Taylor Swift - człowiek roku magazynu "Time". Jak zbudowała swoje artystyczno-finansowe imperium?

"Time Magazine": Chcielibyśmy ogłosić Cię człowiekiem Ro… Taylor Swift: Czy mogę przynieść mojego kota na sesję zdjęciową?

Publikacja: 08.12.2023 10:53

Taylor Swift ma wiele powodów do dumy.

Taylor Swift ma wiele powodów do dumy.

Foto: PAP/Newscom

Benjamin Button, kot Taylor, oczywiście pojawił się na zdjęciu. I to nie byle jakim: zdjęciu okładkowym grudniowego wydania "Time Magazine", prezentującym sylwetkę Człowieka Roku 2023. Została nim właśnie młoda wokalistka.

Nagroda od 1927 roku przyznawana jest osobie, która w ciągu mijających 12 miesięcy miała największy wpływ na światowe wydarzenia. Poprzednikami Taylor, którzy dostąpili tego zaszczytu, byli m.in. Barack Obama, Greta Thunberg, Volodymyr Zelensky czy Elon Musk. W przeszłości "Time" wyróżnił czternastu prezydentów Stanów Zjednoczonych, pięciu liderów Rosji lub Związku Radzieckiego oraz trzech papieży.

W 2023 do tego grona, przez lata – jak przyznaje "Time" – zdominowanego przez mężczyzn, dołączyła Taylor Swift, która po otrzymaniu tej informacji wyznała, że nigdy nie czuła się bardziej dumna i szczęśliwa niż właśnie teraz. – Jest to gigantyczny przełom w moim życiu – przyznała – natomiast po raz pierwszy czuję się mentalnie gotowa na ten sukces – podkreśla.

Powodów do dumy ta zdolna 33-latka ma naprawdę wiele.

Swift jest pierwszą żyjącą artystką, której 5 albumów znalazło się na amerykańskiej liście przebojów top 10 jednocześnie. Nazwy krążków to kolejno: 1989, Midnights, Folklore, Lover, Speak Now. Jednocześnie pokonała Barbarę Streisand w wyniku 13 albumów w sumie znajdujących się na szczycie amerykańskiej listy przebojów. Stała się też pierwszą wokalistką, która ma na swoim koncie 7 nominacji do nagrody Grammy za najlepszą piosenkę roku, wyprzedając tym samym takich artystów jak: Sir Paul McCartney i Lionel Richie. Wspomniane utwory to kolejno: You Belong with Me (2010), Shake It Off (2015), Blank Space (2016), Lover (2020), Cardigan (2021), All Too Well (2023), Anti-Hero (2024).

Osiem wyprzedanych z rzędu koncertów stadionowych na Wembley sprawia, że i w tej konkurencji zdeklasowała dotychczasowych leaderów – nieco już zapomnianą grupę Take That. Taylor wyprzedza też swoje koleżanki w rankingach Spotify i Apple Music, zajmując pierwsze miejsce wśród kobiecych wokalistek w kategorii najpopularniejszej muzyki w tych serwisach streamingowych. Tym samym Taylor pobiła swój własny rekord stając się artystką, której album 1989 (Taylor’s Version) był najczęściej odsłuchiwany w serwisie Spotify w ciągu jednego dnia.

Taylor Swift - koncerty

Bilety na jej koncerty w ramach trasy The Eras Tour wyprzedały się w takim tempie, że podejrzewano ich dystrybutora, Ticketmaster, o nieuczciwe praktyki sprzedaży. Magazyn Billboard podaje, że wpływy z koncertów w 2023 roku wyniosły 900 milionów dolarów, pobijając wszelkie rekordy w tej kategorii. Podczas 180-minutowych występów artystka wykonuje 45 utworów, w trakcie których tańczy na wysokich obcasach, wyśpiewując piosenki własnego autorstwa.

Zawiedzeni fani, którym nie udaje się zdobyć biletów na koncerty, tłoczą się w pobliskich parkach, aby chociaż posłuchać muzyki. W Seattle jej koncerty wygenerowały aktywność sejsmiczną porównywaną do trzęsienia ziemi o amplitudzie 2.3. Film z trasy, Taylor Swift: The Eras Tour, stał się najbardziej pożądaną produkcją koncertową wszech czasów, osiągając zyski 249 milionów dolarów.

Czytaj więcej

Studenci Harvardu będą się uczyć o Taylor Swift. Oryginalna inicjatywa uczelni

Redaktor naczelny "Time", Sam Jacobs, podkreśla, że Taylor jest nieczęsto spotykanym przykładem gwiazdy, która nie tylko sama pisze swoje utwory, ale też jest ich bohaterką, ponieważ w piosenkach opowiada o własnych przeżyciach. To pomaga jej zbliżyć się do swoich odbiorców, przekraczać granice i stawać się źródłem inspiracji dla swoich wielbicieli – podkreśla Jacobs.

