"Priscilla" wchodzi do kin. Gorzkie wyznania byłej żony gwiazdora

Od 9 lutego w kinach będzie można obejrzeć film o żonie największej gwiazdy rock'n'rolla wszech czasów. Ekranizacji podjęła się Sofia Coppola, na podstawie autobiografii Priscilli Presley pt. "Elvis i ja".

Publikacja: 02.02.2024 12:46

Sofia Coppola zekranizowała historię Priscilli Presley.

Sofia Coppola zekranizowała historię Priscilli Presley.

Foto: East News

Priscilla Presley wraca do związku z Elvisem w filmie Sofii Coppoli

Ona miała 14 lat, on był o dekadę starszy. Poznali się w Niemczech. Ona mieszkała tam z rodziną, a on odbywał służbę wojskową. Priscilla Ann Wagner poleciała do niego do Stanów Zjednoczonych po dwóch latach korespondencyjnej znajomości. Kiedy skończyła 21 lat, została żoną Elvisa Presleya. Jej historię zekranizowała Sofia Coppola. W polskich kinach będzie można ją oglądać od 9 lutego.

Miała 10 lat, kiedy okryła, że Paul Baulieu, oficer Sił Powietrznych USA w Quebecu, żonaty z jej matką od 1948 roku, nie jest jej biologicznym ojcem, a pilot James Wagner zginął w katastrofie lotniczej wkrótce po jej urodzeniu. Priscilla Ann Wagner wraz z rodziną często przeprowadzała się między bazami wojskowymi. Mieszkała w Maine, Nowym Jorku, Meksyku, Connecticut, Teksasie i w Niemczech. W Wiesbeden poznała swojego przyszłego męża, króla rock’n’rolla, który wcześniej zgłosił się na ochotnika do odbycia służby wojskowej. Dzieliło ich 10 lat, ale nie zważali na różnicę wieku. Po powrocie Presleya do Ameryki pisali do siebie listy i rozmawiali przez telefon dwa, trzy razy w tygodniu.

„Żyłam życiem kogoś innego. Nigdy nie chodziło o mnie, tak naprawdę chodziło o niego na każdym poziomie”

Kiedy przyszła pani Presley skończyła 16 lat, udało im się zorganizować jej przyjazd do ukochanego. Spędzili dwa tygodnie wakacji w Las Vegas. Później coraz częściej pojawiała się w Graceland, rezydencji gwiazdy. Choć każdą noc spędzali razem, nie utrzymywali stosunków seksualnych, bo młoda kobieta postanowiła zaczekać z tym do ślubu. „Nauczył mnie wszystkiego: jak się ubierać, jak chodzić, jak nakładać makijaż i czesać się, jak się zachowywać, jak odwzajemniać miłość – w jego sposób. Z biegiem lat stał się moim ojcem, mężem i prawie bogiem” – pisała w swojej autobiografii.

Para pobrała się 1 maja 1967 roku w hotelu Aladdin w Las Vegas. Uroczystość była błyskawiczna, żeby uniknąć rozgłosu skrócono ją do ośmiu minut. Później odbyła się konferencja prasowa i śniadanie dla zaproszonych gości. Po przyjęciu nowożeńcy wsiedli do prywatnego odrzutowca i polecieli na krótki miesiąc miodowy do Palm Springs. Po powrocie wyjechali na trzy tygodnie na swoje ranczo. Czasami odwiedzali ich goście, ale najchętniej spędzali jednak czas we dwoje. Pani domu cieszyła się, że nie towarzyszą im żadne pokojówki i gospodynie, dzięki czemu może osobiście zajmować się małżonkiem. Ponieważ kilka osób z ich otoczenia miało pretensje, że nie zostały zaproszone na uroczystości ślubne, wydali jeszcze jedno przyjęcie weselne 29 maja, już w Graceland. Elvis uważał, że pigułki antykoncepcyjne nie są jeszcze dostatecznie opracowane, by była pewność, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, więc nie pozwalał żonie ich zażywać. Dziewięć miesięcy po ślubie, 1 lutego 1968 roku urodziła się jedyna córka pary, Lisa Marie. Rodzinna sielanka nie trwała jednak długo.

