Co najbardziej zapadło siostrze w pamięć z 12 lat pontyfikatu papieża Franciszka?
Papież Franciszek był głęboko ludzki. Pokazał Kościół bliski ludziom, szczególnie ubogim. Od początku do końca swojego pontyfikatu był pośród ludzi – otwarty, przystępny i gotowy słuchać każdego. Był naprawdę człowiekiem relacji. Jego motto „Todos, todos, todos” – „Wszyscy, wszyscy, wszyscy” – odzwierciedlało tego ducha. W ten sposób otworzył Watykan na wszystkich ludzi, w tym kobiety. Ponadto nieustannie podkreślał, że Kościół to nie tylko instytucja, ale wspólnota wszystkich jego członków.
Jak opisałaby siostra wpływ papieża Franciszka na rolę kobiet w Kościele katolickim?
Papież Franciszek wielokrotnie wyrażał swoją wolę, aby kobiety miały większą rolę w Kościele, aby były wysłuchane i miały możliwość objęcia stanowisk kierowniczych. Jego czyny odpowiadały jego słowom – wystarczy spojrzeć choćby na liczne nominacje kobiet na ważne stanowiska w Watykanie. Opierając się na wierze i Biblii był przekonany, że kobieta i mężczyzna są równi. Papież doskonale zdawał sobie sprawę, że kobiety na całym świecie są często pierwszymi ofiarami przemocy, wojen, ubóstwa i bezrobocia, i poruszała go ich niezwykła wytrwałość. Często podkreślał, że prawdziwe budowanie pokoju może się odbywać tylko wtedy, gdy kobiety są częścią tego procesu.
Jak siostra wspomniała, papież Franciszek przeszedł do historii, mianując około 20 kobiet na ważne stanowiska w Watykanie. Czy 20 to wystarczająca liczba?
Kiedy mówimy o kobietach na stanowiskach przywódczych – zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie – chodzi przede wszystkim o zmianę sposobu myślenia. Nie możemy zmienić wieków zdominowanej przez mężczyzn kultury z dnia na dzień; to proces stopniowy. Papież Franciszek poszedł dalej, mianując więcej kobiet na stanowiska kierownicze, w tym siostrę Simonę Brambillę na prefekta Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz siostrę Raffaellę Petrini na przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Przeszedł także do historii, pozwalając 54 kobietom głosować podczas Synodu Biskupów – po raz pierwszy w 2023 roku. Jego przesłanie było jasne: postęp musi trwać – nie tylko w Watykanie, ale i w całym Kościele na świecie. Ostatecznie trwała zmiana zależy od edukacji, zmiany kulturowej i transformacji sposobu myślenia.
Czytaj więcej
Młodzi jako wiodąca grupa użytkowników dodatkowo mogli zmotywować papieża do pojawienia się na Ti...
Jako pierwsza kobieta na stanowisku podsekretarza Synodu Biskupów, czy uważa siostra, że powoływanie kobiet na takie funkcje to trwała zmiana, czy raczej chwilowe osiągnięcie?
Społeczne postrzeganie ról kobiet ewoluuje i nie ma już odwrotu. Co ciekawe, decyzja papieża Franciszka o mianowaniu większej liczby kobiet na stanowiska przywódcze w Watykanie zainspirowała biskupów na całym świecie do podjęcia podobnych działań. Dla młodych kobiet ogromne znaczenie ma możliwość zobaczenia kobiecych wzorców w rolach przywódczych. Im więcej kobiet jest mianowanych, tym bardziej zachęca to inne do odkrywania różnych sposobów służenia Kościołowi. Na przykład wiele kobiet pełni dziś funkcje rektorek katolickich uniwersytetów. Jednak mimo że kobiety mogą już odgrywać wiele ról w Kościele, wciąż istnieje brak spójności w tym, do jakich funkcji mają dostęp w różnych częściach świata. Wyraźnie potrzeba zapewnienia, aby role przywódcze otwarte dla osób świeckich były równie dostępne dla kobiet na całym świecie. Chodzi o umożliwienie im studiowanie teologii, obejmowania stanowisk kierowniczych oraz służbę w Kościele na różne sposoby. Papież Franciszek poczynił w tym zakresie znaczące kroki, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Ostatecznie kluczowe jest, aby kobiety były obecne na wszystkich poziomach życia Kościoła.