Co Europejczycy sądzą o robotach zatrudnianych do opieki nad seniorami? Ciekawy wynik badania

Co Europejki i Europejczycy myślą o perspektywie, w której – już jako osobami starszymi lub niedołężnymi – będzie się nimi opiekował robot? Opinie na ten temat zbadał zespół brytyjskich i australijskich naukowców. Okazuje się, że w porównaniu z mężczyznami kobiety są znacznie bardziej sceptyczne.

Publikacja: 18.11.2024 09:56

Ogólnie mieszkanki i mieszkańcy Europy raczej nie chcieliby, aby w przyszłości opiekował się nimi ro

Ogólnie mieszkanki i mieszkańcy Europy raczej nie chcieliby, aby w przyszłości opiekował się nimi robot.

Foto: Adobe Stock

W dobie dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji rozwiązania, o których jeszcze nie tak dawno można było przeczytać co najwyżej w powieściach science fiction, powoli stają się rzeczywistością. A gdyby zatrudnić robota w roli opiekuna osoby starszej?

Sztuczna inteligencja w służbie osób starszych?

Dla wielu wciąż brzmi to jak scenariusz z odległej przyszłości. Jednak w czasach ujemnego przyrostu naturalnego, z którym zmaga się wiele krajów rozwiniętych, a także zmian na rynku pracy, realna staje się perspektywa braku bliskich lub wykwalifikowanego personelu do opieki nad osobami, które teraz są jeszcze w sile wieku, ale za kilka dekad być może będą potrzebowały pomocy w codziennym życiu.

Zagadnienie to wzięła na warsztat grupa brytyjskich i australijskich ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu w Melbourne. Ich celem było sprawdzenie opinii Europejek i Europejczyków na temat „zatrudnienia” robotów wyposażonych w AI w roli ich własnych opiekunów.

Czytaj więcej

Dezinformacja szczególnie dotyka kobiety. Jak działa ten skomplikowany mechanizm?

W ramach badania przeanalizowano odpowiedzi niemal 28 tysięcy mieszkanek i mieszkańców 28 europejskich krajów w wieku 15 lat i starszych. Pełny raport z badania opublikowano na łamach naukowego czasopisma „Community, Work and Family”.

Kobiety wolą ludzkiego opiekuna. Mężczyźni są bardziej otwarci na pracę robotów

Na podstawie swoich analiz autorzy raportu doszli do ogólnego wniosku, że ogólnie mieszkanki i mieszkańcy Europy raczej nie chcieliby, aby w przyszłości opiekował się nimi robot. Niemniej, w porównaniu z kobietami mężczyźni wykazali pod tym względem większą otwartość.

Badacze zauważyli też, że na opinię w tej kwestii wpływa kilka czynników demograficznych. Im wyższe wykształcenie i stanowisko pracy, a także im młodszy wiek respondentów i respondentek, tym bardziej przychylne było ich podejście do zatrudnienie robota w roli ich opiekuna. Mniej obiekcji pod tym względem miały też osoby mające już pewne doświadczenie z robotami w pracy lub w domu.

Jednocześnie eksperci ustalili, że kluczowy wpływ na opinie w kwestii wykorzystania robotów w opiece nad osobami starszymi i niedołężnymi miał – jak to określili – „kontekst lokalny”. Mowa o takich aspektach jak na przykład dostępność opieki społecznej.

Czytaj więcej

Ai-Da: pierwsza na świecie artystka AI. Jej osiągnięcia mogą zaskoczyć

Pozytywny stosunek do robotów w roli opiekunów częściej mieli mieszkańcy i mieszkanki społeczeństw, w których kobiety stanowią większość osób aktywnych zawodowo i zarazem w których na opiekę nad osobami starszymi wydaje się stosunkowo niewiele publicznych pieniędzy. Przewagę negatywnych opinii zanotowano z kolei tam, gdzie państwo inwestuje znaczne środki w tę sferę.

Zdaniem autorów raportu powyższe wyniki mogą stanowić pewną wskazówkę dla rządów państw w kwestii inwestowania w nowe technologie wspierające opiekę nad osobami starszymi i niedołężnymi. Eksperci podkreślają, że każdą taką inwestycja powinna uwzględniać „ludzką” perspektywę.

„Decydenci powinni przemyśleć, jak zintegrować technologie opieki nad osobami starszymi i niedołężnymi tak, aby utrzymać, z nawet wzmocnić relacje ludzkich opiekunów z ich podopiecznymi”, podkreślają eksperci.

Źródła:
www.ox.ac.uk
www.tandfonline.com

W dobie dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji rozwiązania, o których jeszcze nie tak dawno można było przeczytać co najwyżej w powieściach science fiction, powoli stają się rzeczywistością. A gdyby zatrudnić robota w roli opiekuna osoby starszej?

Sztuczna inteligencja w służbie osób starszych?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
SPOŁECZEŃSTWO
Dzień Wolontariusza. Co dziś sprawia, że ludzie chcą pomagać potrzebującym?
SPOŁECZEŃSTWO
Alarmujące dane Eurostatu: rekordowo niska dzietność w UE. Sytuacja Polski niepokoi
SPOŁECZEŃSTWO
Koniec przemocy wobec kobiet na festiwalu Klaasohm. Zakazano kontrowersyjnego zwyczaju
Styl życia
Usunięcie licznika „kciuka w dół” na YouTube przyniosło dużą korzyść kobietom. O co chodzi?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Biznes
Pada mit o emocjonalnym stylu zarządzania kobiet. Zaskakujące wyniki badania
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska