W dobie dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji rozwiązania, o których jeszcze nie tak dawno można było przeczytać co najwyżej w powieściach science fiction, powoli stają się rzeczywistością. A gdyby zatrudnić robota w roli opiekuna osoby starszej?
Sztuczna inteligencja w służbie osób starszych?
Dla wielu wciąż brzmi to jak scenariusz z odległej przyszłości. Jednak w czasach ujemnego przyrostu naturalnego, z którym zmaga się wiele krajów rozwiniętych, a także zmian na rynku pracy, realna staje się perspektywa braku bliskich lub wykwalifikowanego personelu do opieki nad osobami, które teraz są jeszcze w sile wieku, ale za kilka dekad być może będą potrzebowały pomocy w codziennym życiu.
Zagadnienie to wzięła na warsztat grupa brytyjskich i australijskich ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu w Melbourne. Ich celem było sprawdzenie opinii Europejek i Europejczyków na temat „zatrudnienia” robotów wyposażonych w AI w roli ich własnych opiekunów.
Czytaj więcej
Badania pokazują, że manipulacja informacjami podważa pewność siebie kobiet i ogranicza ich udział w debacie publicznej, a równocześnie przyczynia się do podziałów społecznych. Czy można temu przeciwdziałać?
W ramach badania przeanalizowano odpowiedzi niemal 28 tysięcy mieszkanek i mieszkańców 28 europejskich krajów w wieku 15 lat i starszych. Pełny raport z badania opublikowano na łamach naukowego czasopisma „Community, Work and Family”.