Taylor Swift - miliarderka

W ubiegłym miesiącu magazyn "Bloomberg" ogłosił Taylor Swift miliarderką.

Specjaliści "Bloomberga" oszacowali wartość jej majątku na $1.1 miliarda dolarów. Do tej pory tylko trzem artystom udało się uzyskać taki status: Jay-Z, Rihanna i Beyoncé. Przy czym warto podkreślić, że majątek Swift pochodzi wyłącznie z działalności muzycznej, podczas gdy pozostali artyści wzbogacili się dodatkowo na aktywności w branży modowej, beauty i sprzętów hi-fi.

Magazyn "Forbes" umieścił wokalistkę na piątym miejscu listy najbardziej wpływowych kobiet świata. W tej kategorii wyprzedziły ją m.in. Ursula von der Leyen oraz Kamala Harris.

Dlaczego Taylor Swift?

Osoba, którą Times wyróżnił w bieżącym roku, nie jest ani prezydentem, ani liderem żadnej organizacji. Nie zajmuje się też polityką. Dlaczego więc redaktorzy postanowili to właśnie jej przyznać ten tytuł? Swoją decyzję Times tłumaczy m.in. tym, że artystka znalazła sposób na przekazanie ludziom na całym świecie odrobiny nadziei w trudnych czasach, w jakich obecnie żyjemy. – Nikt inny na naszej planecie nie jest w stanie poruszyć tak wielu osób, tak skutecznie, jak robi to Taylor – czytamy na oficjalnym profilu "Time" – podobne osiągnięcie często przypisujemy układowi planet i losowi, ale w przypadku Taylor byłoby to ignorowanie jej talentu i mocy – podsumowują redaktorzy.

400% i pospolite ruszenie

Podczas wywiadu dla Time Taylor Swift po raz pierwszy oficjalnie ogłosiła swój związek z graczem drużyny Kansas City Chiefs, Travisem Kelce. Tym samym drużyna zyskała rzesze nowych fanów, a sprzedaż koszulek z nazwiskiem zawodnika podskoczyła o 400%. Pospolite ruszenie nastąpiło również w chwili, gdy wokalistka za pośrednictwem Instagramu namówiła młodych ludzi do zagłosowania w wyborach: dziesiątki tysięcy osób natychmiast zgłosiły swoją chęć do wzięcia udziału w referendum.

Obecnie Swift przygotowuje się do dalszej części trasy koncertowej w ramach The Eras Tour. Koncerty odbędą się w Azji i Australii. W maju wokalistka wystąpi w Europie. W planach jest też wydanie zremasterowanego nagrania z koncertu promującego album Reputation.

Kilka uczelni wyższych, w tym m.in. Harvard, University of Florida czy Stanford University podjęło decyzję o dodaniu do swoich programów nauczania zajęć poświęconych twórczości artystki: Taylor Swift and Her World oraz Musical Storytelling With Taylor Swift and other Iconic Female Artists – tak brzmią nazwy przedmiotów, podczas których studenci będą mogli zgłębiać wiedzę na temat dokonań Człowieka Roku 2023.

Kiedy Swift po raz pierwszy znalazła się na okładce Time, w 2014 roku, powiedziała, że nie zna ani jednej osoby, której trajektoria kariery ułożyłaby się w taki sam sposób jak u niej. Tym samym – dodała – mam nadzieję, że moje życie również będzie miało swój własny, unikatowy bieg.

9 lat później okazuje się, że tak się właśnie dzieje i każdemu żyjącemu obecnie artyście trudno będzie trajektorię Swift

powielić.

Źródła:

time.com

Benjamin Button, kot Taylor, oczywiście pojawił się na zdjęciu. I to nie byle jakim: zdjęciu okładkowym grudniowego wydania "Time Magazine", prezentującym sylwetkę Człowieka Roku 2023. Została nim właśnie młoda wokalistka.

Nagroda od 1927 roku przyznawana jest osobie, która w ciągu mijających 12 miesięcy miała największy wpływ na światowe wydarzenia. Poprzednikami Taylor, którzy dostąpili tego zaszczytu, byli m.in. Barack Obama, Greta Thunberg, Volodymyr Zelensky czy Elon Musk. W przeszłości "Time" wyróżnił czternastu prezydentów Stanów Zjednoczonych, pięciu liderów Rosji lub Związku Radzieckiego oraz trzech papieży.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
20-letnia córka znanej polskiej pary wystawiła w Mediolanie sztukę swojego autorstwa
Jej historia
Charlotte Casiraghi nie nosi szlacheckich tytułów. Podkreśla, że nie jest księżniczką
Jej historia
Córka Angeliny Jolie odebrała z nią ważną nagrodę. Trema mocno dała jej się w znaki
Jej historia
Księżna Kate pojawiła się na paradzie Trooping the Colour. Kulisy uroczystości
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Jej historia
Ukończyła liceum w wieku 99 lat. Ma zamiar kontynuować naukę?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży