Alicia Keys i jej mąż kuratorami sztuki. Wystartowała ich wyjątkowa wystawa "Giants"

Uzdolniona wokalnie Alicia Keys udowadnia, że muzyka nie jest jej jedyną domeną. 43-latka i jej mąż, Swizz Beatz, zostali kuratorami wystawy „Giants: Art from the Dean Collection of Swizz Beatz and Alicia Keys”. Czyje dzieła prezentują?

Publikacja: 23.09.2024 11:12

Alicia Keys oraz jej mąż raper Swizz Beatz hołdują zasadzie „artyści wspierają artystów”.

Alicia Keys oraz jej mąż raper Swizz Beatz hołdują zasadzie „artyści wspierają artystów”.

Foto: PAP/EPA

– Masz niezwykłą intuicję, jeśli chodzi o sztukę, a właśnie tego potrzeba, by swobodnie poruszać się w tej tematyce – tak w trakcie wspólnego wywiadu autorka hitów „Fallin’”, „Girl on Fire” czy „Empire State of mind” zwróciła się do swojego męża, producenta muzycznego, rapera i DJ’a Kasseem Deana, znanego pod pseudonimem Swizz Beatz. 13 września małżonkowie zainicjowali wystawę „Giants: Art from the Dean Collection of Swizz Beatz and Alicia Keys”, którą można oglądać w High Museum of Art w Atlancie. Jak długo potrwa wydarzenie i jakim artystom jest poświęcone?

Alicia Keys i Swizz Beatz: „artyści wspierają artystów”

Zdobywczyni 16 statuetek Grammy, 31 razy nominowana do tej nagrody muzycznej, oraz współpracujący między innymi z Kelly Rowland, Jennifer Lopez czy Usherem raper Swizz Beatz hołdują zasadzie „artyści wspierają artystów”. Tym samym w swojej kolekcji dzieł malarskich, nazwanej zbiorczo „Dean Collection”, zgromadzili ponad 1000 obiektów, z których 115 trafiło na wystawę w Atlancie.

Znajdują się wśród nich nie tylko obrazy, rzeźby czy fotografie, ale i cenne przedmioty, które muzycy nabyli lub otrzymali w trakcie trwającego od czternastu lat małżeństwa: instrumenty muzyczne, kolekcjonerskie wydania płyt, a nawet rowery. Hasłem przewodnim wystawy jest celebracja dziedzictwa kulturowego oraz twórczości osób ciemnoskórych, jak również ich niewątpliwego wpływu na świat muzyki i sztuki. – Jesteśmy obywatelami świata. Aktywnie działamy w wielu dziedzinach sztuki, a nasza wystawa stanowi celebrację tej potęgi – wyjaśniała Alicia Keys w rozmowie z „The Atlanta Voice”.

Czytaj więcej

Wielki zaszczyt dla artystki z Madagaskaru: jej obrazy polecą na Księżyc

Wystawa „Giants”: artyści i ich dzieła

Wśród zgromadzonych eksponatów można znaleźć dzieła zarówno ikonicznych artystów z XX wieku takich jak Nick Cave czy Gordon Parks, jak i przedstawicieli innowacyjnej sztuki współczesnej: Deany Lawson czy Amy Sherald. Ta ostatnia przedstawia na swoich obrazach ciemnoskóre osoby w trakcie dynamicznych działań, jak na przykład jazdy na rowerze czy motocyklu. Ich szaleńczy pęd uwieczniony na płótnie ma symbolizować potęgę, niezłomność i odwagę zaprezentowanych na obrazie „Deliverance” jeźdźców.

Nasycona barwami i z pozoru radosna instalacja Ebony G. Patterson o rozbudowanym tytule „they were just hanging out . . . you know . . . talking about . . . ( . . . when they grow up . . .)” (pisownia oryginalna – przyp. red.) ma zwracać uwagę na pełne lęku dzieciństwo ciemnoskórych osób. W kolorowy kolaż przedstawiający roześmiane twarze dzieci otoczone pluszowymi zabawkami, balonami, lalkami, kredkami czy piłkami do koszykówki artystka wkomponowała szereg dziur przypominających ślady po kulach i symbolizujących tragedie wplecione w życie najmłodszych, zmuszające ich do przedwczesnego wkroczenia w dorosłość.

Czytaj więcej

„Efekt Meghan” ma drugie dno: Jak księżna Sussex pomaga zaistnieć mniej znanym markom?

„Giants”: kolekcjonerzy o genezie nazwy

Nazwa wystawy nie jest przypadkowa. Używając słowa „giganci” dla zdefiniowania ciemnoskórych artystów, Alicia Keys i Swizz Beatz podkreślają ich odwagę w tworzeniu sztuki w zgodzie z własnymi przekonaniami i mimo trudności, jakich doświadczają w zaprezentowaniu swoich dzieł szerszej publiczności. – Wystawa obejmuje obiekty z różnych dziedzin sztuki, jednak jej obecność w muzeach pozwala na przybliżenie odbiorcom dzieł artystów, którzy przed laty nie byli zapraszani do udziału w takich wydarzeniach – podkreśla w rozmowie z „The Atlanta Voice” Kimberli Gant, kurator sztuki nowoczesnej i współczesnej w Muzeum Brooklyńskim, gdzie zorganizowaną przez Alicię Keys i jej męża wystawę można było podziwiać do 7 lipca bieżącego roku.

Intencją kolekcjonerów i pomysłodawców tego wyjątkowego wydarzenia jest też nakłonienie odwiedzających do istotnych rozmów na tematy sygnalizowane za pośrednictwem zaprezentowanych eksponatów. – Sami jesteśmy artystami, więc rozumiemy, jak trudno czasem jest przedstawić własny pomysł i nakłonić kogokolwiek do jego realizacji. Wiemy, na czym polega proces twórczy, ile wymaga czasu i zaangażowania. W tym tkwi cel naszego działania: w podtrzymywaniu wiary w sens pracy artystów, pomaganiu im w realizacji tych pomysłów, które dopiero się rodzą. Artyści, których dzieła prezentujemy, opowiadają za pośrednictwem sztuki mnóstwo historii, stanowiących inspirację do zgłębiania tej tematyki i poruszania jej w rozmowach w trakcie, a nawet po obejrzeniu wystawy – wyjaśnia Alicia Keys w cytowanej rozmowie.

Czytaj więcej

Powrót do domu: kolekcja „The Walking Home” trafia do właścicielki po 3 dekadach

Urodzinowa premiera wystawy „Giants”

Data otwarcia wystawy w Atlancie, podobnie jak i nazwa wydarzenia, została starannie przemyślana. – Wszystkiego najlepszego Swizz – tak Alicia Keys podpisała zamieszczony na profilu instagramowym film poświęcony premierze „Gigantów” przypadającej w dniu 46. urodzin męża. Fani artystki mogą podziwiać swoją idolkę na jednym z obrazów wchodzących w skład „Dean Collection”. Pokaźnych rozmiarów dzieło, którego autorem jest Kehinde Wiley, przedstawia wokalistkę na wielobarwnym tle, w otoczeniu fantazyjnej roślinności, z – nomen omen – gigantycznym pierścieniem na palcu z napisem „Keys”.

Wielbiciele wielokrotnie nagradzanej wokalistki, którzy nie mają możliwości odwiedzenia muzeum w Atlancie, mogą sięgnąć po najnowsze dzieła muzyczne swojej idolki. Po wydanych kolejno w latach 2020, 2021 i 2022 albumach studyjnych

Wielbiciele wielokrotnie nagradzanej wokalistki, którzy nie mają możliwości odwiedzenia muzeum w Atlancie, mogą sięgnąć po najnowsze dzieła muzyczne swojej idolki. Po wydanych kolejno w latach 2020, 2021 i 2022 albumach studyjnych „Alicia”, „Keys” oraz „Santa Baby” przyszedł czas na inspirowany doświadczeniami artystki musical „Hell's Kitchen”, który miał swoją premierę na Broadway’u w kwietniu, a wcielająca się w rolę głównej bohaterki Maleah Joi Moon otrzymała nagrodę Tony dla najlepszej aktorki musicalowej. W przedstawieniu zaprezentowano 23 największe przeboje Alicii Keys, w tym takie hity jak między innymi „You Don't Know My Name”, „Not Even the King”, „Fallin’” czy „If I Ain't Got You”. Jeśli jednak wielbiciele talentu nowojorskiej wokalistki nie planują wycieczki za ocean, od kilku dni wyselekcjonowana na potrzeby musicalu kolekcja jest dostępna na winylu oraz w wersji CD. Okazji do przypomnienia sobie przełomowych utworów utalentowanej artystki nie brakuje, a po przeboje takich gigantów muzycznych jak Alicia Keys warto sięgać nawet, jeśli towarzyszą słuchaczom od lat.

Źródła:
https://high.org/exhibition/giants/
https://theatlantavoice.com/
https://www.bbc.com/news

– Masz niezwykłą intuicję, jeśli chodzi o sztukę, a właśnie tego potrzeba, by swobodnie poruszać się w tej tematyce – tak w trakcie wspólnego wywiadu autorka hitów „Fallin’”, „Girl on Fire” czy „Empire State of mind” zwróciła się do swojego męża, producenta muzycznego, rapera i DJ’a Kasseem Deana, znanego pod pseudonimem Swizz Beatz. 13 września małżonkowie zainicjowali wystawę „Giants: Art from the Dean Collection of Swizz Beatz and Alicia Keys”, którą można oglądać w High Museum of Art w Atlancie. Jak długo potrwa wydarzenie i jakim artystom jest poświęcone?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Ukrywane setki lat dzieło mistrzyni pędzla Artemisii Gentileschi trafiło na wystawę
Kultura
Pierwsza w historii kobieta prezesem największej niemieckiej instytucji kulturalnej
Film
Nowa odsłona "Emmanuelle". Klasykę zmysłowego filmu realizują kobiety
Kultura
Najsłynniejsze kadry księżnej Diany w jednym miejscu. Wystawa w Londynie, którą warto odwiedzić
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Kultura
Pierwsza w historii nagroda dla kobiecej literatury faktu. W tle pomyłka