Zofia z Edynburga – aktywistka błękitnej krwi. Ma unikatowe podejście do wyglądu

Zofia, księżna Edynburga i szwagierka króla Wielkiej Brytanii Karola III, reprezentuje brytyjską rodzinę królewską na około 200 wydarzeniach rocznie – jako patronka 70 stowarzyszeń i organizacji. Jej najnowsze projekty związane są z promowaniem kolarstwa i hodowli labradorów.

Publikacja: 12.05.2025 12:53

Księżna Zofia z Edynburga uznawana jest za jedną z najlepiej ubranych kobiet w brytyjskiej rodzinie

Księżna Zofia z Edynburga uznawana jest za jedną z najlepiej ubranych kobiet w brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Foto: PAP/EPA

Od czasu ogłoszenia Grand Départ Tour de France 2027 w Szkocji, czyli początku najsłynniejszego wyścigu kolarskiego świata, Zofia z Edynburga jako patronka brytyjskiego kolarstwa, aktywnie wspiera to historyczne wydarzenie. Księżna chętnie dzieli się z mediami swoją wizją wyścigu, przywiązaniem do sportu i refleksjami na temat tego, jaki wpływ będzie miała ta edycja na Wielką Brytanię. Zaangażowała się również w działalność klubu Żółtych Labradorów, którego patronką wcześniej była królowa Elżbieta II. To tylko niewielki fragment jej działalności na rzecz społeczności z wielu krajów świata.

Zofia Rhys-Jones: z turnieju tenisowego do pałacu

Sophie Helen Rhys-Jones przyszła na świat w Oksfordzie. Ojciec 60-letniej dziś księżnej pracował w branży samochodowej, matka była sekretarką i działaczką społeczną. Ma starszego brata, Davida. Drugie imię, Helen, otrzymała ku pamięci ciotki, która dekadę wcześniej zginęła w wypadku podczas jazdy konnej. Gdy Sophie miała kilka lat, rodzina przeniosła się do hrabstwa Kent, gdzie zamieszkali w pochodzącym z XVII wieku wiejskim domu z czterema sypialniami. Zofia ukończyła szkołę podstawową i średnią – żeńską, a następnie college (West Kent College), na którym uzyskała umiejętności sekretarki. Nie pracowała jednak w zawodzie swojej matki, rozpoczęła karierę w branży public relations. Zanim założyła własną agencję, zdobywała doświadczenie w kraju, ale również w Szwajcarii i Australii. Podczas pracy w londyńskim Capital Radio, w 1987 roku, poznała księcia Edwarda, najmłodszego syna królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Spotykał się wtedy z jej przyjaciółką. Nie była to jednak miłość jak z bajki, od pierwszego wejrzenia.

Czytaj więcej

Lady Margarita Armstrong-Jones to wnuczka księżniczki Małgorzaty. Czym się zajmuje?

W ciągu kolejnych lat książę Edynburga Edward rzucił karierę wojskową, ku niezadowoleniu swojego ojca, i zajął się produkcją telewizyjną. Choć jego programy miały misję charytatywną, nie podobały się podobno Królowej Matce. Założył jednak firmę Ardent Productions, w której wraz ze wspólnikami miał produkować „poważne programy artystyczne, dramatyczne i dokumentalne dla brytyjskiej telewizji”. Ponieważ interesy szły różnie, po pewnym czasie – mimo wcześniejszych zapewnień, że tego nie zrobi – zaczął sięgać po rodzinne historie, by tworzyć dokumenty uwielbiane przez Amerykanów. Łagodnie mówiąc, nie zyskał tym przychylności swoich krewnych, zmęczonych aferami z mediami. Przedsiębiorstwo upadło. Zanim jednak do tego doszło, w 1993 roku po raz kolejny spotkał się z Zofią, podczas kręcenia spotu promocyjnego dla turnieju tenisowego. Długo nie przyznawali się oficjalnie do łączącej ich relacji. Redaktorom naczelnym brytyjskich gazet wysłał list, w którym Edward zaprzeczył jakimkolwiek planom ślubnym i poprosił media o uszanowanie ich prywatności.

Czytaj więcej

Maria-Chantal Miller - księżna z talentem do robienia biznesu. Na czym zarabia?

Sophie Rhys-Jones i książę Edward: skromny ślub po trzech rozwodach

Jej pierścionek zaręczynowy ma dwukaratowy owalny diament otoczony dwoma kamieniami szlachetnymi w kształcie serca osadzonymi w białym złocie, a jego szacunkowa wartość to 105 tys. funtów. Zofia dostała go od Edwarda podczas wyjazdu na Bahamy w grudniu 1998 r. Zaręczyny zostały ogłoszone światu 6 stycznia kolejnego roku. Ślub nie przypominał trzech pozostałych, wystawnych uroczystości rodzeństwa księcia: Karola, Anny i Andrzeja, choćby dlatego, że cała trójka była już wtedy po rozwodach. Zaślubiny odbyły się 19 czerwca 1999 r. w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Zgodnie z życzeniem pary młodej, ceremonia miała bardziej nieformalny charakter, więc nie było w niej elementów gal państwowych ani wojskowych, a goście zostali poproszeni o założenie strojów koktajlowych, co w etykiecie oznacza choćby niezakładanie kapeluszy. Oczywiście wyjątek stanowiła Elżbieta II, która rzadko pokazywała się publicznie bez tego charakterystycznego dla niej nakrycia głowy. Na kilka godzin przed ceremonią książę Edward został przez matkę mianowany hrabią Wessex i wicehrabią Severn (księciem Edynburga został dopiero w 2023 roku, po wstąpieniu przez jego brata Karola III na tron).

W dniu ślubu Zofia miała na sobie suknię zaprojektowaną przez Samanthę Shaw, z długim trenem w kolorze kości słoniowej, wyszywanym perłami i kryształami. Założyła też diamentową tiarę z prywatnej kolekcji królowej oraz perłowy naszyjnik w kształcie krzyża z pasującymi do niego kolczykami – prezent od Edwarda z tej okazji (ona podarowała mu 18-karatowy złoty zegarek kieszonkowy). Książę do garnituru założył krawat z motywem kota – od tego czasu można symbol tego zwierzęcia wypatrzyć u niego podczas różnych uroczystości.

Panna młoda, odprowadzona do ołtarza przez ojca, ślubowała „kochać, pielęgnować i być posłuszną” swojemu małżonkowi. On założył jej na palec obrączkę z walijskiego złota pochodzącego z kopalni księcia Edwarda w Gwynedd  –  tradycja używania tego kruszcu w obrączkach rodziny królewskiej sięga 1923 roku. Później odbyło się skromne przyjęcie z tortem ozdobionym piłkami tenisowymi, a miesiąc miodowy nowożeńcy spędzili w szkockim zamku Balmoral. Następnie zamieszkali w rezydencji Bagshot Park w hrabstwie Surrey, którą zajmują do dzisiaj.

Zofia z Edynburga: dobroczynność ważniejsza niż biznes

Po ślubie oboje próbowali wrócić do życia zawodowego. Ardent Productions z roku na rok miało się coraz gorzej z powodu kłopotów finansowych i oskarżeń księcia Edwarda o wykorzystywanie swoich monarszych koneksji do czerpania korzyści dla firmy. Zofia, już jako księżna, wróciła do swojej agencji PR. W kwietniu 2001 roku padła ofiarą prowokacji dziennikarza podającego się za szejka szukającego agencji o takim profilu, który nagrał i upublicznił nieoficjalne wypowiedzi hrabiny na temat niektórych członków brytyjskiej monarchii. Afera zniszczyła ją wizerunkowo, a w jej wyniku pałac Buckingham wydał nowe wytyczne, aby zapewnić, że pracujący członkowie rodziny królewskiej będą bardziej ostrożni w swoich kontaktach biznesowych.

Kilka miesięcy później Zofia źle się poczuła. Po przewiezieniu jej do szpitala, zdiagnozowano u niej ciążę pozamaciczną, którą usunięto podczas dwuipółgodzinnej operacji ratującej życie. Straciła dużo krwi. Lekarze nie byli pewni, czy po tak poważnym zabiegu będzie mogła mieć dzieci. Jednak dwa lata później rodzina z radością ogłosiła kolejną ciążę. Lady Ludwika Alicja Elżbieta Maria przyszła na świat jako wcześniak, w wyniku cesarskiego cięcia. Książę Edward, który przebywał w tym czasie na Mauritiusie, nie zdążył wrócić na poród swojej pierworodnej córki. Para doczekała się jeszcze syna, 17 grudnia 2007 roku powitano Jakuba Aleksandra Filipa Teodora, wicehrabię Severn. Ponieważ oboje są wnukami brytyjskiego monarchy w linii męskiej, można by ich tytułować ich królewskimi wysokościami oraz książętami Zjednoczonego Królestwa, jednak ze względu na swoje znikome szanse na wstąpienie na tron, zgodnie z wolą ich rodziców, zwraca się do nich jak do potomków hrabiego, a nie księcia.

Czytaj więcej

Zbuntowana księżniczka Amira al-Tawil. Wykorzystała pieniądze męża na pomoc kobietom

Księżna Zofia z Edynburga uznawana jest za jedną z najlepiej ubranych kobiet w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Lubuje się w kapeluszach, płaszczach i jedwabnych sukienkach. Jej styl jest nienaganny i nienachalny. Zawsze podkreśla, że jej ubranie nie może przyćmić celu oficjalnego spotkania, w którym uczestniczy, a zazwyczaj wspiera wydarzenia charytatywne. Stara się nie tylko doradzać organizacjom, jak zbierać fundusze, ale również wykorzystuje swoje doświadczenie, by podpowiadać im rozwiązania z dziedziny komunikacji.

Księżna w zasadzie od pierwszych chwil po ślubie zajęła się reprezentowaniem monarchii zarówno na Wyspach, w jej terytoriach zależnych, jak i na terenach szarganych konfliktami – do nich zaliczyć można Kosowo, Sierra Leone, Sudan Południowy czy Kolumbię. Szczególnie bliskie jej sercu są działania na rzecz ofiar przemocy seksualnej w czasie wojen. W kwietniu ubiegłego roku oddała hołd zamordowanym w Buczy, miasteczku w pobliżu Kijowa, w którym rosyjscy żołnierze mieli dopuszczać się zbrodni wojennych, w tym egzekucji i gwałtów. Wraz z pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską spotkała się też z ofiarami rosyjskiej inwazji na ten kraj. „Gwałt jest wykorzystywany jako sposób na poniżenie, zdegradowanie i zniszczenie. Musimy zrobić więcej, aby do tego nie dopuszczać” – mówiła cytowana przez „Rzeczpospolitą”.

Źródła:
https://www.instagram.com/
https://www.vanityfair.com/
https://www.gala.fr/
https://www.pointdevue.fr/
https://www.heraldscotland.com/

Od czasu ogłoszenia Grand Départ Tour de France 2027 w Szkocji, czyli początku najsłynniejszego wyścigu kolarskiego świata, Zofia z Edynburga jako patronka brytyjskiego kolarstwa, aktywnie wspiera to historyczne wydarzenie. Księżna chętnie dzieli się z mediami swoją wizją wyścigu, przywiązaniem do sportu i refleksjami na temat tego, jaki wpływ będzie miała ta edycja na Wielką Brytanię. Zaangażowała się również w działalność klubu Żółtych Labradorów, którego patronką wcześniej była królowa Elżbieta II. To tylko niewielki fragment jej działalności na rzecz społeczności z wielu krajów świata.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Pierwsza kobieta dyrektor Muzeów Watykańskich – mianowanana przez Franciszka. Kim jest Barbara Jatta?
Jej historia
Patricia Vargas Llosa. Trwała przy mężu nobliście pół wieku, wybaczyła mu zdradę
Jej historia
Zbuntowana księżniczka Amira al-Tawil. Wykorzystała pieniądze męża na pomoc kobietom
Jej historia
Była wokalistka En Vogue przedstawiła kulisy decyzji o zamieszkaniu w samochodzie
Jej historia
75-letnia Twiggy ani myśli o emeryturze. Oto, czym się teraz zajmuje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem