Odkryto, jaka substancja w mózgu sprawia, że zamiast iść na trening, sięgamy po słodycze

Dlaczego zamiast pójść na trening, zostajemy w domu i sięgamy po słodycze czy inne przekąski? Grupa szwajcarskich naukowców odkryła, że na nasze decyzje w tej kwestii wpływa oksytocyna – substancja chemiczna, która znajduje się w mózgu.

Publikacja: 09.08.2024 12:11

Z najnowszych globalnych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ponad 80 procent młod

Z najnowszych globalnych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ponad 80 procent młodzieży i około 27 procent dorosłych nie podejmuje aktywności fizycznej w takim stopniu, który zapewniłby im zdrowie i uchroniłby przed nadwagą lub otyłością.

Foto: Adobe Stock

Wielu trenerów fitness często podkreśla, że sukces w osiągnięciu celów, jakie sobie wyznaczyliśmy, zaczyna się w głowie. Znaczenie ma motywacja, a przede wszystkim – samodyscyplina w regularnym wykonywaniu ćwiczeń.

Dlaczego zamiast poćwiczyć – podjadamy?

Wiele osób próbujących podtrzymać tę regularność z pewnością doświadczyło momentów, w których niechęć do podjęcia treningu była dojmująca. Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH) doszli do wniosku, że w newralgicznym momencie podejmowania decyzji czy pójść na siłownię czy kuchni, do głosu dochodzi substancja chemiczna o nazwie oreksyna – oraz wytwarzające ją neurony.

Prawidłowość tę szwajcarscy naukowcy dostrzegli w trakcie badania, jakie przeprowadzili na myszach. Wykorzystali w eksperymencie właśnie te zwierzęta, ponieważ mózgi myszy i ludzi funkcjonują w niemal identyczny sposób. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Neuroscience”.

Oreksyna to jeden z neuroprzekaźników, które znajdują się w mózgu. Naukowcy odkryli ją około ćwierć wieku temu i do tej pory stopniowo poznają funkcje, jakie pełni ona w ludzkim organizmie. Oreksyna znajduje się również w mózgach myszy i innych ssaków.

Czytaj więcej

Slow Cardio – ten rodzaj aktywności fizycznej bije rekordy popularności

Aby zbadać rolę oreksyny w podejmowaniu decyzji dotyczących ćwiczeń lub zjedzenia smakołyka, naukowcy wykorzystali w eksperymencie dwie grupy myszy: „normalne” myszy z funkcjonującą oreksyną oraz myszy z oreksyną zablokowaną poprzez podanie leku lub na drodze modyfikacji genetycznej.

Każda mysz otrzymała wolny wybór: mogła wskoczyć na kołowrotek lub zjeść słodki koktajl mleczny o smaku truskawkowym (myszy przepadają za nim tak samo jak ludzie). W drugiej części badania myszom z obydwu grup zaoferowano tylko jedną z tych dwóch opcji.

Wszystkiemu winna oreksyna

Okazało się, że myszy z normalnie działającą oreksyną ćwiczyły na kołowrotku dwa razy dłużej niż myszy z oreksyną zablokowaną. Z kolei w „barze mlecznym” spędziły one o połowę mniej czasu. Autorzy badania doszli do wniosku, że bez oreksyny decyzja była dla myszy prosta: jeść.

Co ciekawe, zachowanie obydwu grup myszy nie różniło się, kiedy nie dano im żadnego wyboru i pokazano im wyłącznie kołowrotek lub koktajl. Okazuje się więc, że kluczowe jest tu zaistnienie możliwości podjęcia decyzji w kwestii tych dwóch aktywności.

Do tej pory naukowcy nie byli pewni, co decyduje o tym, czy podejmujemy wysiłek fizyczny, czy sięgamy po jedzenie. Wykrycie substancji, która za to odpowiada, udało się dopiero naukowcom z ETH. Teraz jest jasne, że oreksyna to kolejny neuroprzekaźnik, który – obok na przykład serotoniny czy dopaminy – uczestniczy w podejmowaniu konkretnych decyzji w rozmaitych sytuacjach.

Czytaj więcej

Dieta wegańska obniża wiek biologiczny? Wyniki nowych badań rozwiewają wątpliwości

Z najnowszych globalnych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ponad 80 procent młodzieży i około 27 procent dorosłych nie podejmuje aktywności fizycznej w takim stopniu, który zapewniłby im zdrowie i uchroniłby przed nadwagą lub otyłością. Zdaniem autorów badania odkrycie roli oksytocyny w podejmowaniu newralgicznej decyzji – zjeść czy poćwiczyć – ma szansę przyczynić się do opracowania odpowiednich terapii leczących otyłość, a także strategii promujących aktywność fizyczną.

Źródło: Nature Neuroscience

Wielu trenerów fitness często podkreśla, że sukces w osiągnięciu celów, jakie sobie wyznaczyliśmy, zaczyna się w głowie. Znaczenie ma motywacja, a przede wszystkim – samodyscyplina w regularnym wykonywaniu ćwiczeń.

Dlaczego zamiast poćwiczyć – podjadamy?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Post przerywany może przyczyniać się do zachorowania na nowotwór? Naukowcy ostrzegają
Zdrowie
Rewolucyjne odkrycie dotyczące starzenia się. Dwa momenty w życiu są przełomowe
Zdrowie
Siedzący tryb życia gorszy od nałogów? Eksperci alarmują
Zdrowie
Już dwie kiepskie noce rujnują organizm. Niepokojące wyniki badania
Zdrowie
Opaleni żyją dłużej. Nowe badanie dowodzi pozytywnego wpływu promieni UVA na zdrowie
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.