Maria Teresa, wielka księżna koronna Luksemburga obchodzi pięciolecie powołanego przez siebie stowarzyszenia Stand Speak Rise Up! Pośród wielu innych problemów społecznych, którymi zajmuje się od wielu lat, szczególne miejsce zajmuje ten projekt, dzięki któremu opiekę otrzymują ofiary gwałtów wojennych i ich dzieci. Szczególnie zachęca kobiety do aktywnego udziału w budowaniu bardziej sprawiedliwych społeczeństw, opartych na poszanowaniu godności ludzkiej i solidarności.
„Im więcej czasu spędzaliśmy razem, tym stawało się bardziej jasne, że przeżyjemy razem życie”
Maria Teresa Mestre urodziła się 22 marca 1956 roku na Kubie jako jedno z czwórki dzieci mających hiszpańskie korzenie Marii Teresy Batista-Falla de Mestre i José Antonia Mestre. Ojciec pracował w sektorze finansowym, a matka, która pasjonowała się sztuką i literaturą, poświęciła się wychowaniu dzieci i przekazywaniu im wartości wiary chrześcijańskiej. Po dojściu do władzy Fidela Castro opuścili wyspę i osiedlili się w Nowym Jorku. W 1962 roku przyszła księżna rozpoczęła naukę w szkole francuskiej. Cztery lata później rodzina przeprowadziła się na kilka miesięcy do posiadłości w Santander w Hiszpanii, a potem ich domem stała się Genewa. Tam Maria Teresa zdała francuską maturę w czerwcu 1975 roku, a w międzyczasie otrzymała szwajcarskie obywatelstwo. Podczas studiów na Uniwersytecie Genewskim poznała swojego przyszłego męża.
Czytaj więcej
Sylwia Renata Sommerlath poznała Karola Gustawa Folke Huberta Bernadotte podczas igrzysk olimpijskich w Monachium, gdzie pracowała jako hostessa i tłumaczka. 19 czerwca świętowali 48. rocznicę ślubu. Królowa walczy dzisiaj o godne życie dla osób starszych.
Studiowali razem nauki polityczne przez cztery lata. Maria Teresa i książę Henryk Luksemburski często robili projekty w jednej grupie, mocno się zaprzyjaźnili. W tym czasie wielki książę Luksemburga Jan i jego małżonka, belgijska księżniczka Józefina Charlotta Koburg szukali potomkowi koronowanej żony. Po pewnym czasie okazało się jednak, że on miłość ma już przy boku. „Im więcej czasu spędzaliśmy razem, tym stawało się bardziej jasne, że przeżyjemy razem życie” – wspominała po latach jego wybranka. Był w niej tak zakochany, że był gotowy zrzec się prawa do tronu, kiedy ojciec sprzeciwiał się związkowi syna z osobą niepochodzącą z arystokracji. Władcy Luksemburga musieli pogodzić się z decyzją syna i zezwolili na zaręczyny, które ogłoszono tuż po ukończeniu studiów przez młodą parę.
Książęcy ślub odbył się w walentynki 1981 roku. Panna młoda miała na sobie jedwabną suknię projektu francuskiej marki Balmain, długi welon i diamentową tiarę użyczoną jej przez teściową – dar mieszkańców Konga, który również nosiła na swoim ślubie. Pan młody wystąpił w galowym mundurze przewiązanym pomarańczową szarfą. Cywilna część ceremonii zaślubin miała miejsce w Pałacu Wielkich Książąt w Luksemburgu, a kościelna odbyła się godzinę później w katedrze Notre Dame w tym mieście. „Dzisiejszy dzień zapamiętam na zawsze jako dzień wielkiej radości” – podsumował książę Henryk. Maria Teresa otrzymała tytuł Jej Książęcej Wysokości dziedzicznej wielkiej księżnej Luksemburga. Luksemburski stał się szóstym językiem, którym włada, poza hiszpańskim, francuskim, łaciną, włoskim oraz niemieckim.