„Dużej odwagi wymaga bycie sobą w świecie, który nieustannie próbuje cię zmieniać”

Piosenkarz, który osiągnął wówczas szczyt kariery, często był nieobecny i niewierny. Wyrzucał sobie, że nie ma zbyt wiele czasu dla córki, z tego też powodu para nigdy nie zdecydowała się na drugie dziecko. Priscilla czuła się coraz bardziej samotna. Poradził jej, żeby znalazła sobie jakieś zajęcie, zaproponował karate, które sam ćwiczył. Zatrudniła więc trenera tej sztuki walki, Mike'a Stone'a, a po pewnym czasie wdała się z nim w romans. Stał się on przyczyną rozstania sławnej pary w lutym 1972 roku. Wraz z córką i nowym partnerem Priscilla Presley przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie do spółki z przyjaciółką otworzyła własny butik. Elvis wspierał ją w tym przedsięwzięciu wizerunkowo, dzięki temu pozyskała klientów wśród sławnych osób.

Najpierw ogłosili separację, później wnieśli pozew o rozwód. Piosenkarz na początku znosił rozstanie dość dobrze, ale po kilku miesiącach zaczął mieć obsesję na punkcie swojego rywala. Rozpatrywał podobno nawet zlecenie jego zabójstwa. Presleyowie rozwiedli się 9 października 1973 roku. Wychodzili z sądu trzymając się za ręce. Priscilla otrzymała 725 tys. dolarów, alimenty na siebie i dziecko, pięć procent udziałów w jego nowych nagraniach i połowę sumy, za którą został sprzedany ich dom w Beverly Hills. Obiecała sobie, że do śmierci Elvisa nie wyjdzie ponownie za mąż, żeby nie sprawiać mu bólu. „Nie sądzę, żeby sobie z tym poradził” – powiedziała podczas sesji pytań i odpowiedzi w kasynie South Point w Las Vegas. Nie zdecydowała się na to do tej pory. „Nikt nigdy nie był w stanie mu dorównać” – mówiła po jego śmierci.

Rozstała się z Mikem Stonem w 1975 roku. Wkrótce potem rozpoczęła karierę aktorską, występując w serialach telewizyjnych. Zagrała w kilku filmach, w tym w komediach z serii „Naga broń”. Do końca lat 90. występowała gościnnie w popularnych programach telewizyjnych. W 2012 roku w Londynie zadebiutowała na deskach teatru w roli Złej Królowej w spektaklu „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Miała propozycję wcielenia się w dziewczynę Bonda, ale nie udało się to ze względu na konflikty w harmonogramach zdjęć. Choć jej sklep uznany był za udany biznes, został zamknięty w 1976 roku.

Po śmierci Elvisa w 1977 roku, ojciec Vernon był jednym z zarządców majątku, który został powierzony jego wnuczce Lisie Marie. Mianował Priscillę swoją następczynią w tym względzie po jego śmierci, która nastąpiła dwa lata później. Utrzymanie Graceland było tak drogie, że uszczupliło spadek córki legendy rock’n’rolla do miliona dolarów. Podatki od nieruchomości i inne wydatki wyniosły ponad 500 milionów dolarów. Aby uratować rezydencję przed sprzedażą, Priscilla Presley zdecydowała się udostępnić ją zwiedzającym. Było to dobre posunięcie, ledwie miesiąc po otwarciu jej podwojów posiadłość wyszła „na zero”, zaraz później była już warta 100 milionów. Wykorzystując swoją żyłkę do interesów, aktorka zaczęła komponować własne perfumy i projektować elementy wystroju wnętrz, w tym pościel, którą promowała między innymi w Australii. Zaangażowała się również w produkcję filmów, we wrześniu 2000 r. zasiadła w zarządzie wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Zajmuje się również spuścizną po Elvisie Presleyu, nadzorując choćby wydawanie kolekcji znaczków z jego wizerunkiem. Działa charytatywnie, szczególnie bliski jest jej los zwierząt.

