Odkryto zaskakujący czynnik, który wpływa na występowanie u kobiet choroby Alzheimera

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Columbia istnieje związek między ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera lub demencję a zjawiskiem systemowego seksizmu. Swoje wnioski oparli na analizie danych dotyczących tysięcy Amerykanek.

Publikacja: 29.12.2024 10:35

Naukowcy są zdania, że przeciwdziałanie nierównościom społecznym może wydatnie przyczynić się do obn

Naukowcy są zdania, że przeciwdziałanie nierównościom społecznym może wydatnie przyczynić się do obniżenia ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera u kobiet.

Foto: Adobe Stock

Okazuje się, że brak równouprawnienia płci niesie ze sobą znacznie poważniejsze konsekwencje dla zdrowia psychicznego kobiet, niż dotychczas sądzono. Raport z badania, które przeprowadzili naukowcy z działającego przy Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku Vagelos College of Physicians and Surgeons, rzuca na ten problem nowe światło.

Seksizm strukturalny zwiększa ryzyko choroby Alzheimera i demencji u kobiet

Naukowców interesowała relacja między seksizmem strukturalnym a zdrowiem mózgu w poszczególnych stanach USA. Analizą objęto dane 21 tysięcy mieszkanek i mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Raport z badania pojawił się niedawno na łamach czasopisma „Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association”.

Czym jest seksizm strukturalny? W odróżnieniu od pojedynczych przypadków dyskryminacji i seksizmu, których kobiety doświadczają bezpośrednio od innych osób, seksizm systemowy polega na nierównym dostępie do zasobów i władzy, co jest wynikiem polityki społecznej oraz norm społecznych funkcjonujących w danej społeczności.

Czytaj więcej

Picie kawy i herbaty a ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Nowe badania

Autorzy badania przeanalizowali dane medyczne osób urodzonych w latach 1900-1960 w poszczególnych stanach USA. Poziom seksizmu strukturalnego, jaki występował w nich w badanym okresie, zmierzono na bazie takich czynników jak między innymi udział mężczyzn i kobiet w strukturze zatrudnienia i władzy czy w takich zjawiskach jak ubóstwo.

W najbardziej seksistowskich stanach USA kobiety prawie o dekadę szybciej zapadają na chorobę Alzheimera i demencję

Analitycy zauważyli, że kobiety, które urodziły się w stanach odznaczających się największym poziomem strukturalnego, seksizmu zaczynały mieć problemy z pamięcią znacznie wcześniej od kobiet ze stanów, w których panowało największe równouprawnienie. Różnica dotycząca momentu pogorszenia się pamięci między skrajnymi stanami USA wyniosła aż dziewięć lat.

Autorzy badania nie mają pewności, z czego wynika związek między seksizmem strukturalnym a większym ryzykiem rozwinięcia się choroby Alzheimera i demencji po 65. roku życia. Przypuszczają, że źródłem tego zjawiska są bariery, jakie kobiety napotykają w kwestii dostępu do usług i zasobów wspomagających właściwe dbanie o zdrowie.

W rezultacie — podsumowują badacze — nierówności te wpływają na różnice między stanem zdrowia kobiet i mężczyzn w starszym wieku. Dotyczy to również zdrowia mózgu, które objawia się między innymi funkcjami poznawczymi.

Czytaj więcej

Ta czekolada może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2? Nowe odkrycie naukowców

Naukowcy zauważają, że dotychczasowe badania na temat różnic między kobietami a mężczyznami w kontekście choroby Alzheimera wiązały tę chorobę z takimi czynnikami jak gospodarka hormonalna czy geny. Wyniki najnowszego badania udowadniają ich zdanie, że kolejnym ważnym czynnikiem może być dyskryminacja na tle płci. „Nasze wyniki sugerują, że przeciwdziałanie nierównościom społecznym może wydatnie przyczynić się do obniżenia ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera u kobiet” — twierdzi kierująca badaniem dr Justina Avila-Rieger.

Autorzy badania planują w przyszłości przeanalizować efekty strukturalnego seksizmu na różnych etapach życia. Przypuszczają, że kluczowe może być w tym kontekście doświadczenie tego zjawiska w młodości, a jego konsekwencje mogą kumulować się przez resztę życia. Badacze chcą też dokładniej przyjrzeć się poszczególnym aspektom strukturalnego seksizmu i wyłonić te, które mają największy wpływ na zdrowie mózgu.

Źródła:
www.cuimc.columbia.edu
www.alz-journals.onlinelibrary.wiley.com

Okazuje się, że brak równouprawnienia płci niesie ze sobą znacznie poważniejsze konsekwencje dla zdrowia psychicznego kobiet, niż dotychczas sądzono. Raport z badania, które przeprowadzili naukowcy z działającego przy Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku Vagelos College of Physicians and Surgeons, rzuca na ten problem nowe światło.

Seksizm strukturalny zwiększa ryzyko choroby Alzheimera i demencji u kobiet

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
WHO potwierdza skuteczność nowych leków na otyłość. Jest jednak pewne ryzyko
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zdrowie
Ekspertka w sprawie głodzonej dziewczynki: Rodzice decydują o tym, co dziecko je, a ono – ile zje
Zdrowie
Ludzie boją się wykonywać resuscytację kobietom. Eksperci mają pomysł, jak to zmienić
Zdrowie
Otyłość ciężarnych z zaburzeniami hormonalnymi mocno wpływa na zdrowie dziecka. Wyniki badań
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Zdrowie
Nieprawdopodobne odkrycie dotyczące mikrobiomu jelitowego. Oto, co na niego wpływa
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay