Od czasu ogłoszenia Grand Départ Tour de France 2027 w Szkocji, czyli początku najsłynniejszego wyścigu kolarskiego świata, Zofia z Edynburga jako patronka brytyjskiego kolarstwa, aktywnie wspiera to historyczne wydarzenie. Księżna chętnie dzieli się z mediami swoją wizją wyścigu, przywiązaniem do sportu i refleksjami na temat tego, jaki wpływ będzie miała ta edycja na Wielką Brytanię. Zaangażowała się również w działalność klubu Żółtych Labradorów, którego patronką wcześniej była królowa Elżbieta II. To tylko niewielki fragment jej działalności na rzecz społeczności z wielu krajów świata.
Zofia Rhys-Jones: z turnieju tenisowego do pałacu
Sophie Helen Rhys-Jones przyszła na świat w Oksfordzie. Ojciec 60-letniej dziś księżnej pracował w branży samochodowej, matka była sekretarką i działaczką społeczną. Ma starszego brata, Davida. Drugie imię, Helen, otrzymała ku pamięci ciotki, która dekadę wcześniej zginęła w wypadku podczas jazdy konnej. Gdy Sophie miała kilka lat, rodzina przeniosła się do hrabstwa Kent, gdzie zamieszkali w pochodzącym z XVII wieku wiejskim domu z czterema sypialniami. Zofia ukończyła szkołę podstawową i średnią – żeńską, a następnie college (West Kent College), na którym uzyskała umiejętności sekretarki. Nie pracowała jednak w zawodzie swojej matki, rozpoczęła karierę w branży public relations. Zanim założyła własną agencję, zdobywała doświadczenie w kraju, ale również w Szwajcarii i Australii. Podczas pracy w londyńskim Capital Radio, w 1987 roku, poznała księcia Edwarda, najmłodszego syna królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Spotykał się wtedy z jej przyjaciółką. Nie była to jednak miłość jak z bajki, od pierwszego wejrzenia.
Czytaj więcej
Wnuczka brytyjskiej księżniczki Małgorzaty lady Margarita Armstrong-Jones spełnia się w roli arty...
W ciągu kolejnych lat książę Edynburga Edward rzucił karierę wojskową, ku niezadowoleniu swojego ojca, i zajął się produkcją telewizyjną. Choć jego programy miały misję charytatywną, nie podobały się podobno Królowej Matce. Założył jednak firmę Ardent Productions, w której wraz ze wspólnikami miał produkować „poważne programy artystyczne, dramatyczne i dokumentalne dla brytyjskiej telewizji”. Ponieważ interesy szły różnie, po pewnym czasie – mimo wcześniejszych zapewnień, że tego nie zrobi – zaczął sięgać po rodzinne historie, by tworzyć dokumenty uwielbiane przez Amerykanów. Łagodnie mówiąc, nie zyskał tym przychylności swoich krewnych, zmęczonych aferami z mediami. Przedsiębiorstwo upadło. Zanim jednak do tego doszło, w 1993 roku po raz kolejny spotkał się z Zofią, podczas kręcenia spotu promocyjnego dla turnieju tenisowego. Długo nie przyznawali się oficjalnie do łączącej ich relacji. Redaktorom naczelnym brytyjskich gazet wysłał list, w którym Edward zaprzeczył jakimkolwiek planom ślubnym i poprosił media o uszanowanie ich prywatności.
Czytaj więcej
Urodziła się w Londynie, jest córką amerykańskiego multimilionera. Maria-Chantal Miller jest żoną...