Menopauza to dla wielu kobiet trudny okres, w trakcie którego doświadczają one szeregu dolegliwości. Zdaniem ginekologów i psychiatrów z Uniwersytetu w Waszyngtonie i Uniwersytetu Illinois w Chicago przebieg menopauzy w dużej mierze zależy od tego, czy mieszkają one na prowincji, czy w miastach.
Kobiety mieszkające na terenach wiejskich gorzej przechodzą menopauzę
Wnioski te płyną z jednego z pierwszych tego typu badań. Wyniki analiz pod kierownictwem doktorki ginekologii Susan D. Reed z University of Washington School of Medicine opublikowano w w grudniu na łamach czasopisma medycznego „Menopause, The Journal of The American Menopause Society”.
Internetowe ankiety na reprezentatywnej grupie ponad półtora tysiąca mieszkanek miast, przedmieść i wsi w wieku menopauzalnym i postmenopauzalnym w 50 stanach USA zrealizowano w 2019 roku. Respondentki pytano między innymi o ich sytuację ekonomiczną, a także o to, jakie pojawiają się u nich objawy menopauzy oraz jakie stosują one metody leczenia tych dolegliwości.
Czytaj więcej
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Columbia istnieje związek między ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera lub demencję a zjawiskiem systemowego seksizmu. Swoje wnioski oparli na analizie danych dotyczących tysięcy Amerykanek.
Wyniki badania być może nie są zaskakujące, jednak zdaniem autorów obrazują one bardzo poważny problem. Zauważono, że kobiety w wieku menopauzalnym i postmenopauzalnym, które mieszkają na terenach wiejskich, częściej niż mieszkanki miast i przedmieść doznają wahań nastroju, bólów mięśni i stawów, suchości pochwy oraz problemów urologicznych.