Okazuje się, że brak równouprawnienia płci niesie ze sobą znacznie poważniejsze konsekwencje dla zdrowia psychicznego kobiet, niż dotychczas sądzono. Raport z badania, które przeprowadzili naukowcy z działającego przy Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku Vagelos College of Physicians and Surgeons, rzuca na ten problem nowe światło.
Seksizm strukturalny zwiększa ryzyko choroby Alzheimera i demencji u kobiet
Naukowców interesowała relacja między seksizmem strukturalnym a zdrowiem mózgu w poszczególnych stanach USA. Analizą objęto dane 21 tysięcy mieszkanek i mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Raport z badania pojawił się niedawno na łamach czasopisma „Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association”.
Czym jest seksizm strukturalny? W odróżnieniu od pojedynczych przypadków dyskryminacji i seksizmu, których kobiety doświadczają bezpośrednio od innych osób, seksizm systemowy polega na nierównym dostępie do zasobów i władzy, co jest wynikiem polityki społecznej oraz norm społecznych funkcjonujących w danej społeczności.
Czytaj więcej
Picie kawy i herbaty wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Pozytywny wpływ zanotowano nawet przy spożyciu kawy bezkofeinowej. Naukowcy doszli do takich wniosków analizując badania ponad 9,5 tys. osób cierpiących na ten typ nowotworów oraz dane prawie 16 tys. osób zdrowych.
Autorzy badania przeanalizowali dane medyczne osób urodzonych w latach 1900-1960 w poszczególnych stanach USA. Poziom seksizmu strukturalnego, jaki występował w nich w badanym okresie, zmierzono na bazie takich czynników jak między innymi udział mężczyzn i kobiet w strukturze zatrudnienia i władzy czy w takich zjawiskach jak ubóstwo.