobiety odgrywają ważną rolę w projekcie
Styl życia
Solo dining - moda na jedzenie w pojedynkę opanowuje świat. Kto i jak na tym korzysta?
Styl życia
Brak przepisów sprawia, że szkoły nie radzą sobie z upałami? Rodzice muszą kupować wiatraki
Styl życia
Jak mądrze wspierać dziecko w nauce? "Rodzic nie może być środkiem zastępczym"
Styl życia
Instruktorka tańca księżnej Diany wydaje swoje wspomnienia. Będzie o nich głośno
Styl życia
Polityka „zero ekranów” dla dzieci poniżej 2 roku życia. Nowe rekomendacje ekspertów