Ukończyła liceum w wieku 99 lat. Ma zamiar kontynuować naukę?

Edukację nastoletniej Eleanor Monninger przerwała II Wojna Światowa. Marzenie o kontynuacji i pomyślnym zakończeniu nauki zrealizowała po kilku dekadach, jako 99-latka. Jak tego dokonała i kto wspierał ją w podczas wyczekiwanej uroczystości?

Publikacja: 15.06.2024 10:45

Odbierając dyplom seniorka żartowała, że teraz najwyższy czas na kolejny etap edukacji, czyli rozpoc

Odbierając dyplom seniorka żartowała, że teraz najwyższy czas na kolejny etap edukacji, czyli rozpoczęcie nauki w college’u.

Foto: Adobe Stock

W czasach, gdy wybitnie uzdolniona nastolatka Dorothy Jean Tillman obroniła doktorat, 18-letnia Madison Crowell została przyjęta na ponad 200 uczelni w Stanach Zjednoczonych, 89-letnia Joy Fox otrzymuje nagrody za zwiedzanie świata w pojedynkę, a Jane Goodall świętuje swoje 90. urodziny odwiedzając kilkadziesiąt krajów, w których zlokalizowane są siedziby instytutu jej imienia, łatwo przekonać się, że to nie wiek, ale konsekwencja w działaniu i skupienie na jasno obranym celu pozwalają na realizację swoich zamierzeń.

Nie inaczej było w przypadku 99-letniej Eleanor Monninger, która od czasu przerwania edukacji w 1942 roku marzyła, by domknąć ten ważny rozdział w swoim życiu. A gdy tego dokonała, jej osiągnięcie oklaskiwało 3000 osób zgromadzonych na uroczystości z okazji zakończenia szkoły. Kto dopingował ją do działania i dlaczego tak bardzo zależało jej na tym, by dopisać zakończenie historii boleśnie przerwanej 82 lata temu?

Czytaj więcej

89-latka nagrodzona za podróżowanie solo. Robi to od 70 lat i nie zamierza przestać

„Czułam się zażenowana”

Eleanor Monninger była w przedostatniej klasie liceum Macomb High School w Illinois, gdy jej brat został zrekrutowany do wojska, a ona sama musiała opuścić szkołę, by wspomóc rodziców w prowadzeniu gospodarstwa. Gdy trzy lata później działania wojenne dobiegły końca, na naukę było już, w jej odczuciu, za późno. – Nie chciałam wracać, bo czułam się zażenowana jako najstarsza osoba wśród tych dzieciaków – przyznaje w rozmowie z “The Washington Post”. Wówczas też doszła do wniosku, że dyplom nie będzie jej do niczego potrzebny.

Jej ówczesny chłopak, Bob Monninger, po powrocie z wojny, szybko się oświadczył, a w kolejnych latach małżonkowie witali na świecie swoje dzieci. Zajęta ich wychowaniem oraz pracą jako pomoc kuchenna na uniwersytecie w Illinois, Eleanor odłożyła plany związane z zakończeniem edukacji na bliżej nie zdefiniowaną przyszłość.

Zaproszenie nie dotarło

Gdy jednak w związku ze zbliżającą się 50. rocznicą zakończenia szkoły otrzymała telefon od dawnej znajomej, pragnącej uzyskać informacje na temat szczegółów uroczystości, ze zdziwieniem skonstatowała, że jej samej nie uwzględniono na liście gości. Było to dla niej o tyle zaskakujące, że mimo braku możliwości ukończenia szkoły w latach 40., czuła się częścią tej społeczności, a znajomości tam zawarte utrzymywała przez kolejne lata. – Poczułam się wykluczona. Zastanawiałam się, dlaczego nie pomyślano o mnie w kontekście tak ważnej uroczystości? – wyznaje, wspominając tamtą rozmowę.

Sama nie podjęła jednak żadnych kroków, aby przypomnieć władzom szkoły o tym, że uczęszczała do placówki przez kilka lat w młodości. Zrobił to natomiast jeden z jej siostrzeńców, który z okazji 98. urodzin cioci postanowił sprawić jej wyjątkowy prezent. Skontaktował się z dyrektorem placówki, Patrickiem Twomey, opowiadając mu historię edukacji, którą ówczesna nastolatka zmuszona była przerwać na skutek wojny.

Czytaj więcej

Parada 90 psów i wielomiesięczna celebracja. Jane Goodall wyjątkowo uczci 90 urodziny

Decyzja podjęta bez wahania

Patrick Twomey, zgodnie z obietnicą, dokładnie przejrzał akta i natknął się na nazwisko Eleanor Monninger wśród uczniów Western Illinois High School. Choć miał świadomość, że nie ukończyła ona nauki w regularnym trybie, to jednak korzystając z możliwości nagrodzenia dyplomem tych niedoszłych absolwentów, którzy nie mieli możliwości kontynuowania nauki w wyniku działań wojennych, decyzję podjął bez wahania.

Nie tylko postanowił nagrodzić seniorkę zasłużonym dyplomem, ale i zaproponował jej uczestnistwo w ceremonii na czele 140 innych absolwentów, wraz z którymi mogła oficjalnie przełożyć wstęgę biretu z jednej strony na drugą, na znak ukończenia szkoły. Uroczystość obserwowało 3000 osób, a wśród nich między innymi wzruszony syn absolwentki, Andy. – Do tej pory nie widziałem, aby w trakcie ceremonii wszyscy zgromadzeni wstali z miejsc i bili brawa absolwentom na stojąco – przyznaje dyrektor szkoły, Patrick Twomey.

Odbierając dyplom seniorka żartowała, że teraz najwyższy czas na kolejny etap edukacji, czyli rozpoczęcie nauki w college’u. – Mam tylko 99 lat, co stoi na przeszkodzie? – pytała retorycznie. Choć uczelnia znajduje się tuż obok jej mieszkania, na razie ogranicza się do uczestnictwa w kursach tanecznych tam organizowanych. Tymczasem dyplom dzień po uroczystości znalazł się na eksponowanym miejscu w jej mieszkaniu. – Ustawiłam go na stole, przy którym najczęściej siadam. Teraz mogę z dumą przyglądać się mu każdego dnia – wyznaje.

Źródło:
https://www.washingtonpost.com/

W czasach, gdy wybitnie uzdolniona nastolatka Dorothy Jean Tillman obroniła doktorat, 18-letnia Madison Crowell została przyjęta na ponad 200 uczelni w Stanach Zjednoczonych, 89-letnia Joy Fox otrzymuje nagrody za zwiedzanie świata w pojedynkę, a Jane Goodall świętuje swoje 90. urodziny odwiedzając kilkadziesiąt krajów, w których zlokalizowane są siedziby instytutu jej imienia, łatwo przekonać się, że to nie wiek, ale konsekwencja w działaniu i skupienie na jasno obranym celu pozwalają na realizację swoich zamierzeń.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Bolesne wspomnienia Sharon Stone. Została okradziona w czasie rekonwalescencji po udarze
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Jej historia
Legenda muzyki Dame Shirley Bassey odznaczona przez króla Karola III. Nie zawsze ją doceniano
Jej historia
Nie żyje słynna edukatorka seksualna dr Ruth Westheimer. Skąd wziął się jej fenomen?
Jej historia
Carolina Adriana Herrera. Jak córka znanej matki stała się ważnym filarem rodzinnego biznesu?
Jej historia
Liga NHL ma pierwszą w historii kobietę na stanowisku trenerskim. „Nie chcę być jedyna”