Reklama
Rozwiń

Jak uniknąć niechcianych rozmów przy świątecznym stole? "Warto ustalić reguły gry"

Podczas świątecznych spotkań warto zadbać nie tylko o ulubione potrawy, wystrój domu i wymarzone prezenty, ale i o dobrą atmosferę. A tę łatwo zepsuć, podejmując drażliwe tematy przy rodzinnym stole. Jakich rozmów warto unikać, by temu zapobiec?

Publikacja: 24.12.2024 09:26

W rozładowaniu atmosfery, która w wyniku trudnej dyskusji stała się trudna do zniesienia, zwykle pom

W rozładowaniu atmosfery, która w wyniku trudnej dyskusji stała się trudna do zniesienia, zwykle pomaga podejście do sytuacji z humorem.

Foto: Adobe Stock

Podczas wystawnej kolacji świątecznej w domu filmowych państwa Stone dochodzi do wielu niezręcznych momentów zapoczątkowanych w niepozorny sposób. Zadane przez jedną z głównych bohaterek pytanie dotyczące wychowania dzieci przez obecną przy stole parę homoseksualistów wywołuje lawinę nieprozumień zwieńczonych naprzemiennymi okrzykami „dość tego!” ze strony gospodyni i gospodarza domu, w których role wcielili się Diane Keaton i Craig T. Nelson. Choć inicjatorka dyskusji – Meredith odegrana przez Sarah Jessica Parker – do końca spotkania unika kontrowersyjnych tematów, to jednak atmosfera rodzinnej uroczystości pozostaje napięta.

Scena zaprezentowana w komedii „Family Stone” trafnie obrazuje sytuacje, które często mają miejsce podczas rodzinnych spotkań, gdy niewłaściwie dobrany temat rozmowy prowadzi do eskalacji sporów między uczestnikami, czy też wywołuje dyskomfort i niechęć do ponownego świętowania w tym samym gronie. Jak uniknąć drażliwych rozmów i czy istnieją sposoby na wybrnięcie z niekomfortowej sytuacji tak, by bolesny temat nie powrócił przy kolejnej okazji? Kwestie te wyjaśnia Dominika Rossa, ekspertka komunikacji interpersonalnej, trenerka, mentorka i wykładowczyni akademicka.

Czytaj więcej

Technologia pod choinką: czy sprzęt elektroniczny to dobry pomysł na prezent?

Trudne rozmowy przy świątecznym stole: jak reagować na niekomfortowe pytania?

Wśród kwestii, które mogą prowadzić do zaognionych dyskusji przy rodzinnym stole, pojawiają się takie obszary jak polityka, religia, plany matrymonialne tych członków rodziny, którzy osiągnęli pełnoletniość, a także zamiar powiększenia rodziny u osób pozostających w związkach. Gdy natomiast przy świątecznym stole zasiadają rodzice noworodka, zwykle w gronie uczestników spotkania znajdzie się co najmniej jedna osoba chętna poznać odpowiedź na pytanie, kiedy na świecie pojawi się rodzeństwo malucha. Jeśli dana kwestia wywołuje dyskomfort czy napięcie u osoby pytanej, warto zawczasu przygotować się do rozmowy, sprowadzając ją do bezpiecznej tematyki w sposób uprzejmy, lecz stanowczy. – Święta dają tę możliwość, że możemy się przygotować. Wiemy, kto nas odwiedzi, do czyich drzwi zapukamy, znamy naszych rozmówców i wiemy, co nas czeka. Jeśli jest jakiś tekst, który pojawia się co roku, zastanówmy się najpierw, co nas w nim boli, uwiera. Jeśli to temat ważny, powiedzmy to nadawcy takiego komunikatu, najlepiej na osobności: „Babciu, wiem, że masz dobre intencje, ale pytanie o ślub jest dla mnie przykre. Obiecuję, że ci powiem, kiedy się zaręczymy” – proponuje Dominika Rossa.

Jak podkreśla ekspertka, w takich rozmowach należy pamiętać o kilku elementach. – Zapewnienie o dobrych intencjach nadawcy i odbiorcy. Nie chcemy przecież robić przykrości osobom, które kochamy; informowanie, najlepiej oparte o fakty, jakie zdanie jest trudne do zaakceptowania i dlaczego; alternatywne rozwiązanie, czyli podsunięcie takiego tematu, który jest bezpieczny i zacieśni poluzowane więzi – wymienia Dominika Rossa.

Czytaj więcej

Pyt i Overskud. Duńskie sposoby na radzenie sobie z przedświątecznym stresem

Próba rozładowania napiętej atmosfery dobrym humorem

W rozładowaniu atmosfery, która w wyniku trudnej dyskusji stała się trudna do zniesienia, zwykle pomaga podejście do sytuacji z humorem. – Preston Ni, profesor i trener komunikacji, autor książek i publikacji z zakresu efektywności i porozumienia multikulturowego, podpowiada ciekawą radę: użyj humoru. Jeśli znasz rozmówcę dobrze i wiesz, że w gruncie rzeczy nie życzy Ci źle, spróbuj zażartować z sytuacji, rozbroić ją uśmiechem. Potem na spokojnie możesz na osobności powiedzieć, że źle się z tą wypowiedzią czujesz – proponuje ekspertka.

