Aktualizacja: 03.11.2024 20:03 Publikacja: 13.10.2023 14:38
SIBO - co to za choroba?
Foto: Adobe Stock
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) to stan zwiększonej liczby bakterii w jelicie cienkim. Może on prowadzić do zaburzeń trawienia i wchłaniania, a głównymi objawami tej choroby są m.in. wzdęcia i ból brzucha, częste biegunki oraz nadmierne gromadzenie i oddawanie gazów.
W kryzysie psychicznym pomocna bywa rozmowa. Gdy jednak terapeuta jest nieosiągalny, a u boku brak bliskiej osoby, warto rozważyć aplikacje oparte na sztucznej inteligencji. Jak działają w diagnozowaniu schorzeń związanych ze zdrowiem psychicznym?
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Najnowszy raport międzynarodowego grona naukowców dostarczył danych, z których wynika, iż picie w nadmiarze napojów gazowanych i owocowych oraz kawy wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu.
Badania wskazują, że kobiety częściej niż mężczyźni zapadają na chorobę Alzheimera, a jednym z czynników, które o tym decydują, jest proces menopauzy. Czy istnieją sposoby na odsunięcie ryzyka rozwoju tego schorzenia? Neurolog wyjaśnia.
Zegar biologiczny, odpowiedzialny za sen, koncentrację czy trawienie, nie zawsze szybko przystosowuje się do nowych warunków. Zmiana czasu to często szok dla organizmu. Jakie są konsekwencje tego zjawiska i jak sobie z nimi radzić? Ekspertka wyjaśnia.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Ze statystyk obrazujących badania profilaktyczne kobiet w kierunku raka piersi wynika, że jesteśmy dużo poniżej europejskiej średniej - mówi dr hab. Katarzyna Dobruch-Sobczak, kierownik Pracowni Ultrasonografii Narodowego Instytutu Onkologii.
W rzece Pasłęka w Braniewie w warmińsko-mazurskim znaleziono zwłoki oficera Wojsk Obrony Terytorialnej – ustaliła „Rzeczpospolita”. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura w Olsztynie.
Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną ogłosił, że opracował model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów piersi niż standardowe testy dostępne obecnie w szpitalach.
Jest pomysł, jak przyciągnąć do pracy pielęgniarki i położne, które miały przerwę w wykonywaniu zawodu. Dostaną wynagrodzenie za przeszkolenie trwające nawet pół roku.
Od przyszłego roku przychód ze sprzedaży środków trwałych nie będzie wchodził do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt zmian w przepisach regulujących tę kwestię. Jednocześnie premier Donald Tusk zapowiedział, że za tydzień zostaną one uzupełnione zapisy mające na celu obniżenie wprost składki zdrowotnej. Z drugiej strony, tematem najbliższych posiedzeń rządu ma być sytuacja finansowa w ochronie zdrowia i zmiany w tym systemie.
Nauczyciele muszą rozpoznawać sygnały hejtu wśród rówieśników. I stawać na głowie, by tę spiralę nienawiści przerwać.
Nikt tak bardzo nie przyśpieszył rozwoju medycyny jak flamandzki uczony Andreas Vesalius. Jego siedmioczęściowe dzieło „Budowa ludzkiego ciała” było pierwszym drukowanym podręcznikiem anatomii.
Eksperci upierają się, aby znieść limity w leczeniu szpitalnym, bo wyleczony pacjent oznacza oszczędności, a ograniczanie dostępu do leczenia jest niezgodne z konstytucją.
Do Ministerstwa Zdrowia trafił projekt listy aktywnych substancji farmaceutycznych kluczowych dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Wykaz złożony ze 172 substancji, powstał w resorcie rozwoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas