19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 10:38 Publikacja: 14.11.2023 13:05
Françoise Bettencourt-Meyers, dziedziczka fortuny, oddała się pracy naukowej. Jest autorką książek na temat mitologii greckiej oraz judaizmu i chrześcijaństwa.
Foto: East News
Z filmu dokumentalnego „Skandal Bettencourt. Jak oszukano najbogatszą kobietę świata” opublikowanego 8 listopada w Netfliksie wyłania się obraz trudnej i przepełnionej goryczą miłości matki i córki, które kolejno dziedziczyły fortunę wartą dziś miliardy euro.
W 2023 roku Françoise Bettencourt Meyers została ogłoszona najbogatszą kobietą świata. Zajęła 13 miejsce na liście najbogatszych sporządzonej przez "Bloomberg". Majątek jej i dwóch synów szacuje się na ponad 87 miliardów dolarów. O jego wartości decydują większościowe udziały w firmie L'Oreal założonej przez jej dziadka. W tym roku wzbogaciła się o 16 mld dolarów. Przez ponad dekadę walczyła o to, by odzyskać prawa do tej części majątku, który jej matka szczodrze rozdawała ludziom nazywanym przez siebie przyjaciółmi. Dokument, którego reżyserami są Maxime Bonnet i Baptiste Etchegaray, pokazuje, że fortuna nie sprzyja ani przyjaźni, ani miłości.
Nie mogę uwierzyć, że prawie przegapiłam tyle ważnych momentów w życiu – napisała na Instagramie Paris Jackson celebrując piątą rocznicę trzeźwości i wyjścia z uzależnienia od alkoholu i heroiny. Jakie doświadczenia opisała 26-latka?
Życie w stylu zero-waste, dbałość o środowisko, brak zgody na nadmierny konsumpcjonizm w branży modowej oraz wsparcie dla przedstawicieli marginalizowanych społeczności – takich zasad trzyma się Giada Lubomirski, żona światowej sławy fotografa o polskich korzeniach.
Pracuję w zawodzie od 45 lat i to moja pierwsza nagroda. Przyjmuję ją z pokorą i wdzięcznością – mówiła wyraźnie poruszona Demi Moore, odbierając Złoty Glob za rolę w filmie „Substancja”. W przemowie wspomniała o trudnych doświadczeniach.
Molestowanie, zmuszanie do udziału w sesji zdjęciowej dzień po poronieniu, czy wielogodzinne oczekiwanie na dyspozycyjność kolegi z planu, który nadużywał alkoholu. – Takich historii mam miliony – mówi w poruszającym nagraniu Kate Beckinsale.
Jej życie, pełne cierpienia i trudnych doświadczeń, stało się inspiracją dla milionów osób na całym świecie. Historia Katie Piper to opowieść o wielkiej tragedii, sile charakteru i drodze do odbudowy życia oraz kariery.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Styczeń dopiero się zaczął, ale można już wskazać jedną z najpopularniejszych europejskich wystaw 2025 roku. Mowa o wystawie „Van Gogh: Poets and Lovers” w londyńskiej National Gallery. Zainteresowanie nią jest tak duże, że organizatorzy zdecydowali: obrazy Van Gogha będzie można oglądać przez całą dobę.
Wraz z początkiem nowego roku wśród młodych ludzi na świecie zyskuje popularność postanowienie nazywane „No-buy 2025”. Na czym polega nowy trend, który stał się bardzo widoczny w mediach społecznościowych?
Dr Magdalena Łaptaś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowała nową interpretację malowideł z Katedry w Faras. Badaczka sugeruje, że dwie z nich przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, a nie apostołów czy Chrystusa, jak sądzono wcześniej.
W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, w Polsce – 40. Jest nas więc cztery razy mniej, w wielkim kraju. Mieszkamy dalej od siebie, przyzwyczailiśmy się więc do rzadszych kontaktów międzyludzkich – mówi Katja Sadziak, mieszkająca w Polsce od 1999 roku.
Chociaż empatia często kojarzy się w pierwszej chwili ze współczuciem, w rzeczywistości jest to ważna umiejętność, jeden z kluczowych aspektów ludzkiego współistnienia. Jak kształtuje się empatia i jakie wyzwania przed nią stoją w XXI wieku?
Choć naukowcy są zgodni co do tego, że duża nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, nowotwory czy choroby serca, to dążenie za wszelką cenę do osiągnięcia szczupłej sylwetki niekoniecznie może wyjść na zdrowie. Na podstawie obszernej analizy danych medycznych grupa naukowców ustaliła, że wystarczy być „w dobrej formie”. Co to oznacza?
Końcówka roku 2024 przyniosła niespodziewany wzrost popularności nowej teorii spiskowej, o której stało się głośno w USA czy Kanadzie, ale także w Europie. Jej przyczyną jest zjawisko atmosferyczne, które w ostatnich tygodniach ze szczególną intensywnością pojawiło się w wielu miejscach na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas