Reklama
Rozwiń

Spaving - niebezpieczna iluzja oszczędzania. Na czym polega to zjawisko?

Gdy chęć poczynienia oszczędności lub skorzystania z okazji wyprzedażowych sprawia, że zamiast odkładać pieniądze, traci się je podwójnie, mamy do czynienia ze zjawiskiem „spavingu”. Co robić, by nie wpaść w jego pułapkę?

Publikacja: 25.09.2024 10:50

Spaving polega na tym, że konsumenci czują się zachęceni do zakupu rzeczy, których tak naprawdę nie

Obniżka cen. Wyprzedaż

Spaving polega na tym, że konsumenci czują się zachęceni do zakupu rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebują, tylko dlatego, że są one przecenione albo objęte promocją.

Foto: Adobe Stock

Popularna w latach 90. wokalistka Toni Braxton, która zasłynęła takimi przebojami jak „Un-Break My Heart”, „Another Sad Love Song” czy „Breathe Again”, otrzymała 7 statuetek Grammy i 14 nominacji do tej nagrody muzycznej. Jej płyty zostały sprzedane w 70 milionach egzemplarzy, a pierwszy album studyjny wydany w 1993 roku, z tytułem zawierającym imię i nazwisko wokalistki, w szybkim tempie znalazł się na szczycie listy przebojów Billboard 200. Choć 56-letniej obecnie gwieździe trudno odmówić talentu wokalnego, w kwestiach finansowych radziła sobie w przeszłości z mniejszym powodzeniem, a słabość do kosztownych akcesoriów i ubrań sprawiła, że uzdolniona wokalistka dwukrotnie ogłaszała bankructwo. Jej zadłużenie sięgnęło około 50 milionów dolarów.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Styl życia
Obowiązkowa służba wojskowa dla kobiet w Danii. Jakie kraje zdecydowały się na podobny krok?
Styl życia
Bumerangowanie ciągle żywe. Pokolenie Z powiela doświadczenia rodziców
Styl życia
Kim jest dziś ojciec dla Polaków? „Widać trend do budowania bliskich i otwartych więzi”
Styl życia
Francja idzie na wojnę z urządzeniami elektronicznymi. Będą nowe zakazy dotyczące dzieci
Styl życia
Pokolenie Z odrzuca zawodowe marzenie rodziców. „Zbyt duża odpowiedzialność”