Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 20.06.2025 15:50 Publikacja: 05.02.2025 16:26
Beata Kowalczyk: Rządowe badania opinii publicznej z 2019 roku, pokazują, że aż 60% Japończyków uważa leśne spacery za dobry sposób na poprawę swojego zdrowia psychicznego i fizycznego.
Foto: Adobe Stock
W książce „Shinrin-Yoku. The Art and Science of Forest Bathing” (pol. „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych”) dr Qing Li, przewodniczący japońskiego Towarzystwa Medycyny Leśnej, przybliża tajniki praktykowanej w jego ojczystym kraju metody kąpieli leśnych. Wyjaśnia, w jaki sposób przebywanie w lesie przekłada się na poprawę zdrowia i dobrego nastroju. Zainicjowana w latach 80. praktyka początkowo miała na celu złagodzenie stresu doświadczanego w pracy. Dobroczynny wpływ takiego działania okazał się jednak znacznie bardziej rozległy, a wśród korzyści wynikających z regularnego przebywania w lesie wymienia się już nie tylko obniżony poziom stresu, ale i uregulowanie ciśnienia krwi, wzmocnienie układu odpornościowego, poprawę witalności czy odzyskanie energii do działania. O początkach tradycji shinrin-yoku, a także o tym, jak działają współczesne ośrodki terapii leśnej, mówi Beata Kowalczyk, adiunktka na Wydziale Socjologii UAM w Poznaniu, absolwentka japonistyki i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, a także Współczesnych Studiów Literaturoznawczych na Uniwersytecie Tokijskim.
Nie od dziś wiadomo, że praca w nocy może negatywnie odbijać się na zdrowiu. Nowy raport udowadnia, że kobiety,...
Gościem kolejnego odcinka podcastu „Powiedz to kobiecie” jest dziennikarka i neurologopedka Monika Szubrycht, au...
Zaawansowane modele komórkowe oparte na technologii biodruku 3D mogą stać się cennym narzędziem do testowania no...
Bywa niewygodna, krępująca, a nawet grobowa. Zwykle traktowana jako niezręczny przerywnik w rozmowie wymuszony b...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Ponad połowa Polaków uważa, że trudności z pamięcią i koncentracją to naturalny proces starzenia się, wynika z r...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas