Co zrobić, gdy zostało się okradzionym i straciło dokumenty na wakacjach za granicą?

Wakacje to wyczekiwany czas odpoczynku i beztroski, ale tam, gdzie jedni cieszą się wolnym czasem, inni nie próżnują i zbierają żniwa, dokonując kradzieży. Utrata pieniędzy, a co gorsza, dokumentów, może zamienić wymarzony urlop w koszmar. Radca prawy Maja Chwaliszewska mówi, co wtedy zrobić.

Publikacja: 10.07.2025 12:16

Utrata dokumentów to jedna z najtrudniejszych sytuacji na wakacjach.

Utrata dokumentów to jedna z najtrudniejszych sytuacji na wakacjach.

Foto: Adobe Stock

W tym artykule wyjaśniamy:

Co zrobić, gdy zostanie się okradzionym na wakacjach za granicą?
Gdzie zgłosić utratę dokumentów podczas pobytu poza krajem?
Czy warto się ubezpieczać na wypadek kradzieży za granicą?

Czy można się jakoś zabezpieczyć, przygotować na wypadek sytuacji, gdy zostanie się okradzionym na zagranicznych wakacjach?

Maja Chwaliszewska, radca prawny: Jak mówi stare przysłowie: „Przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego decydowanie warto się przygotować, aby nasze wakacje były beztroskie. Przed wyjazdem na pewno warto podjąć następujące kroki, aby zminimalizować ryzyko i ułatwić sobie działanie w razie kradzieży:

  • Kopiowanie/skanowanie dokumentów: proponuję zrobić zdjęcia lub skany paszportu, dowodu osobistego i innych ważnych dokumentów, a także zapisać je w bezpiecznym miejscu online (np. na e-mailu, dysku w chmurze), aby mieć do nich dostęp zawsze i wszędzie. Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie „fizycznych” kserokopii i włożenie ich oddzielnie od oryginałów.
  • Rozdzielenie pieniędzy i kart: Nigdy nie trzymajmy całej gotówki i wszystkich kart płatniczych w jednym miejscu (np. w portfelu). Warto cześć środków schować w np. w hotelowym sejfie, a przy sobie mieć tylko potrzebną na dany dzień kwotę.
  • Lista ważnych telefonów: warto przygotować listę z numerami telefonu do banku (aby móc szybko zastrzec karty), do swojego ubezpieczyciela oraz do najbliższej polskiej ambasady lub konsulatu.
Reklama
Reklama
  • Wykup ubezpieczenia: warto zainwestować w polisę turystyczną, która obejmuje swoim zakresem kradzież bagażu i mienia osobistego. Jest to kluczowy element, który może uratować budżet w razie strat, a te kilkadziesiąt dodatkowych złotych na polisę może dać nam spokój i zabezpieczyć nas w trudnych momentach wyjazdu.

Gdzie szukać pomocy w przypadku utraty dokumentów?

Utrata dokumentów to jedna z najtrudniejszych sytuacji na wakacjach. Należy działać szybko i w następującej kolejności:

1. Zgłoszenie kradzieży na policję: należy znaleźć najbliższy posterunek lokalnej policji, aby oficjalnie zgłosić kradzież. Koniecznie trzeba prosić o wydanie pisemnego zaświadczenia potwierdzającego ten fakt – będzie ono niezbędne w dalszych krokach.

2. Kontakt z polską placówką dyplomatyczną: trzeba wówczas znaleźć najbliższą ambasadę lub konsulat RP. Na podstawie posiadanych kopii dokumentów oraz zaświadczenia z policji, urzędnik pomoże wyrobić paszport tymczasowy, który umożliwi powrót do kraju.

Co robić, gdy kradzież może uniemożliwić powrót do kraju w terminie?

Może się zdarzyć, ze padniemy ofiara kradzieży na chwilę przed planowanym powrotem, gdzie nie ma już czasu na wyrobienie paszportu tymczasowego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie poinformować o sytuacji swojego przewoźnika (np. linię lotniczą), a także jeśli wyjazd był organizowany prze biuro turystyczne, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić rezydenta lub przedstawiciela touroperatora. W takim przypadku nieoceniona może okazać się polisa ubezpieczeniowa, która często obejmuje koszty dodatkowego zakwaterowania i zmiany rezerwacji biletu w takich losowych sytuacjach.

Czytaj więcej

Kobiety coraz chętniej podróżują solo. Dlaczego? Ekspert wyjaśnia
Reklama
Reklama

Czy każdą kradzież warto zgłaszać do miejscowych służb?

W mojej ocenie zawsze powinniśmy zgłaszać takie przypadki, ponieważ to zabezpiecza nasz interesy. Należy pamiętać, że oficjalne zgłoszenie kradzieży na policję jest kluczowe z trzech powodów:

a. jest to warunek konieczny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela.

b. Zaświadczenie z policji jest wymagane przez konsulat do wyrobienia paszportu tymczasowego.

c. Protokół policyjny stanowi dla banku dowód, że utrata kart płatniczych nie wynikła z naszego zaniedbania.

Czy inaczej działać przy kradzieży w hotelu, a inaczej na ulicy?

Co do zasady, w obu przypadkach kradzieży postępujemy tak samo, ponieważ w zgłoszenie na policję będzie kluczowym zabezpieczeniem naszych interesów. Jednakże, jeśli zostaliśmy okradzeni w hotelu, wówczas należ także powiadomić obiekt o zaistniałej sytuacji, ponieważ hotel powinien pomóc nam w takiej sytuacji i zabezpieczyć dowody np. monitoring. Zwracam także uwagę, że odpowiedzialność hotelu za rzeczy wniesione przez gości jest regulowana prawnie, choć często ograniczona do określonej kwoty, jeśli cenne przedmioty nie były zdeponowane w sejfie.

Czy forma wypoczynku (samodzielnie vs. biuro podróży) ma znaczenie w sytuacji, o której mowa?

Jeśli podróżuje się samodzielnie, wszystkie działania spoczywają na naszych barkach i musimy je podjąć na własną rękę – od znalezienia komisariatu policji, przez kontakt z konsulatem, po załatwienie formalności z przewoźnikiem.

Reklama
Reklama

Przy zorganizowanych wyjazdach jest trochę łatwiej uzyskać pomoc, ponieważ mamy do dyspozycji rezydenta lub pilota wycieczki, którzy maja obowiązek nam pomóc, a przy okazji znają dobrze obszar, nie mają problemu z porozumiewaniem się w innym języku i potrafią szybko zorganizować potrzebne działania.

Czytaj więcej

Bleisure travel – trend podróżniczy młodych rodzin rośnie w siłę. Na czym polega?

Czy po powrocie do Polski można coś jeszcze zrobić, aby odzyskać cenne rzeczy?

Jeśli rzeczy nie udało się odnaleźć na miejscu, po powrocie trzeba zająć się dokonaniem formalności z ubezpieczycielem, aby uzyskać odszkodowanie. W tym celu konieczne jest złożenie dokumentacji potwierdzającej kradzież, m.in. protokół policyjny, dowody zakupu skradzionych rzeczy itp.

Można dodatkowo zgłosić kradzież polskiej policji lub prokuraturze. Choć nie będą one prowadzić dochodzenia za granicą, zgłoszenie może mieć znaczenie formalne.

Czy zagraniczną kradzież zgłasza się gdzieś w Polsce?

Kradzież popełnioną za granicą można zgłosić na policji lub w prokuraturze po powrocie do Polski. Takie zgłoszenie ma charakter głównie formalny i może być przydatne w procedurach ubezpieczeniowych.

Reklama
Reklama

Czy jeśli sprawca zostanie złapany, konieczny będzie powrót do kraju zdarzenia?

Jeśli sprawca zostanie złapany, organy ścigania mogą wezwać poszkodowanego do złożenia zeznań lub udziału w rozprawie sądowej w kraju, w którym doszło do przestępstwa. Istnieje oczywiście możliwość uniknięcia ponownego wyjazdu, ponieważ dopuszczalne jest złożenia zeznań w polskim konsulacie lub w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, jednakże wszystko zależy od lokalnego systemu prawnego i umów międzynarodowych, obowiązujących w państwie zdarzenia.

Czy warto się ubezpieczać na wypadek kradzieży za granicą?

Zdecydowanie tak i zawsze doradzam, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszych spraw. Koszt polisy turystycznej jest nieporównywalnie niski w stosunku do potencjalnych strat finansowych i problemów, które możemy napotkać w związku z kradzieżą. Ubezpieczenie to nic innego jak bufor bezpieczeństwa, który zapewni nam spokój i ułatwi postępowanie, gdy spotka nas tak przykra sytuacja. Dobre ubezpieczenie może pokryć nie tylko wartość skradzionego mienia, ale również sfinansować koszty związane z wyrobieniem nowych dokumentów, przymusowym przedłużeniem pobytu czy zapewnić pomoc prawną.

Maja Chwaliszewska

Maja Chwaliszewska

Foto: Archiwum prywatne

Maja Chwaliszewska

Radca prawny, doradca restrukturyzacyjny. Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiów podyplomowych "Ochrona danych osobowych i bezpieczeństwo teleinformatyczne w biznesie” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, studiów podyplomowych Prawo Restrukturyzacyjne i Upadłościowe (restrukturyzacja i likwidacja przedsiębiorstwa) na Uczelni Łazarskiego. Aktualnie kontynuuje rozwój naukowy, jako uczestniczka Seminarium Doktoranckiego na Uniwersytecie SWPS.
Specjalizuje się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, prawie pracy, prawie cywilnym, a także ma doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących przestępczości zorganizowanej oraz przestępczości gospodarczej. 

Czy można się jakoś zabezpieczyć, przygotować na wypadek sytuacji, gdy zostanie się okradzionym na zagranicznych wakacjach?

Maja Chwaliszewska, radca prawny: Jak mówi stare przysłowie: „Przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego decydowanie warto się przygotować, aby nasze wakacje były beztroskie. Przed wyjazdem na pewno warto podjąć następujące kroki, aby zminimalizować ryzyko i ułatwić sobie działanie w razie kradzieży:

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Prawo
Adwokat Anna Olszewska: Kontrakty informatyczne dopinam nawet w Sylwestra
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo
Czy warto wziąć ślub w Las Vegas? Prawnik mówi o wadach, zaletach i konsekwencjach
Prawo
Nazwisko – kość (nie)zgody w małżeństwie. Kto, kiedy i o czym decyduje w tej kwestii?
Prawo
Szef Pentagonu likwiduje program na rzecz równouprawnienia kobiet
Prawo
Mediacja, czyli sztuka porozumienia. Jak ratuje czas, pieniądze i nerwy w sporze prawnym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama