Diety wegetariańskie i wegańskie stają się coraz bardziej popularne. Niektórzy decydują o zmianie nawyków żywieniowych ze względów etycznych, inni z troski o środowisko, a jeszcze inni z powodów zdrowotnych. Dr Hanna Stolińska wyjaśnia, czy zamienniki mięsa w postaci burgerów, parówek czy kotletów, są zdrowsze od ich pierwotnych wersji.
Produkty warzywne są zdrowsze od mięsa?
Dr Hanna Stolińska zwraca uwagę na to, że zarówno gotowe produkty mięsne jak i warzywne (kiełbaski, kotlety) zawierają konserwanty. - W obu grupach pojawiają się „zbędne” składniki, ale bez wątpienia jedzenie pochodzenia roślinnego jest zdrowsze.
Czytaj więcej
Istnieją produkty, których jedzenie pozwala zrzucić kilogramy. Łączy je niski indeks glikemiczny. Co to oznacza i z czym można je łączyć? Dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr wyjaśnia.
Ekspertka dodaje, że producenci wychodzą naprzeciw osobom, którym zależy na wysokojakościowych produktach i na rynku pojawia się coraz więcej zdrowych zamienników mięsa. - Warto czytać skład produktów, które kupujemy i unikać tych, zawierających benzoesan sodu i sorbinian potasu — to najsilniejsze konserwanty, które mogą wyrządzić w organizmie wiele szkód. Należy wystrzegać się także syropu glukozowo-fruktozowego, który jest tanim zamiennikiem cukru, powodującym odkładanie się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.
Dieta wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością
Dr Hanna Stolińska przypomina też, że Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała czerwone mięso (zwłaszcza przetworzone lub poddane smażeniu) do grupy A2. Oznacza to, że wyniki badań wskazały powiązanie między spożywaniem produktu a zachorowaniem na nowotwór. To tylko jeden z powodów, dla których warto go unikać.