19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 04:59 Publikacja: 12.09.2024 13:09
obóz kondycyjny
Umiejętności organizacyjne zdobyte w trakcie wcześniejszych szkoleń medycznych pozwoliły ambitnej pielęgniarce Molly Murphy pokonywać kolejne etapy Ranger Course.
Foto: Adobe Stock
Gdy 40-letnia Jasmin Paris kilka miesięcy temu ukończyła wyścig Barkley Marathon, uznawany za najtrudniejszy ultramaraton na świecie, stała się pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu. Na pokonanie 160-kilometrowego dystansu zawodnicy mają 60 godzin, a sam wyścig uwzględnia też szereg dodatkowych zadań możliwych do wykonania tylko w atmosferze pełnego skupienia i przy umiejętności zapamiętania skomplikowanej trasy, która nie jest oznaczona ani dostępna w formie mapy. Jasmin Paris, mama dwójki dzieci, z zawodu weterynarz, do wyścigu podchodziła dwukrotnie, ale dopiero trzecia próba została uwieńczona sukcesem. Po dotarciu na metę, 99 sekund przed wyznaczonym końcem wyścigu, z wycieńczenia straciła głos i długo leżała na ziemi, próbując łapać oddech.
Księżna Walii, Catherine Middleton, obchodzi dziś 43 urodziny. Ten szczególnie ważny dzień po roku naznaczonym poważnymi wyzwaniami zdrowotnymi i emocjonalnymi. Roku, który zapisał się w pamięci zarówno jej samej, jak i całej rodziny królewskiej jako czas próby, ale także solidarności i siły.
W 2024 roku kobiety pokazały, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ich działania wyznaczyły nowe standardy w podejściu do samorozwoju i wykonywanych przez nie zawodów.
Zdaniem Billie Eilish jej problemy z samoakceptacją nasiliły między innymi za sprawą marki produkującej ubrania w jednym rozmiarze, które dla niej były ciasne. Jakie, z pozoru błahe czynniki, mogą wywołać podobny efekt u dojrzewających dziewcząt?
Sarah Jessica Parker, znana przede wszystkim z roli Carrie Bradshaw w serialu „Seks w wielkim mieście”, po raz kolejny zaskoczyła swoich fanów. Aktorka wkroczyła na zupełnie nowe terytorium – do świata literackich nagród. W 2025 roku zasiądzie w panelu sędziowskim prestiżowej Nagrody Bookera.
Przyznam, że w tej chwili zanim zrobię jakikolwiek przelew i kliknę "przelej" czy "wyślij", to zastanawiam się pięć razy. Z całą pewnością wiele się dzięki tej sytuacji nauczyłam – mówi Anna Dereszowska, aktorka, która postanowiła nagłośnić sprawę zamrożenia jej pieniędzy przez kantor internetowy.
Luksusowym hotelom nie wystarcza już oferowanie klientom i klientkom eleganckich apartamentów, kompleksowych zabiegów spa czy wyjątkowych doznań kulinarnych. Przed najsilniejszymi markami hotelowymi otwiera się cały wachlarz nowych możliwości zarabiania.
Eksperci zajmujący się rynkiem pracy dostrzegają nowe zjawisko, które zaczyna się rozprzestrzeniać wśród pracowników. Młodzi pracownicy korporacji zaczynają zmieniać styl pracy, co potencjalnie może być niekorzystne dla firmy. Na czym polega „soft quitting”?
Wychowana w szkockiej rodzinie szlacheckiej, dzieciństwo spędziła w zamku w Berwickshire. – Pochodzę z małego kraju, a obecność w tak zaszczytnym gronie onieśmiela mnie – przyznaje Tilda Swinton, promując najnowszy film Pedro Almodóvara ze swoim udziałem.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Styczeń dopiero się zaczął, ale można już wskazać jedną z najpopularniejszych europejskich wystaw 2025 roku. Mowa o wystawie „Van Gogh: Poets and Lovers” w londyńskiej National Gallery. Zainteresowanie nią jest tak duże, że organizatorzy zdecydowali: obrazy Van Gogha będzie można oglądać przez całą dobę.
Wraz z początkiem nowego roku wśród młodych ludzi na świecie zyskuje popularność postanowienie nazywane „No-buy 2025”. Na czym polega nowy trend, który stał się bardzo widoczny w mediach społecznościowych?
Dr Magdalena Łaptaś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowała nową interpretację malowideł z Katedry w Faras. Badaczka sugeruje, że dwie z nich przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, a nie apostołów czy Chrystusa, jak sądzono wcześniej.
W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, w Polsce – 40. Jest nas więc cztery razy mniej, w wielkim kraju. Mieszkamy dalej od siebie, przyzwyczailiśmy się więc do rzadszych kontaktów międzyludzkich – mówi Katja Sadziak, mieszkająca w Polsce od 1999 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas