Nastolatka nagrodzona za przełomowe odkrycie. Kto na nim skorzysta?

16-letnia Grace Sun otrzymała stypendium naukowe w wysokości $75,000. Jakiego odkrycia dokonała i na co przeznaczy uzyskane fundusze?

Publikacja: 03.07.2024 11:22

W konkurencji wzięło udział około 2000 uczniów ze szkół średnich na terenie Stanów Zjednoczonych ora

W konkurencji wzięło udział około 2000 uczniów ze szkół średnich na terenie Stanów Zjednoczonych oraz 70 krajów świata, a wartość przyznanych im stypendiów wyceniono na 9 milionów dolarów.

Foto: Adobe Stock

Podczas gdy w gorące czerwcowe dni wielu uczniów koncentruje się na wyborze kierunku wakacyjnych wycieczek i kompletowaniu strojów na zbliżające się spotkania, 16-letnia Grace Sun dokładała starań, aby sfinalizować swoje prace badawcze i uzyskać wsparcie finansowe na kolejne etapy zaplanowanych projektów. W jakiej dziedzinie się specjalizuje i co zadecydowało o tym, że to właśnie jej przyznano rekordowe stypendium?

Satysfakcja i nadzieja

Uczennica liceum Paul Laurence Dunbar w Lexington w stanie Kentucky otrzymała nagrodę finansową za udoskonalenie wszczepialnego urządzenia medycznego, które ma działać wewnątrz organizmu, pomagając diagnozować i leczyć problemy zdrowotne. Gdy podczas gali Regeneron International Science and Engineering Fair jej nazwisko odczytano ogłaszając wyniki plebiscytu na najbardziej przełomowe odkrycie minionego roku, młoda naukowczyni nie kryła zaskoczenia z faktu, że jury to właśnie jej postanowiło przyznać rekordowy grant. – Początkowo nie dowierzałam, że to się dzieje naprawdę. Miałam nawet obawę, że wyczytano nazwisko innej osoby. Przy odbieraniu nagrody czułam ogromną satysfakcję i radość. Teraz, gdy emocje już opadły, mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że przepełnia mnie nadzieja. Wierzę w młode pokolenie, jego kreatywność i chęć wprowadzania innowacji do świata nauki – wyznała po otrzymaniu nagrody.

O ile sam wynalazek – medyczny implant o nazwie OECT (organiczny tranzystor elektrochemiczny) – nie jest nowością, to nastolatka opracowała przełomową metodę ulepszenia istniejącej wersji, pozwalającą na jego bezpieczniejsze i bardziej powszechne użycie w przyszłości. Zadaniem urządzenia jest odbieranie naturalnych sygnałów płynących z ciała i ich wzmocnienie, co ma pomóc na przykład w regulacji pracy serca lub wyrównywaniu poziomu cukru we krwi.

Innowacyjne rozwiązanie

Opracowanie urządzenia zajęło naukowcom kilka lat, jednak dotychczas nie wdrożono tego rozwiązania do powszechnego użycia ze względu na jego niestabilność i powolne działanie. Nastolatka z Kentucky, po 6-miesięcznej intensywnej pracy nad projektem, zaproponowała przełomowe, a jednocześnie proste do wdrożenia i korzystne pod względem finansowym rozwiązanie, polegające na ulepszeniu komponentów wykorzystywanych w budowie implantów.

Ku zaskoczeniu naukowców, zaproponowanym przez 16-latkę składnikiem była … sól. Dodana do polimeru, z którego urządzenie zostało pierwotnie zbudowane, zmienia strukturę i właściwości materiału, znacznie poprawiając wydajność sprzętu. W trakcie eksperymentów badawczych kreatywna naukowczyni testowała cztery różne typy soli, uzyskując rezultat, na którym jej zależało. Został on osiągnięty dzięki zastosowaniu soli o nazwie tetrabutyloamoniowy chlorek (TBACI). – Nowa receptura znacznie poprawiła wydajność urządzenia – wyjaśnia autorka eksperymentu. W raporcie podsumowującym prace nastolatki i opublikowanym na łamach magazynu „Science News Explores” można przeczytać, że zastosowane rozwiązanie nie tylko zapewnia większą stabilność implantu w ludzkim organizmie, ale i pozwala na usprawnienie możliwości odczytu sygnałów z ciała o 97 proc. w porównaniu z poprzednią wersją urządzenia, opracowywaną przed przystąpieniem Grace do projektu.

Jedna na dwa tysiące

Autorka przełomowego odkrycia otrzymała główną nagrodę George D. Yancopoulos Innovator Award w wysokości $75,000, ale i dodatkowe $5,000 za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii przygotowania oraz opisania zgromadzonych w trakcie pracy materiałów. Przedłożone dane zostały zaprezentowane zarówno w formie graficznej, jak i w skondensowany, przejrzysty sposób omówione na dołączonym do badań nagraniu. – Mam nadzieję, że wprowadzona modyfikacja pozwoli na zastosowanie szybszej, tańszej oraz bardziej rzetelnej diagnostyki medycznej, jak również usprawni leczenie wielu schorzeń, jak choćby cukrzyca czy epilepsja oraz choroby serca – wyjaśnia cytowana przez „Science News Explores” laureatka. – Ulepszone implanty są znacznie bardziej precyzyjne, szybsze a przede wszystkim sprawniejsze w działaniu, ponieważ sygnały, które odczytują, w ogóle nie były brane pod uwagę w poprzedniej wersji urządzenia – wyjaśnia.

W konkurencji wzięło udział około 2000 uczniów ze szkół średnich na terenie Stanów Zjednoczonych oraz 70 krajów świata, a wartość przyznanych im stypendiów wyceniono na 9 milionów dolarów. – Mimo młodego wieku potraficie sprostać największym wyzwaniom, z jakimi mierzą się doświadczeni naukowcy – tak Maya Ajmera, CEO stowarzyszenia Society for Science przywitała laureatów stypendiów zgromadzonych na gali wręczania nagród. – Widzę wśród was przyszłych wynalazców, innowatorów, leaderów oraz pionierów w wielu dziedzinach nauki. Niezależnie od tego, jak potoczy się wasza przyszłość, już sama obecność w tym gronie czyni was wygranymi – dodała.

Czytaj więcej

Nastolatka obroniła doktorat. Ma jasno sprecyzowany plan na przyszłość

Projekt numer jeden

Zwyciężczyni okazała się jednak bezkonkurencyjna, a wygraną ma zamiar przeznaczyć na dalsze badania w wybranej przez siebie dziedzinie, jak również na założenie własnej firmy. – Przedstawione przez Grace rozwiązanie było ponad wszelką wątpliwość projektem numer jeden na liście prac biorących udział w konkursie – przyznał w rozmowie z „Business Insider” Ian Jandrell, jeden z członków jury. – Mieliśmy absolutną pewność co do tego, że to właśnie ona zasługuje na główną nagrodę za sprawą tak innowacyjnego rozwiązania, jakie zaproponowała – wyjaśnił.

Ona sama, z nagrodą w ręku, bezpretensjonalnym uśmiechem i błyskiem w oczach, proponuje młodym naukowcom, by eksplorowali możliwie jak najwięcej dziedzin nauki i wykazywali się nieustanną ciekawością w swoich pracach badawczych. – Nigdy nie wiadomo, w jakich dziedzinach przyjdzie wam odkrywać nowe terytoria w przyszłości – wyznała. W przypadku młodej naukowczyni przełomowe odkrycie, którego dokonała, może być jedynie początkiem dalszych, rewolucyjnych działań. Jeśli będzie je podejmować w podobym tempie jak dotychczas i opowiadać o nich z właściwą sobie lekkością, kolejne nagrody wydają się jedynie kwestią czasu.

Źródła:
https://www.societyforscience.org/
https://www.snexplores.org/

Podczas gdy w gorące czerwcowe dni wielu uczniów koncentruje się na wyborze kierunku wakacyjnych wycieczek i kompletowaniu strojów na zbliżające się spotkania, 16-letnia Grace Sun dokładała starań, aby sfinalizować swoje prace badawcze i uzyskać wsparcie finansowe na kolejne etapy zaplanowanych projektów. W jakiej dziedzinie się specjalizuje i co zadecydowało o tym, że to właśnie jej przyznano rekordowe stypendium?

Satysfakcja i nadzieja

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
41-letnia matka 9 dzieci właśnie ukończyła medycynę i chce być neurochirurgiem
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Jej historia
Zaskakująca diagnoza u córki Christiny Applegate: nikt nie próbował mi pomóc
Jej historia
Królowa Maksyma to finansistka z krwi i kości. "Miłość była niespodzianką"
Jej historia
Taylor Swift: wystawa w V&A Museum już w tym miesiącu. Czym zaskoczy?
Materiał Promocyjny
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo
Jej historia
Arundhati Roy - laureatka ważnej nagrody literackiej oskarżona o terroryzm