Dżentelmeni o pieniądzach podobno nie rozmawiają, a partnerzy w związku romantycznym powinni?
Dr n. med. Robert Kowalczyk: Jak najbardziej. To powiedzenie jest trochę z innej epoki, z innego porządku. Tak, partnerzy zdecydowanie powinni rozmawiać o finansach. Brak tej komunikacji często prowadzi do różnego typu napięć, konfliktów, nieporozumień. Z mojego doświadczenia psychoterapeutycznego wynika, że pary za mało albo w ogóle nie rozmawiają o finansach, obawiają się tego. Mówię to jednak z perspektywy mojego doświadczenia gabinetowego, nie musi to być statystycznie istotna reprezentacja problemu w społeczeństwie.
Kiedy w budowaniu tej relacji jest czas na TĘ rozmowę?
Odpowiedź jest prosta: jak najwcześniej, najlepiej na samym początku, na etapie budowania relacji. Niestety, może to kolidować z przeświadczeniem, że romantyczna miłość karmi się emocjami, uczuciem, a nie zajmuje się pragmą – pieniędzmi. Dużo także zależy od osobowości danej jednostki, jej wychowania, okoliczności tworzenia związku. Ogólnie w naszej kulturze jest to temat, który wiąże się często z dużym napięciem. Wynika to z tego, że dużo, dużo wcześniej, zanim relacja powstanie, pojawiają się przekonania na temat pieniędzy, ich funkcji. Warto być świadomym tego, jakie przypisujemy im znaczenie.
Czytaj więcej
Jak rozmawiać o finansach z szefem, współpracownikiem, partnerem biznesowym, członkiem rodziny, przyjacielem czy partnerem? - Temat ten zawsze jest trudny, ale umiejętność rozmowy o pieniądzach pokazuje, czy ktoś ma klasę - podsumowuje trenerka etykiety i savoir-vivre'u.