Mając świadomość, jakie tematy zwykle poruszane w danym gronie mogą wywołać konflikt lub zaognioną dyskusję, można jeszcze przed przystąpieniem do wspólnego posiłku zaproponować zasady panujące w trakcie spotkania. – Czasami warto ustalić reguły gry: zapraszając gości można od razu powiedzieć, że będzie to strefa wolna od polityki. Skoro możemy pewne zasady ustalić wobec dzieci, to można zaproponować podobny schemat podczas spotkań rodzinnych. A przynajmniej warto spróbować. Może to być w formie gry albo rozmowy. Jeśli ktoś złamie zasady, wrzuca 5 złotych do rodzinnej skarbonki albo losuje zadanie do wykonania ze specjalnie przygotowanej puli, np. zaśpiewanie piosenki, opowiedzenie ciekawej historii. Warto zaangażować w to najmłodszych i pasywno-agresywne komunikaty przekształcić w dobrą zabawę – sugeruje Dominika Rossa.

Czytaj więcej

Social Battery - dotkliwy rodzaj wyczerpania emocjonalnego. Na czym polega?

Alternatywne sposoby na wspólne spędzanie czasu w Święta

Zamiast narażać członków rodziny na dyskomfort wywołany bolesną dla nich tematyką rozmów, warto zawczasu przygotować się do świątecznych spotkań, inicjując ciekawe aktywności, które nie zawsze są związane z wielogodzinnym spędzaniem czasu przy stole. – Najprostszym rozwiązaniem jest zagranie w grę, od planszówek po gry wideo. Warto dziadkom pokazać, co jest tak pasjonującego w grze, tylko bez popisywania się tempem pokonywania poszczególnych etapów. Możemy też spróbować swoich sił w rozpoznawaniu piosenek czy wyciągnąć domino albo zaangażować się rodzinne składanie klocków czy modeli znalezionych pod choinką. Innym pomysłem jest wspólne tworzenie drzewa genealogicznego lub tworzenie playlisty z podziałem na pokolenia. Możemy też tworzyć rodzinny pamiętnik, notatnik z dobrymi życzeniami albo słoik wdzięczności, do którego trafią zapiski każdego członka rodziny z informacją, za co jest wdzięczny w mijającym roku. Takie notatki można wspólnie odczytać podczas kolejnych Świąt – wymienia Dominika Rossa.

Pomysłem wartym rozważenia po obfitym obiedzie świątecznym jest też rodzinny spacer, który pozwoli nie tylko rozładować napięcie powstałe podczas spotkania, ale i spalić nadmiar kalorii oraz przywrócić dobry humor uczestnikom uroczystości. Tak uzyskaną energię można następnie spożytkować na wartościowe rozmowy poświęcone rodzinnym wspomnieniom, wspólnemu przeglądaniu zdjęć czy opowiadaniu anegdot dotyczących tych członków rodziny, których w danym roku przy stole zabrakło. – Spotkania świąteczne to idealna okazja, by przyjrzeć się swojej rodowej historii, tym jak wyglądały zwyczaje u naszych przodków. Dla przykładu: dopiero w dorosłym życiu dowiedziałam się, że jestem pierwszym pokoleniem, które piekło pierniczki w dzieciństwie albo że najpiękniejsza suknia mamy powstała z zasłony, a tato najbardziej lubił zajmować się pszczołami – podpowiada Dominika Rossa.

Niezależnie od tematyki podejmowanych rozmów czy sposobów wybrnięcia z niezręcznej sytuacji, warto wykazać się podczas spotkań wyrozumiałością wobec dawno niewidzianych członków rodziny. Być może niechciane pytania, jakie zadają, stanowią próbę nawiązania rozmowy i przełamania dystansu, który w wyniku dzielącej biesiadników odległości czy różnicy wieku, z każdym rokiem się zwiększa. Łagodne przekierowanie rozmowy na inne tory może okazać się łatwiejsze niż konieczność spędzania Świąt Bożego Narodzenia bez najbliższych osób u boku.

Informacje o ekspertce

Dominika Rossa

Ekspertka komunikacji interpersonalnej, trenerka, mentorka i wykładowczyni akademicka. Doradczyni zarządów i współzałożycielka agencji rekrutacyjno-szkoleniowej. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się komunikacją interpersonalną i marketingową. 

Podczas wystawnej kolacji świątecznej w domu filmowych państwa Stone dochodzi do wielu niezręcznych momentów zapoczątkowanych w niepozorny sposób. Zadane przez jedną z głównych bohaterek pytanie dotyczące wychowania dzieci przez obecną przy stole parę homoseksualistów wywołuje lawinę nieprozumień zwieńczonych naprzemiennymi okrzykami „dość tego!” ze strony gospodyni i gospodarza domu, w których role wcielili się Diane Keaton i Craig T. Nelson. Choć inicjatorka dyskusji – Meredith odegrana przez Sarah Jessica Parker – do końca spotkania unika kontrowersyjnych tematów, to jednak atmosfera rodzinnej uroczystości pozostaje napięta.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Sledging - niebezpieczny świąteczny trend randkowy pokolenia Z. Na czym polega?
Styl życia
Mordercze "last minute". Oto, co w tym roku najbardziej stresuje Polaków przed świętami
Styl życia
Opublikowano listę najczęściej źle wymawianych słów 2024 roku. Wśród „zwycięzców” znane kobiety
SZTUKA
Francuska artystka stworzy nowe witraże w katedrze Notre Dame. Inicjatywa budzi kontrowersje
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Styl życia
Technologia pod choinką: czy sprzęt elektroniczny to dobry pomysł na prezent?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku