Telefony komórkowe mają negatywny wpływ na kondycję serca. Wyniki badania

Wyniki nowego badania nad wpływem korzystania z telefonów komórkowych na zdrowie mogą zainteresować wszystkich użytkowników tych urządzeń. Wnioski nie są optymistyczne, jednak badacze podkreślają, że kluczowe znaczenie dla kondycji serca ma przede wszystkim tryb życia, jaki nierzadko narzuca korzystanie z komórek.

Publikacja: 07.11.2024 11:46

Wyniki nowych badań dotyczących wpływu telefonów komórkowych na zdrowie dostarczają niepokojące wnio

Wyniki nowych badań dotyczących wpływu telefonów komórkowych na zdrowie dostarczają niepokojące wnioski.

Foto: Adobe Stock

Telefon komórkowy, który w Polsce zaczął wchodzić do powszechnego użycia w latach 90., dziś jest urządzeniem, bez którego wielu ludzi nie wyobraża sobie funkcjonowania.  Dzięki komórce można załatwić dużą część codziennych spraw, przez co coraz trudniej myśleć o życiu bez tego urządzenia  pod ręką.

Regularne korzystanie z telefonu komórkowego zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca

Wynik nowego badania udowadnia negatywny wpływ korzystania z telefonów komórkowych na zdrowie — zwłaszcza na kondycję serca. Pełny raport z badania pojawił się na łamach czasopisma „Canadian Journal of Cardiology”.

Celem naukowców było sprawdzenie, czy istnieje jakiś związek między regularnym korzystaniem z telefonów komórkowych a przypadkami chorób sercowo-naczyniowych, a także jego wpływem na jakość snu i zdrowie psychiczne. W tym celu przeanalizowano dane ponad 444 tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii w wieku od 37 do 73 lat, które zebrano w okresie od 2006 do 2010 roku.

Czytaj więcej

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko tych chorób? Nowe wyniki badań

Badanych poproszono o informację, jak często korzystają z telefonu komórkowego. Wykonanie co najmniej jednej rozmowy telefonicznej w ciągu tygodnia zdefiniowano jako regularne korzystanie z telefonu.

W analizie wykorzystano ponadto dane medyczne, dotyczące śmiertelności badanej grupy pacjentów, a także przypadków udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, migotania przedsionków i niewydolności serca na przestrzeni kolejnych 12 lat. Przeanalizowano też wpływ korzystania z telefonów komórkowych na jakość snu, zaburzenia psychiczne i neurotyczność pacjentów.

Ostrożnie z „komórkami”— zwłaszcza w przypadku palaczy i diabetyków

Naukowcy zauważyli, że w porównaniu z użytkownikami telefonów komórkowych, którzy rzadziej posługiwali się urządzeniem, osoby korzystające z tych urządzeń przez sześć godzin tygodniowo lub więcej były w znacznie większym stopniu narażone na ryzyko wystąpienia u nich różnych chorób serca. Co więcej, związek ten jest jeszcze silniejszy w przypadku osób palących papierosy oraz cierpiących na cukrzycę.

Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że osoby, które często używają telefonów komórkowych (czyli przez sześć godzin tygodniowo lub więcej) zwykle mają zaburzony rytm domowy, a co za tym idzie — również problemy ze snem. Eksperci wymieniają też zaburzenia hormonalne i metaboliczne oraz większą podatność na występowanie stanów zapalnych.

Czytaj więcej

Zmiany klimatyczne wpływają na ciężarne i ich dzieci. Jakie zagrożenia powodują?

Badacze podkreślają też, że wśród regularnych użytkowników telefonów komórkowych częste są też stany lękowe i zaburzenia psychiczne. Ich zdaniem wszystkie te dolegliwości zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca.

Naukowcy zwracają też uwagę na rolę promieniowania elektromagnetycznego, które emitują telefony komórkowe. Podkreślają, że może ono prowadzić do tak zwanego stresu oksydacyjnego (czyli podwyższonej ilości wolnych rodników w organizmie), a także stanów zapalnych. Z tego powodu — podsumowują eksperci — różne negatywne aspekty korzystania z telefonu komórkowego mogą się nawzajem wzmacniać i łącznie mieć tym większy negatywny wpływ na kondycję serca.

Do wyników badania odniósł się doktor Jim Liu, kardiolog z The Ohio State University Wexner Medical Center. Na łamach medycznego portalu Medical News Today opublikowano jego wypowiedź, w której zauważa on, że badanie dotyczy dość dawnego okresu, kiedy telefonów nie używało się tak często jak teraz.

„Badanie nie objęło czasu, jaki spędzamy na robieniu innych rzeczy, na przykład scrollowania mediów społecznościowych lub grania w gierki”, stwierdził ekspert, sugerując, że obecnie wpływ komórek na zdrowie może być już inny i jeszcze dużo większy niż kiedyś.

Źródła:
www.onlinecjc.ca
www.elsevier.com
www.medicalnewstoday.com

Telefon komórkowy, który w Polsce zaczął wchodzić do powszechnego użycia w latach 90., dziś jest urządzeniem, bez którego wielu ludzi nie wyobraża sobie funkcjonowania.  Dzięki komórce można załatwić dużą część codziennych spraw, przez co coraz trudniej myśleć o życiu bez tego urządzenia  pod ręką.

Regularne korzystanie z telefonu komórkowego zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Światowy Dzień AIDS. Epidemia zbiera ostatnio w Polsce wyjątkowo obfite żniwo
Zdrowie
Przy siedzącym trybie życia regularne ćwiczenia nie zapewnią zdrowia. Nowe wyniki badań
Zdrowie
Wystarczy już 5 minut. Prosta zmiana w rutynie dnia pomoże obniżyć ciśnienie krwi
Zdrowie
Mniej cukru w dzieciństwie ogranicza ryzyko poważnych chorób w dorosłości. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Zdrowie
Trening o właściwej porze może zmniejszać ryzyko nowotworu. O której najlepiej ćwiczyć?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska