Shinrin-yoku: jak praktykowane w Japonii kąpiele leśne wpływają na zdrowie?

W języku japońskim słowo shinrin oznacza las, yoku – kąpiel. Zestawienie tych dwóch terminów odnosi się do praktykowanej od lat metody regularnych spacerów w lesie w celu utrzymania zdrowia. Z jakimi korzyściami wiąże się shinrin-yoku?

Publikacja: 05.02.2025 16:26

Beata Kowalczyk: Rządowe badania opinii publicznej z 2019 roku, pokazują, że aż 60% Japończyków uważ

Beata Kowalczyk: Rządowe badania opinii publicznej z 2019 roku, pokazują, że aż 60% Japończyków uważa leśne spacery za dobry sposób na poprawę swojego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Foto: Adobe Stock

W książce „Shinrin-Yoku. The Art and Science of Forest Bathing” (pol. „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych”) dr Qing Li, przewodniczący japońskiego Towarzystwa Medycyny Leśnej, przybliża tajniki praktykowanej w jego ojczystym kraju metody kąpieli leśnych. Wyjaśnia, w jaki sposób przebywanie w lesie przekłada się na poprawę zdrowia i dobrego nastroju. Zainicjowana w latach 80. praktyka początkowo miała na celu złagodzenie stresu doświadczanego w pracy. Dobroczynny wpływ takiego działania okazał się jednak znacznie bardziej rozległy, a wśród korzyści wynikających z regularnego przebywania w lesie wymienia się już nie tylko obniżony poziom stresu, ale i uregulowanie ciśnienia krwi, wzmocnienie układu odpornościowego, poprawę witalności czy odzyskanie energii do działania. O początkach tradycji shinrin-yoku, a także o tym, jak działają współczesne ośrodki terapii leśnej, mówi Beata Kowalczyk, adiunktka na Wydziale Socjologii UAM w Poznaniu, absolwentka japonistyki i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, a także Współczesnych Studiów Literaturoznawczych na Uniwersytecie Tokijskim.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zdrowie
Praca nocą szkodzi zdrowiu kobiet. O 50 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na tę chorobę
Zdrowie
Monika Szubrycht o kobietach w spektrum: Tolerancja nie wystarczy, potrzebna jest empatia
Zdrowie
Biodruk 3D w terapii onkologicznej: cenne informacje, dotychczas niedostępne
Zdrowie
Potęga ciszy. Psycholog wyjaśnia, dlaczego warto ją zrozumieć
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Zdrowie
Badanie: Polacy za mało wiedzą o chorobach otępiennych. Oto ich nieoczywiste symptomy