Nadchodząca menopauza daje o sobie znać wcześniej niż sądzono. Wyniki badania

Ponad połowa kobiet w wieku od 30 do 35 lat zaczyna odczuwać objawy menopauzy – takie wnioski płyną z nowego badania naukowców z Virginia School of Medicine, w którym wzięło udział kilka tysięcy kobiet w wieku 30+. Wyniki te rzucają nowe światło na to, kiedy tak naprawdę zaczyna się perimenopauza.

Publikacja: 04.03.2025 10:54

Zwykle uważa się, że perimenopauza trwa od kilku do dziesięciu lat i najczęściej pojawia się u kobie

Zwykle uważa się, że perimenopauza trwa od kilku do dziesięciu lat i najczęściej pojawia się u kobiet po 40 lub nawet po 50 roku życia.

Foto: Adobe Stock

Perimenopauza to okres zmian hormonalnych w organizmie kobiety, który bezpośrednio poprzedza menopauzę. Kobieta zaczyna wtedy doświadczać takich uciążliwych objawów jak uderzenia gorąca, huśtawki nastrojów, bóle stawów i mięśni, problemy ze snem czy zmęczenie.

Ponad połowa 30-latek odczuwa pierwsze objawy menopauzy

W fazie perimenopauzy mogą pojawić się też nieregularne miesiączki, suchość pochwy i spadek libido. Mowa więc o typowych objawach menopauzy, które w okresie przedmenopauzalnym kobiety odczuwają z różnym nasileniem.

Zwykle uważa się, że perimenopauza trwa od kilku do dziesięciu lat i najczęściej pojawia się u kobiet po 40 lub nawet po 50 roku życia. Tymczasem okazuje się, że pierwsze objawy perimenopauzy kobiety mogą odczuwać na długo przed tym, zanim wejdą w okres właściwej menopauzy.

Udowadnia to nowe badanie, które przeprowadzili eksperci z działającego pod egidą Uniwersytetu w Virginii centrum medycznego UVA Health oraz twórcy aplikacji dla kobiet o nazwie Flo. Pełny raport pod tytułem „Perimenopause symptoms, severity, and healthcare seeking in women in the US”. opublikowano na łamach naukowego czasopisma „Nature”.

Czytaj więcej

Program ćwiczeń polecany przez Jennifer Aniston "lekiem" na menopauzę

Symptomy okresu przedmenopauzalnego dotyczą również kobiet w młodym wieku

W ramach badania wykorzystano dane użytkowniczek aplikacji Flo, która służy do śledzenia cyklu menstruacyjnego i ciąży. Między listopadem 2023 a marcem 2024 roku przeprowadzono też internetową ankietę. W badaniu wzięło udział ponad 4432 mieszkanek Stanów Zjednoczonych w wieku 30 lat i starszych, które dzień po dniu raportowały swoje samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Okazuje się, że aż 55,4 proc. uczestniczek badania w wieku 30-35 lat odczuwało symptomy menopauzy – od umiarkowanych do silnych. W przypadku kobiet w wieku 36-40 lat odsetek ten wynosił już 64,3 proc.

Autorzy badania zauważyli też, że takie objawy natury psychologicznej jak lęki, stany depresyjne czy nerwowość pojawiały się znacznie wcześniej niż objawy somatyczne. Ich apogeum następowało w wieku 41-45 lat i znacznie ustępowały u kobiet w wieku 56 lat i starszych.

Jeżeli chodzi o takie objawy spadek libido, nietrzymanie moczu czy suchość pochwy, to w najczęściej odczuwały je kobiety w wieku 51+. Uderzenia gorąca i potliwość najczęściej zgłaszały z kolei kobiety w przedziale od 51 do 55 lat. Objawy somatyczne w najmniejszym stopniu dotyczyły najmłodszych kobiet w wieku 30-35 lat.

Czytaj więcej

Miejsce zamieszkania ma związek z objawami menopauzy. Zła wiadomość dla mieszkanek wsi

Zdaniem autorów badania powyższe wyniki pozwalają lepiej zrozumieć zjawisko perimenopauzy, a także stawić czoła powszechnemu przekonaniu, że faza ta dotyczy kobiet w średnim wieku. Jak zauważają, większość młodszych kobiet nie szuka pomocy lekarza, bo nie mają świadomości, jakie mogą być rzeczywiste przyczyny ich złego samopoczucia.

Takie symptomy jak rozdrażnienie czy zmienność nastrojów wcale nie muszą oznaczać, że kobieta przeżywa właśnie „gorszy okres”. Mogą to być sygnały, że w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, z którymi będzie można sobie poradzić, jeżeli pacjentka zgłosi się do odpowiedniego specjalisty.

Autorzy badania mają nadzieję, że wyniki ich analiz pomogą zwiększyć świadomość wśród młodych kobiet w kwestii objawów perimenopauzy. Dotyczy to również lekarzy.

Źródło:
www.nature.com

Zdrowie
Korzystanie ze smartfona po 50 zmniejsza ryzyko przykrej choroby? Zaskakujące ustalenia
Zdrowie
Słaba higiena jamy ustnej ma związek z pewnymi dokuczliwym bólami. Pionierskie badanie
Zdrowie
Odkryto nowy zaskakujący czynnik, od którego może zależeć masa ciała
Zdrowie
Grubancypacja – ryzykowne „wyzwolenie” z otyłości. O ciemnej stronie modnego aktywizmu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Zdrowie
Cate Blanchett zachwala ekstremalny rytuał zdrowotny. Lekarze ostrzegają: Nie dla każdego