U Sarah Ferguson zdiagnozowano czerniaka podczas operacji rekonstrukcyjnej po mastektomii

Pacjentka poddawana jest szeregowi badań, mającym na celu wybranie najlepszej formy leczenia. Pomimo choroby, pozostaje w dobrym nastroju - informuje portal BBC.

Publikacja: 22.01.2024 19:42

Latem ubiegłego roku u byłej żony księcia Andrzeja wykryto nowotwór piersi.

Latem ubiegłego roku u byłej żony księcia Andrzeja wykryto nowotwór piersi.

Foto: East News

Sarah Ferguson, była żona księcia Andrzeja i księżna Yorku, musi ponownie zmierzyć się z groźną chorobą. Tuż po tym, jak Brytyjka ogłosiła zwycięstwo nad nowotworem piersi, lekarze zdiagnozowali u niej czerniaka.

Lekarze odkryli drugą chorobę onkologiczną u 64-latki podczas leczenia pierwszej. Okazało się, że gdy księżna przechodziła operację rekonstrukcyjną po mastektomii, specjaliści postanowili usunąć i zbadać kilka znamion pacjentki. Jedno z nich zostało zidentyfikowane jako czerniak.

Ferguson jest leczona w Royal Marsden Hospital w Londynie przez dr Andrew Furnessa, konsultanta onkologa medycznego oraz przez Catherine Borysiewicz, konsultanta dermatologa w King Edward VII Hospital w Londynie. Aktualnie pacjentka jest poddawana szeregowi badań, które mają pomóc wybrać dla niej najlepszą formę dalszego leczenia. Pomimo przykrej diagnozy kobieta znajduje się w dobrym stanie psychicznym, a jej samopoczucie jest na zadowalającym poziomie.

- Księżna pragnie podziękować całemu zespołowi medycznemu, który ją wspierał, a zwłaszcza dermatologowi, którego czujność zapewniła wykrycie choroby na czas. Jest w trakcie dalszych badań, aby mieć pewność, że czerniak został wykryty na wczesnym etapie. Choć kolejna diagnoza tak szybko po leczeniu raka piersi bez wątpienia była niepokojąca, księżna pozostaje w dobrym nastroju – głosi treść komunikatu rzecznika Ferguson.

Chociaż „Fergie” rozwiodła się z księciem Andrzejem w 1996 roku, nadal przysługuje jej tytuł księżnej Yorku. Pozostaje w przyjaznych stosunkach z członkami rodziny królewskiej. Kobieta jest również autorką kilku książek dla dzieci, pasjonuje się narciarstwem i malarstwem. Znana jest także ze swojej szerokiej działalności charytatywnej. W 1990 roku została patronką Teenage Cancer Trust, organizacji pomagającej dzieciom i młodym dorosłym w zmaganiach z chorobą nowotworową. W 1993 roku, zainspirowana spotkaniem z chorującą na nowotwór polską nastolatką, do którego doszło podczas wizyty w Katowicach, Ferguson założyła organizację Children In Crisis. W grudniu 1994 roku w Stanach Zjednoczonych otworzyła fundację charytatywną Chances for Children, a w 2005 roku została globalną ambasadorką Ronald McDonald House Charities. W działalność charytatywną angażuje również swoje córki – księżniczki Beatrice oraz Eugenię.

Sarah Ferguson przejawia dużą dozę sympatii do naszego kraju. Zawsze z nostalgią wspomina fakt, że to właśnie wizyta w Polsce nakłoniła ją do powołania Children in Crisis. Powiedziała nawet w jednym z wywiadów, że to tutaj zrozumiała, iż chce pomagać ludziom. W grudniu 1999 roku odebrała w Warszawie wręczony jej przez dzieci Order Uśmiechu. We wrześniu 2021 roku wizytowała Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Polskie dzieci przyznały mi kiedyś Order Uśmiechu, więc jestem ich ambasadorką, głosem tych, którzy nie mogą wołać. To pomaganie dzieciom na całym świecie zaczęło się właśnie tu w Zabrzu – wyznała wówczas arystokratka.

Wybuch wojny w Ukrainie skłonił Brytyjkę do jeszcze większego zacieśnienia więzów z Polską; od czasu rozpoczęcia konfliktu odwiedziła nasz kraj trzykrotnie, współpracując z różnymi organizacjami charytatywnymi.

Jej historia
Maria Montessori - najbardziej pokojowa z rewolucjonistek
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Jej historia
Królowa kropek Yayoi Kusama. Mieszka w szpitalu psychiatrycznym i tworzy dla Louis Vuitton
Jej historia
Norweska księżniczka zakochana w szamanie. Marta Ludwika konsekwentnie łamie konwenanse
Jej historia
Angelina Jolie pracuje z córką Vivienne. W Nowym Jorku przygotowują się do występu na Broadwayu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Jej historia
Rebel Wilson schudła 36 kilogramów: mój management wolał mnie w wersji otyłej