Słaba higiena jamy ustnej ma związek z pewnymi dokuczliwym bólami. Pionierskie badanie

Zachowanie pełnego i zdrowego uzębienia na długie lata to nie jedyny argument przemawiający za tym, aby dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Nowe badanie australijskich naukowców, które przeprowadzono wśród kobiet, udowadnia, że kiepski stan zębów ma silny związek z częstym występowaniem różnego rodzaju bólu, również migren. Dotyczy to zwłaszcza kobiet cierpiących na fibromialgię.

Publikacja: 11.04.2025 09:51

Eksperci wskazują potrzebę prowadzenia badań roli mikrobiomu jamy ustnej w występowaniu trudnego do

Eksperci wskazują potrzebę prowadzenia badań roli mikrobiomu jamy ustnej w występowaniu trudnego do wytłumaczenia bólu różnych obszarów ciała.

Foto: Adobe Stock

Nie od dziś wiadomo, że właściwa higiena jamy ustnej ma korzystny wpływ nie tylko na kondycję zębów i zwiększenie szans na zachowanie zdrowego uśmiechu na dłużej. Eksperci są zgodni co do tego, że warto codziennie dbać o zęby i regularnie odwiedzać stomatologa również po to, aby uchronić się przed groźnymi chorobami, które pozornie nie mają związku ze zdrowiem uzębienia.

Słaba higiena jamy ustnej a migreny i bóle ciała: wyniki pionierskiego badania

Okazuje się, że niewystarczająca higiena jamy ustnej może również w znacznym stopniu przyczyniać się do występowania migren, a także bólu mięśni, stawów i brzucha. Pionierskie badanie na temat związku mikrobiomu jamy ustnej z występowaniem bólu w różnych częściach ciała przeprowadził zespół naukowców z Uniwersytetu w Sydney.

Badanie prowadzono od grudnia 2021 roku do grudnia 2022 roku. Objęło ono 168 niepalących mieszkanek Auckland w Australii, które w trakcie badania nie cierpiały ani na cukrzycę, ani na żadne infekcje.

Zdrowie jamy ustnej pacjentek zbadano, używając kwestionariusza, który opracowali eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dane te zestawiono z ocenami bólu w różnych częściach ciała, które uzyskano za pomocą takich narzędzi jak kwestionariusz SF-36, ankieta opracowana przez International Headache Society czy wskaźnik FBDSI.

Co istotne, aż 67 proc. uczestniczek badania cierpiało na fibromialgię. To rzadko diagnozowany zespół chorobowy, który charakteryzuje wielomiejscowe bóle, również bóle głowy, którym może towarzyszyć zmęczenie, zaburzenia snu i problemy z koncentracją.

Czytaj więcej

Kobiety częściej skarżą się na bóle głowy? Lekarz tłumaczy

Analizy wykazały silny związek między złą kondycją jamy ustnej a występowaniem bólu w poszczególnych częściach ciała. Na podstawie badań genetycznych naukowcom udało się też zidentyfikować konkretne mikroby znajdujące się w jamie ustnej, które ich zdaniem mają związek z występowaniem bólu. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Frontiers in Pain Research”.

Zły stan zębów zwiększa ryzyko występowania migreny o prawie 50 proc.

Autorzy badania zauważyli, że pacjentki, u których stwierdzono najgorszy stan zdrowia jamy ustnej, były w większym stopniu narażone na bóle w różnych częściach ciała, od średniego do silnego natężenia bólu. Dotyczy to aż 60 procent uczestniczek badania, które najsłabiej dbały o higienę jamy ustnej.

Jak zauważono, kiepska higiena zębów ma również silny związek z częstym występowaniem migren. Stwierdzono to w przypadku prawie połowy, bo aż 49 proc. pacjentek, które niewystarczająco dbały o zdrowie zębów.

Czytaj więcej

Epidemia udarów wśród młodych. "Nie należy jechać z chorym do dowolnego najbliższego szpitala"

Naukowcy wyodrębnili cztery rodzaje mikrobów, które miały związek z występowaniem bólu. Są to: Dialister, Fusobacterium, Parvimonas i Solobacterium genera. Ustalono ponadto, że na częstotliwość bólu w różnych częściach ciała mają wpływ również takie czynniki jak wiek, wskaźnik BMI i większe spożycie cukru.

Zdaniem autorów badania powyższe ustalenia pokazują, jak istotne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej pod kątem zapobiegania różnym rodzajom bólu. Eksperci wskazują też na potrzebę przeprowadzania dalszych badań roli mikrobiomu jamy ustnej w występowaniu trudnego do wytłumaczenia bólu różnych obszarów ciała.

Źródło:
www.frontiersin.org

Nie od dziś wiadomo, że właściwa higiena jamy ustnej ma korzystny wpływ nie tylko na kondycję zębów i zwiększenie szans na zachowanie zdrowego uśmiechu na dłużej. Eksperci są zgodni co do tego, że warto codziennie dbać o zęby i regularnie odwiedzać stomatologa również po to, aby uchronić się przed groźnymi chorobami, które pozornie nie mają związku ze zdrowiem uzębienia.

Słaba higiena jamy ustnej a migreny i bóle ciała: wyniki pionierskiego badania

Pozostało jeszcze 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Odkryto nowy zaskakujący czynnik, od którego może zależeć masa ciała
Zdrowie
Grubancypacja – ryzykowne „wyzwolenie” z otyłości. O ciemnej stronie modnego aktywizmu
Zdrowie
Cate Blanchett zachwala ekstremalny rytuał zdrowotny. Lekarze ostrzegają: Nie dla każdego
Zdrowie
Emocje mogą poważnie uszkadzać serce. Ustalono, jak dokładnie to działa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Zdrowie
Ser i czekolada mają prozdrowotne właściwości? Dietetyczka komentuje wyniki badania