Młoda matka zyskała sławę, prezentując oryginalny sposób na wieczorny reset. Inspiracja?

Obserwatorzy 27-letniej Carys Harding, mamy trojga dzieci, z zainteresowaniem śledzą jej wysiłki związane z... utrzymaniem domu w czystości. Czym przekonała do siebie fanów, których grono w ciągu minionego roku wzrosło do stu tysięcy?

Publikacja: 25.04.2025 12:05

Carys Harding: Pokazuję szybkie, bardzo proste metody na sprzątanie w domu. Każdy, kto ogląda moje n

Carys Harding: Pokazuję szybkie, bardzo proste metody na sprzątanie w domu. Każdy, kto ogląda moje nagrania, może bez trudu powtórzyć wszystkie pokazane czynności.

Foto: Adobe Stock

W poszukiwaniu autorytetów w dziedzinie organizacji domu, aranżacji wnętrz czy odgruzowywania zaniedbanych pomieszczeń można natknąć się na wiele światowej sławy ekspertek przekonanych o słuszności stosowanych przez siebie metod. Pochodząca z Japonii Marie Kondo zaleca sprzątanie domu z podziałem na kategorie przedmiotów, a nie z uwzględnieniem pomieszczeń, w jakich są zlokalizowane. Ubrania, książki, dokumenty, bibeloty i pamiątki – wedle tego klucza należy, zdaniem charyzmatycznej 40-latki, porządkować przedmioty w domu, niezależnie od tego, w jakim miejscu są przechowywane.

Coraz większą popularnością wśród internautów cieszy się też program „Bea Organized” prowadzony przez pomysłową Beatrice Copeland. Praktyczne porady, jak przywrócić poszczególnym pomieszczeniom ich funkcjonalność czy tak przeorganizować zawartość szaf, by w kilka sekund odnaleźć każdy niezbędny element garderoby, to domena kreatywnej mieszkanki Nowego Jorku. W ulubionym przez odbiorców odcinku show, gospodyni odważnie przystępuje do uprzątnięcia spiżarni w domu jej rodziców. – Od 25 lat nikt tutaj nie sprzątał – oznajmia z uśmiechem, prezentując wnętrze pomieszczenia, po brzegi wypełnionego przedmiotami, których właścicielom metoda Marie Kondo najwyraźniej była obca.

Pragnąc zastosować wskazówki prezentowane przez wyżej wspomniane ekspertki, należy każdorazowo poświęcić sporo czasu i energii, by opróżnić zawartość szaf, szuflad czy pomieszczeń, a następnie dokonać selekcji piętrzących się przedmiotów, decydując o przeznaczeniu tych, które, jak ujmuje to Marie Kondo, “nie sprawiają nam radości”. Przy bardziej zaawansowanych porządkach niezbędny okazuje się też profesjonalny sprzęt i pomoc doświadczonych fachowców – jak choćby w przypadku omawianej spiżarni w domu rodziców Beatrice Copeland, gdzie nie obeszło się bez kosztownego remontu podłogi, ścian i mebli.

W opozycji do tak zaawansowanych prac porządkowych pozostają porady prezentowane przez 27-letnią Carys Harding, mamę trojga dzieci, której wysiłki związane z utrzymaniem domu w czystości śledzi obecnie ponad 100 tysięcy internautów. – Nigdy nie przypuszczałam, że proste czynności, które wykonuję w ramach dbałości o dom i rodzinę, kogokolwiek zainteresują – wyznaje w rozmowie z BBC. W czym zatem tkwi sekret jej popularności i jakie porady jej widzowie cenią najbardziej?

Czytaj więcej

21-latka stworzyła wyjątkową aplikację chroniącą kobiety. „Żaden mężczyzna by tego nie wymyślił”

Carys Harding i jej wieczorny reset

Znakiem charakterystycznym 27-letniej mieszkanki Swansea – poza lekko zachrypniętym głosem, burzą ciemnych loków i tempem mówienia porównywalnym do rozemocjonowanego maklera giełdowego – jest tak zwany wieczorny reset. W trakcie 20-minutowej krzątaniny po domu, wieńczącej każdy pracowity dzień młodej mamy, Carys Harding odkłada na miejsce porozrzucane przedmioty, czyści stoły, blaty i inne powierzchnie noszące ślady użytkowania przez energicznych kilkulatków, a następie przygotowuje się do kolejnego intensywnego dnia w towarzystwie swoich pociech. Codzienny rytuał starannie dokumentuje, montując go w kilkuminutowy filmik umieszczany następnie w mediach społecznościowych. – Lubię dzielić się z innymi poradami na temat tego, jak ułatwiać sobie wykonywanie codziennych obowiązków, ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że bycie mamą i utrzymanie domu w czystości nie należą do najłatwiejszych zadań – przyznaje.

W odróżnieniu od influencerek, zamieszczających na swoich profilach instagramowych bajecznie kolorowe zdjęcia i nagrania z egzotycznych wakacji czy miejsc przepełnionych blichtrem, ambitna 27-latka dzieli się z obserwatorami naturalnymi kadrami obrazującymi jej codzienność, pozbawioną wymyślnych filtrów. – W moim odczuciu to właśnie przekonuje odbiorców do mnie. Pokazuję szybkie, bardzo proste metody na sprzątanie w domu. Każdy, kto ogląda moje nagrania, może bez trudu powtórzyć wszystkie pokazane czynności. Nie używam trudno dostępnych produktów do czyszczenia. Stosuję kilka najpopularniejszych środków, zwykłe ściereczki i podstawowe przedmioty, dzięki którym w krótkim czasie udaje mi się doprowadzić dom do czystości. Efekt jest bardzo satysfakcjonujący, a ja nie odczuwam zmęczenia po takim wieczornym resecie – wyjaśnia w rozmowie z BBC.

Czytaj więcej

Lucy Cohen - księgowa, która wie i radzi, jak zarobić więcej niż pierwszy milion

Carys Harding: tak, chcę być inspiracją dla innych

Carys Harding podkreśla, że prezentowane przez nią nagrania nie służą temu, by zachęcić obserwatorów do wzmożonego wysiłku związanego z zaawansowanym sprzątaniem ich domów czy mieszkań. Wykonywane czynności, powtarzane regularnie, pozwolą uniknąć wielogodzinnego sprzątania, na które zwykle przeznacza się wyczekiwaną po intensywnym tygodniu pracy sobotę. – Aktywności, które nazywam wieczornym resetem, są na tyle proste, że każdy może bez problemu przeznaczyć na nie kilka minut: szybkie opróżnienie zmywarki czy przetarcie stołu w kuchni. Tata zawsze powtarzał mi, że jeśli jakaś czynność zajmuje mniej niż dwie minuty, należy wykonać ją od razu – przekonuje.

Niezobowiązujące stylizacje złożone głównie z wygodnych spodni i T-shirtów, luźno upięty koczek, brak nienaturalnych ozdób w postaci doczepionych rzęs czy przydługich paznokci, czynią młodą twórczynię treści internetowych osobą autentyczną, z którą odbiorczynie łatwo mogą się zidentyfikować. – Prezentowane przeze mnie treści są realistyczne, pozbawione zbędnych filtrów. Moim celem jest po prostu pokazanie życia typowej mamy trojga dzieci. Tak, chcę być inspiracją dla innych. Tak, chcę, aby moje porady motywowały obserwatorki do działania. Ale zależy mi jednocześnie na tym, aby nie wpędzać nikogo w poczucie winy. Jeśli tak się dzieje, polecam przełączenie się na inny kanał – dodaje w cytowanej rozmowie.

Czytaj więcej

Imperium warte miliony. Spektakularny sukces 52-letniej influencerki Caroline Baudino

Sprzątanie jako czynność… kojąca

Obserwowanie energicznej mamy, wytrwale przywracającej porządek w domu skutecznie przearanżowanym przez kilkuletnie dzieci, może wprawić w zakłopotanie osoby pozbawione motywacji do takich czynności. – Zaznajamianie się z treściami przedstawianymi przez twórców internetowych stwarza ryzyko uwierzenia, że sprzątanie jest łatwą czynnością. A tymczasem na coś, co danej osobie zajmie 20 minut, ktoś inny musi przeznaczyć godzinę lub więcej – zauważa cytowana przez BBC dr Ceri Bradshaw, psycholożka z Uniwersytetu Swansea. – Jednocześnie, sprzątanie sprawia, że pożądany efekt w postaci czystego domu ostatecznie się pojawia i to jest bardzo kojące – zaznacza.

Niezależnie od źródła motywacji – znalezionego w mediach społecznościowych nagrania sprzątającej mamy trojga dzieci, czy nabytej w księgarni książki „Magia sprzątania” wspomnianej japońskiej autorki – warto mieć na uwadze finał tych wysiłków. Lśniące blaty, opróżniona zmywarka czy szafa z idealnie ułożonymi ubraniami podzielonymi wedle obranego klucza, oznaczają porządek znacznie cenniejszy od tego, widocznego gołym okiem.

Źródła:
https://www.bbc.com/
https://www.carysharding.com/
https://konmari.com/

W poszukiwaniu autorytetów w dziedzinie organizacji domu, aranżacji wnętrz czy odgruzowywania zaniedbanych pomieszczeń można natknąć się na wiele światowej sławy ekspertek przekonanych o słuszności stosowanych przez siebie metod. Pochodząca z Japonii Marie Kondo zaleca sprzątanie domu z podziałem na kategorie przedmiotów, a nie z uwzględnieniem pomieszczeń, w jakich są zlokalizowane. Ubrania, książki, dokumenty, bibeloty i pamiątki – wedle tego klucza należy, zdaniem charyzmatycznej 40-latki, porządkować przedmioty w domu, niezależnie od tego, w jakim miejscu są przechowywane.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Badanie pokazało, z czego są dziś dumni Polacy. Dobra materialne na ostatnim miejscu
Styl życia
Pokolenie Z wpada w zawodowe sidła starszych generacji. Czego nie mogą przeskoczyć młodzi?
Styl życia
Powstała aplikacja, która wspiera kobiety w bezpiecznym powrocie do domu nocą
SPOŁECZEŃSTWO
Kobiety i mężczyźni w Polsce inaczej widzą zagrożenia cyberatakiem. Ekspert ostrzega
SPOŁECZEŃSTWO
Rusza obowiązkowy pobór kobiet do wojska w Danii. Jak inne kraje regulują tę kwestię?