Czytaj więcej

Elvis wraca z koncertami „na żywo". Sztuczna inteligencja masowo ożywia gwiazdy

„Nie chcę być niczyją rozrywką”

Przez chwilę była związana z Robertem Kardashianem. W 1978 roku poznała modela Michaela Edwardsa, Z którym rozstała się sześć lat później. Najdłuższą relację stworzyła ze scenarzystą Marco Garibaldim, z którym spędziła dwie dekady. Mają syna Navarone. Rozstali się w 2006 roku.

Jej córka, Lisa Marie, wiodła burzliwe życie. Była piosenkarką i filantropką, od 25. roku życia zarządzała majątkiem odziedziczonym po ojcu i pomnożonym przez matkę. Nie stroniła od narkotyków. Czterokrotnie wychodziła za mąż, w tym za gwiazdę popu Michaela Jacksona. Miała czwórkę dzieci, jej syn z pierwszego małżeństwa popełnił samobójstwo. Były momenty, w których babcia sprawowała opiekę nad jej dziećmi. Lisa Marie zmarła 12 stycznia 2023 roku w wieku 54 lat. Jako przyczynę śmierci podano komplikacje po operacji bariatrycznej, którą wcześniej przeszła, ale w jej krwi znaleziono też opiaty.

Z pomysłem nakręcenia filmu na podstawie autobiografii „Elvis i ja” Sofia Coppola zwróciła się do Priscilli Presley kilka lat temu. Ta zgodziła się po namyśle, doceniając wcześniejsze dokonania reżyserki, i zdjęcia rozpoczęły się w 2022 roku w Toronto. „Nigdy nie pojawiła się na planie, ale dużo rozmawiałyśmy podczas przygotowań. Ważne było dla mnie, aby oddać jej uczucia. Wyzwaniem było dochowanie wierności jej doświadczeniom bez uszczerbku dla mojej wizji. Książka została napisana w 1985 roku, ale opierałam się głównie na sposobie, w jaki autorka opowiada o współczesnych wydarzeniach. Na ekranie sprawy mogą wyglądać ostrzej, więc chciałam znaleźć dobrą równowagę, pokazując zarówno wzloty, jak i upadki” – mówi reżyserka w wywiadzie dla francuskiego wydania „Vanity Fair”.

Film bardzo spodobał się gwieździe, dobrze mówiła o nim po jego pokazie w Wenecji. Chwaliła też odtwórców głównych Cailee Spaeny i Jacoba Elordiego. Polska publiczność będzie mogła ich ocenić już 9 lutego, na kiedy zaplanowano premierę kinową „Priscilli”.

Priscilla Presley wraca do związku z Elvisem w filmie Sofii Coppoli

Ona miała 14 lat, on był o dekadę starszy. Poznali się w Niemczech. Ona mieszkała tam z rodziną, a on odbywał służbę wojskową. Priscilla Ann Wagner poleciała do niego do Stanów Zjednoczonych po dwóch latach korespondencyjnej znajomości. Kiedy skończyła 21 lat, została żoną Elvisa Presleya. Jej historię zekranizowała Sofia Coppola. W polskich kinach będzie można ją oglądać od 9 lutego.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Katarzyna Kuczyńska-Budka – prezydentka Gliwic. Dla miasta poświęciłaby karierę męża
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Jej historia
Jane Fonda: mogę być aresztowana co tydzień
Jej historia
Agata Wojda, pierwsza w historii prezydentka Kielc: Ja nie zapraszam ludzi do siebie, tylko idę tam, gdzie oni są
Jej historia
Irena Gut-Opdyke. Historia kobiety, która brawurowo ratowała ludzkie życie
Jej historia
Victoria Beckham: W piątą dekadę życia wkraczam na wysokich obcasach