Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 15.07.2025 00:09 Publikacja: 05.02.2025 16:26
Beata Kowalczyk: Rządowe badania opinii publicznej z 2019 roku, pokazują, że aż 60% Japończyków uważa leśne spacery za dobry sposób na poprawę swojego zdrowia psychicznego i fizycznego.
Foto: Adobe Stock
W książce „Shinrin-Yoku. The Art and Science of Forest Bathing” (pol. „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych”) dr Qing Li, przewodniczący japońskiego Towarzystwa Medycyny Leśnej, przybliża tajniki praktykowanej w jego ojczystym kraju metody kąpieli leśnych. Wyjaśnia, w jaki sposób przebywanie w lesie przekłada się na poprawę zdrowia i dobrego nastroju. Zainicjowana w latach 80. praktyka początkowo miała na celu złagodzenie stresu doświadczanego w pracy. Dobroczynny wpływ takiego działania okazał się jednak znacznie bardziej rozległy, a wśród korzyści wynikających z regularnego przebywania w lesie wymienia się już nie tylko obniżony poziom stresu, ale i uregulowanie ciśnienia krwi, wzmocnienie układu odpornościowego, poprawę witalności czy odzyskanie energii do działania. O początkach tradycji shinrin-yoku, a także o tym, jak działają współczesne ośrodki terapii leśnej, mówi Beata Kowalczyk, adiunktka na Wydziale Socjologii UAM w Poznaniu, absolwentka japonistyki i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, a także Współczesnych Studiów Literaturoznawczych na Uniwersytecie Tokijskim.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rodzaj terapii hormonalnej może zmniejszyć lub zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet w młodszym...
Kilka dni temu w internecie rozgorzała dyskusja na temat współpracy prywatnej sieci laboratoriów medycznych Diag...
Pandemia koronawirusa pozostawiła trwały ślad na świadomości zdrowotnej Polaków – wynika z badania Opinia24, prz...
W najnowszym odcinku podcastu „Powiedz to kobiecie” Anna Zejdler rozmawia z dr n. med. Agnes Frankel, specjalist...
Wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do udarów mózgu i zawałów serca. Badanie poziomu cholesterolu jest jed...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas