Jak Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga pomaga wojennym ofiarom przemocy seksualnej?

Jej Królewska Wysokość Wielka Księżna Luksemburga skupia swoją działalność na pomaganiu kobietom. Na wsparcie organizacji, którym przewodzi mogą liczyć nie tylko ofiary gwałtów wojennych, ale także przedsiębiorczynie i liderki licznych inicjatyw.

Publikacja: 26.07.2024 11:09

Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga podczas studiów na Uniwersytecie Genewskim poznała swojego p

Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga podczas studiów na Uniwersytecie Genewskim poznała swojego przyszłego męża.

Foto: PAP

Maria Teresa, wielka księżna koronna Luksemburga obchodzi pięciolecie powołanego przez siebie stowarzyszenia Stand Speak Rise Up! Pośród wielu innych problemów społecznych, którymi zajmuje się od wielu lat, szczególne miejsce zajmuje ten projekt, dzięki któremu opiekę otrzymują ofiary gwałtów wojennych i ich dzieci. Szczególnie zachęca kobiety do aktywnego udziału w budowaniu bardziej sprawiedliwych społeczeństw, opartych na poszanowaniu godności ludzkiej i solidarności.

„Im więcej czasu spędzaliśmy razem, tym stawało się bardziej jasne, że przeżyjemy razem życie”

Maria Teresa Mestre urodziła się 22 marca 1956 roku na Kubie jako jedno z czwórki dzieci mających hiszpańskie korzenie Marii Teresy Batista-Falla de Mestre i José Antonia Mestre. Ojciec pracował w sektorze finansowym, a matka, która pasjonowała się sztuką i literaturą, poświęciła się wychowaniu dzieci i przekazywaniu im wartości wiary chrześcijańskiej. Po dojściu do władzy Fidela Castro opuścili wyspę i osiedlili się w Nowym Jorku. W 1962 roku przyszła księżna rozpoczęła naukę w szkole francuskiej. Cztery lata później rodzina przeprowadziła się na kilka miesięcy do posiadłości w Santander w Hiszpanii, a potem ich domem stała się Genewa. Tam Maria Teresa zdała francuską maturę w czerwcu 1975 roku, a w międzyczasie otrzymała szwajcarskie obywatelstwo. Podczas studiów na Uniwersytecie Genewskim poznała swojego przyszłego męża.

Czytaj więcej

80-letnia królowa Sylwia ze Szwecji. To jej poświęcona jest piosenka „Dancing Queen” zespołu Abba

Studiowali razem nauki polityczne przez cztery lata. Maria Teresa i książę Henryk Luksemburski często robili projekty w jednej grupie, mocno się zaprzyjaźnili. W tym czasie wielki książę Luksemburga Jan i jego małżonka, belgijska księżniczka Józefina Charlotta Koburg szukali potomkowi koronowanej żony. Po pewnym czasie okazało się jednak, że on miłość ma już przy boku. „Im więcej czasu spędzaliśmy razem, tym stawało się bardziej jasne, że przeżyjemy razem życie” – wspominała po latach jego wybranka. Był w niej tak zakochany, że był gotowy zrzec się prawa do tronu, kiedy ojciec sprzeciwiał się związkowi syna z osobą niepochodzącą z arystokracji. Władcy Luksemburga musieli pogodzić się z decyzją syna i zezwolili na zaręczyny, które ogłoszono tuż po ukończeniu studiów przez młodą parę.

Książęcy ślub odbył się w walentynki 1981 roku. Panna młoda miała na sobie jedwabną suknię projektu francuskiej marki Balmain, długi welon i diamentową tiarę użyczoną jej przez teściową – dar mieszkańców Konga, który również nosiła na swoim ślubie. Pan młody wystąpił w galowym mundurze przewiązanym pomarańczową szarfą. Cywilna część ceremonii zaślubin miała miejsce w Pałacu Wielkich Książąt w Luksemburgu, a kościelna odbyła się godzinę później w katedrze Notre Dame w tym mieście. „Dzisiejszy dzień zapamiętam na zawsze jako dzień wielkiej radości” – podsumował książę Henryk. Maria Teresa otrzymała tytuł Jej Książęcej Wysokości dziedzicznej wielkiej księżnej Luksemburga. Luksemburski stał się szóstym językiem, którym włada, poza hiszpańskim, francuskim, łaciną, włoskim oraz niemieckim.

Na weselu bawiło się 700 zaproszonych gości. Z okazji ślubu wielka księżna otrzymała darowiznę, która umożliwiła jej założenie fundacji noszącej imię jej i jej męża, została w niej prezesem. Za główny cel stawia sobie pracę na rzecz integracji osób w trudnej sytuacji i o specjalnych potrzebach.

W listopadzie tego samego roku na świat przyszło pierwsze książęce dziecko - książę Guillaume Jean Joseph Marie. Jest obecnie drugi w kolejce do tronu i ma duże szanse na objęcie go niebawem. Następnie w rodzinie pojawili się: książę Félix Léopold Marie Guillaume (ur. 1984), książę Louis Xavier Marie Guillaume (ur. 1986), księżniczka Alexandra Joséphine Teresa Charlotte Marie Wilhelmine (ur. 1991) oraz najmłodszy książę Sébastien Henri Marie Guillaume (ur. 1992). Księżniczce Aleksandrze do 2011 roku nie przysługiwało miejsce na tronie Luksemburga, gdyż nie było ono dostępne dla kobiet. Zmieniło się to po reformie przeprowadzonej przez księcia Henryka. Pięć lat wcześniej z linii sukcesji wystąpił Louis, który poświęcił to stanowisko, by móc wziąć ślub z osobą, w której żyłach nie płynie błękitna krew (rozwiedli się 13 lat później). Wielka Księżna jest dumną babcią dwóch synów księcia Ludwika, Gabriela i Noah, oraz dzieci księcia Felixa i księżniczki Claire, Amalii i Liama.

Maria Teresa została wielką księżną (bez przydomku „dziedziczna”) w 2000 roku, kiedy jej mąż wstąpił na tron po abdykacji ojca. Kilka miesięcy temu potwierdził oficjalnie, że niebawem zrzeknie się go na korzyść najstarszego syna, nie podał jednak konkretnej daty. Za jego panowania monarchia przeszła reformę, spowodowaną między innymi niepotwierdzonymi do tej pory zarzutami o mobbing na dworze wysuniętymi przeciwko księżnej.

Czytaj więcej

Matylda, królowa Belgii, ma polskie korzenie

Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga: „Najważniejsi są ci, którzy przeżyli”

Praca w fundacji własnego imienia nie jest jedyną formą działalności na rzecz innych, która zajmuje księżnę Marię Teresę. W 1997 r. została Ambasadorem Dobrej Woli przy UNESCO za swoje działania na rzecz edukacji młodych dziewcząt i równości płci, praw kobiet oraz mikrofinansowania. Dekadę później mianowano ją Wybitną Rzeczniczką Dzieci w UNICEF. Wspiera Luksemburski Czerwony Krzyż, Fundację na rzecz Walki z Rakiem i szereg innych organizacji społecznych i kulturalnych. W styczniu 2016 roku zorganizowała Międzynarodowe Forum na temat trudności w uczeniu się, podczas którego jej syn, książę Louis, opowiedział o swojej dysleksji.

Od trzydziestu lat współpracuje z laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, profesorem Muhammadem Yunusem, zajmując się obszarem mikrofinansów. Dla niej biznes społeczny i przedsiębiorczość kobiet są kluczem do gospodarki jutra. Przewodniczy między innymi międzynarodowemu jury Europejskiej Nagrody Mikrofinansowej, która co roku nagradza lidera inicjatywy w zakresie mikrofinansów w krajach rozwijających się.

Choć mówi się o jej strachu przed lataniem, pojawiła się w wielu miejscach, w których wspiera liczne projekty: w Nepalu, Mali, Bangladeszu, Tajlandii, Bośni, Laosie, Kenii, Senegalu, Burundi, czy Libanie. Dołączyła do rady patronackiej Azjatyckiego Uniwersytetu dla Kobiet w Bangladeszu, na którym do tej pory przeszkolono ponad 1200 młodych dziewcząt do roli liderek w Azji

Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga przechodzi do działania

Szczególnie dużo energii poświęca ostatnio wojennym ofiarom przemocy seksualnej. W 2016 roku poznała dr Denisa Mukwege, kongijskiego ginekologa nazywanego „człowiekiem, który naprawia kobiety”, wielokrotnie odznaczanego za swoje zaangażowanie w walkę z okaleczaniem narządów płciowych, m.in Pokojową Nagrodą Nobla. „Zapytałam: ‘Doktorze, w czym mogę pomóc?’. Odpowiedział mi: ‘Grupa kobiet z całego świata pada ofiarą gwałtu jako broni wojennej i potrzebują kogoś, kto by przemawiał w ich imieniu’. Zaintrygowało mnie to, ponieważ od najmłodszych lat moim ideałem była praca na polu humanitarnym i oddawanie głosu tym, których nikt nie chce słyszeć. Dr Denis poruszył moje serce” – opowiada księżna w wywiadzie dla magazynu „Janette”. Postanowiła zorganizować w Luksemburgu konferencję, dzięki której świat pozna historie tych kobiet. To międzynarodowe forum zgromadziło ponad 1200 osób, w tym około 50 ocalałych z całego świata. Podczas konferencji przeanalizowano społeczno-gospodarcze skutki wspomnianych przestępstw i łamania praw człowieka. Przedstawiono także inicjatywy na rzecz zwiększenia dostępu do leczenia, wymiaru sprawiedliwości, zadośćuczynienia i sprawienia, by głos ofiar został usłyszany. Dało to podwalinę do powołania stowarzyszenia Stand Speak Rise Up!, które w swoim statusie ma na celu potępianie gwałtu jako broni wojennej i przemocy seksualnej na obszarach objętych działaniami zbrojnymi oraz wspieranie ofiar w ich pracy na rzecz podniesienia się po zbrodni i potrzebie dojścia sprawiedliwości. Z czasem opieką objęło również dzieci pochodzące z gwałtów, doprowadzając między innymi do przyznania im w niektórych krajach, jak w Bośni, statusu cywilnych ofiar wojny. W ostatnich latach działania stowarzyszenia skoncentrowane są przede wszystkim na Ukrainie i konflikcie izraelsko-palestyńskim.

„Kiedy słuchamy zeznań ocalałych, zdajemy sobie sprawę, że nie jest to tylko gwałt – co już jest horrorem – ale jest to gwałt połączony z torturami, a nie mówi się o tym wystarczająco dużo. Są kobiety, które powiedziały mi, że zostały brutalnie zgwałcone, rozszarpane przez grupy mężczyzn, a następnie ranione bronią. Mimo to, najbardziej doceniam to, że kiedy przyszły na forum, odważyły się złożyć zeznania i odzyskały pewność siebie” – mówi księżna Maria Teresa podkreślając, że dla niej najważniejsze jest to, że te kobiety powracają do swoich krajów i zakładają własne stowarzyszenia pomagające innym ofiarom przemocy.

Czytaj więcej

Życie Księżniczki Stefanii z Monako to gotowy materiał na film: melodramat z happy endem?

Za swoją działalność humanitarną Wielka Księżna Luksemburga Maria Teresa została wyróżniona wieloma nagrodami i kilkoma doktoratami honoris causa. W wolnych chwilach lubi śpiewać, grać na gitarze i spacerować ze swoimi psami. Uwielbia spędzać czas z wnukami. Zapytana przez dziennikarzy magazynu „Janette”, jakie wartości chciałaby im przekazać, odpowiedziała: „Uważam, że najważniejsze jest poszanowanie godności człowieka, szacunek do drugiego człowieka. We wszystkim, czym jest, we wszystkich swoich różnicach, we wszystkich swoich wymiarach. Empatia jest również bardzo ważna. I uczciwość”.

Źródła:

https://www.facebook.com/grandeduchessemariateresa/

https://www.instagram.com/women.of.luxembourg/p/C6JiVe7N1fD/

https://monarchie.lu

https://janette.lu/janette-rencontre-s-a-r-la-grande-duchesse-de-luxembourg

https://www.maria-teresa.lu/maria-teresa

Maria Teresa, wielka księżna koronna Luksemburga obchodzi pięciolecie powołanego przez siebie stowarzyszenia Stand Speak Rise Up! Pośród wielu innych problemów społecznych, którymi zajmuje się od wielu lat, szczególne miejsce zajmuje ten projekt, dzięki któremu opiekę otrzymują ofiary gwałtów wojennych i ich dzieci. Szczególnie zachęca kobiety do aktywnego udziału w budowaniu bardziej sprawiedliwych społeczeństw, opartych na poszanowaniu godności ludzkiej i solidarności.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Lee Miller. Film o pierwszej fotoreporterce wojennej wkrótce w kinach. Była aniołem i demonem
Jej historia
Romy Schneider – tragiczne życie gwiazdy kina i wielkiej miłości Alaina Delona
Jej historia
Zofia Czekalska ps. Sosenka: Żyjcie mądrze, by jeden drugiego nie nienawidził
Jej historia
Mija 27 lat od śmierci księżnej Diany. A teorie spiskowe nie umierają
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Jej historia
Sigourney Weaver nagrodzona Złotym Lwem. Tak wyglądała jej droga na szczyt
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki