Lasy Państwowe ostrzegają przed groźnymi owadami, które można przynieść do domu na choince

Leśnicy ostrzegają: ciepły grudzień sprzyja aktywności kleszczy, które mogą stać się niechcianym towarzystwem nie tylko podczas spacerów, ale również w domach, do których trafiają na odzieży osób spacerujących po lasach lub na przynoszonych przed świętami choinkach.

Publikacja: 18.12.2024 15:29

Leśnicy apelują o wzmożoną czujność podczas przedświątecznych wypadów do lasu.

Leśnicy apelują o wzmożoną czujność podczas przedświątecznych wypadów do lasu.

Foto: PAP

Kleszcze nie zapadają w sen, gdy temperatura powietrza spada tylko nieznacznie. Potrafią w odrętwieniu przeczekać chłodne dni w ściółce, liściach czy trawach, by w cieplejszych momentach ruszyć na żer. Wystarczy 7-12°C, aby ich hibernacja została przerwana. W ostatnich tygodniach, mimo grudniowych dat w kalendarzu, w Polsce panują wyjątkowo łagodne warunki pogodowe. W związku z tym kleszcze, choć mniej ruchliwe, nadal mogą stanowić zagrożenie. Spacerując po lesie warto więc zachować ostrożność.

Choinka z niespodzianką: groźne pajęczaki na drzewkach

W związku ze wspomnianym problemem kilka dni temu na profilu Lasów Państwowych na Instagramie pojawił się ważny post. Leśnicy zaapelowali o wzmożoną czujność podczas przedświątecznych wypadów do lasu.  „Pomimo tego, że mamy początek grudnia, to cały czas kleszcze są aktywne. Spowodowane to jest stosunkowo wysokimi temperaturami, jak na tę porę roku” – czytamy w publikacji Lasów Państwowych. Na dowód tego, że problem jest poważny, opublikowano zdjęcie leśniczego z okolic Iławy, który kilka dni temu znalazł na sobie kleszcza.

„Dlatego jeśli wybieracie się na przedświąteczny spacer do lasu, czy na poszukiwania choinki, warto się i swoich towarzyszy obejrzeć po powrocie do domu, czy nie chodzi po nas ten mały, ale bardzo groźny pajęczak” - przypominają leśnicy.

Oprócz kleszczy, w świątecznym drzewku mogą zamieszkać także inne stworzenia: mszyce, przędziorki, korniki, a nawet modliszki czy osy. To niezbyt miły dodatek do świątecznego wystroju domu, dlatego warto podjąć środki zaradcze. Przed wniesieniem choinki do domu należy dokładnie ją otrzepać na zewnątrz, obejrzeć igliwie i pień oraz odkurzyć okolicę, w której stanie drzewko.

Kleszcze na choinkach – mały pajęczak, wielkie zagrożenie

Choć ukąszenie kleszcza nie zawsze prowadzi do groźnych powikłań, ryzyko niebezpiecznych chorób jest realne. Najczęściej jest to borelioza, objawiającą się rumieniem wędrującym, bólami stawów i gorączką oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Obie choroby, nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. To dlatego właśnie tak ważna jest kontrola ciała po każdym kontakcie z przyrodą – niezależnie od pory roku.

Spacer po lesie zawsze więc wymaga przygotowania. Przede wszystkim warto pamiętać o odpowiednim ubiorze: długie rękawy, spodnie wpuszczone w buty i nakrycie głowy. Nie mniej ważna jest też kontrola ciała oraz przedmiotów (w okresie świątecznym – choinek) przynoszonych z lasu do domu po powrocie – to najskuteczniejszy sposób na wykrycie „pasażerów na gapę”.

Styl życia
Pokolenie Z odważnie definiuje priorytety finansowe na 2025 r. Oto cel nr 1 młodych
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Styl życia
Pokolenie Z pada ofiarą niebezpiecznej mody finansowej. „Kwestia nieświadomości”
Styl życia
Dlaczego kupujemy dobra luksusowe? „Wizerunku eksperta nie buduje się tym, co się posiada”
SPOŁECZEŃSTWO
Ciemna strona pracy kobiet w Arabii Saudyjskiej. Śledztwo ujawniło niewygodne fakty
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Styl życia
Jedzenie na pocieszenie. Kiedy comfort food zaczyna być niebezpieczne?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?