Księżniczka Charlotte wyprzedza brata w wyścigu po koronę. To pierwsza taka sytuacja w historii

Czy oprócz zasad królewskiej etykiety 9-letniej księżniczce znane są też reguły sukcesji, wedle których ma szansę na przejęcie korony? Jak to działa i jakie warunki muszą być spełnione, by do tego doszło?

Publikacja: 26.02.2024 14:46

Do 2013 roku obowiązujące w Wielkiej Brytanii prawo nakazywało pierwszeństwo w dziedziczeniu korony

Do 2013 roku obowiązujące w Wielkiej Brytanii prawo nakazywało pierwszeństwo w dziedziczeniu korony męskim potomkom obecnego monarchy.

Foto: PAP/PA

– Charlotte zna zasady. To ona ustawia braci w szeregu i choć w wielu momentach widać poirytowanie na twarzy George’a, to jest wdzięczny siostrze, że przypomina mu rzeczach, o których w ważnych momentach zdarza mu się zapomnieć – zauważa autorka poradników, znana w Wielkiej Brytanii jako prowadząca program telewizyjny Superniania, Jo Frost. 

Succession to the Crown Act 2013

Do 2013 roku obowiązujące w Wielkiej Brytanii prawo nakazywało pierwszeństwo w dziedziczeniu korony męskim potomkom obecnego monarchy. Po zmianie tego zapisu, na mocy Succession to the Crown Act 2013, płeć osób urodzonych po 28 października 2011 nie daje im ani ich potomkom pierwszeństwa w kolejce do tronu nad żadnym innym członkiem rodziny królewskiej. W praktyce oznacza to, że urodzona 2 maja 2015 roku Charlotte zyskuje trzecią pozycję w kolejności dziedziczenia, tuż za ojcem – księciem Williamem oraz starszym bratem – niespełna 11-letnim księciem George’em. Staje się tym samym pierwszą księżniczką Wielkiej Brytanii, która w „wyścigu” po koronę nie zostanie wyprzedzona przez młodszego brata – niespełna 6-letniego Louisa.

W obliczu trudności, z jakimi zmaga się obecnie brytyjska rodzina królewska, rozmowy na temat kolejności dziedziczenia tytułu królewskiego nasiliły się. W styczniu bieżącego roku król Karol III, obecny monarcha Wielkiej Brytanii, przeszedł zabieg w londyńskiej klinice. Podczas serii badań i procedur medycznych z tym związanych wykryto u niego nowotwór i rozpoczęto leczenie onkologiczne, na czas którego Karol III wstrzymał wykonywanie obowiązków publicznych.

„Duty first” odchodzi do lamusa

Komentatorzy i znawcy rodziny królewskiej zauważają, że wychowanie trojga dzieci obecnego księcia i księżnej Walii różni się od tego, stosowanego przez wiele pokoleń wstecz i bazującego na zasadzie „duty first” – obowiązki w pierwszej kolejności. Książę William i księżna Kate poświęcają swoim dzieciom mnóstwo czasu, dbając jednocześnie o to, by ich pociechy z gracją wypełniały przypisane im odpowiednio do swojego wieku obowiązki. – George, Charlotte i Louis są wychowywani w duchu znajomości protokołu królewskiego. Wiedzą, jakie zasady obowiązują w konkretnych okolicznościach. Od najmłodszych lat mają świadomość, że jest czas i miejsce na pewne zachowania – wyjaśnia Jo Frost.

Obserwując nagrania z oficjalnych wydarzeń, w których biorą udział członkowie rodziny królewskiej, trudno nie zauważyć, że dla najmłodszych prawdziwym wyzwaniem jest wytrwanie w ceremoniach do końca i z zachowaniem spokoju. – Książęca para pozwala dzieciom na wyrażanie tych emocji, jednocześnie cierpliwie tłumacząc, jak należy w danej sytuacji się zachować – wyjaśnia cytowana przez „The Royal Observere" komentatorka rodziny królewskiej, Jennie Bond. – Uważam, że jest to bardzo sprawiedliwe i wyważone podejście do wychowania dzieci. Choć William doświadczył wspaniałej opieki ze strony swojej matki, to jednak zarówno księżna Diana, jak i obecny król Wielkiej Brytanii, stawiali obowiązki służbowe ponad dobrem swoich dzieci. Przyszła para królewska jest zdeterminowana, by to podejście zmienić – podkreśla komentatorka.

Czytaj więcej

"Optymistyczny sygnał". Nowe wiadomości o stanie zdrowia księżnej Catherine

Gotowe jedzenie to byłby horror

Choć zarówno w kwestii wychowania dzieci, jak i w przypadku zasad dziedziczenia następują istotne zmiany, to jednak ścisły protokół obowiązuje nadal i obejmuje nie tylko dorosłych członków rodziny królewskiej, ale i ich potomków. – Dzieci przechodzą pierwsze szkolenie z królewskiej etykiety wtedy, gdy potrafią samodzielnie usiąść przy stole – wyjaśnia komentatorka Myka Meier na łamach magazynu „The People”. – Uczą się, w jaki sposób należy spożywać posiłki z gracją, jak machać do tłumów podczas oficjalnych uroczystości, jak kłaniać się monarchom, a nawet jak modulować głos podczas spotkań – wyjaśnia.

Niedopuszczalne jest spożywanie gotowego jedzenia dla dzieci kupowanego w słoiczkach. – W pałacu królewskim pracuje około 20 kucharzy i każdy ma swoją specjalizację: mięsa, warzywa, posiłki dla dzieci. Kupowanie gotowego jedzenia to byłby horror – podsumowuje cytowany przez Tody Darren McGrady, były kucharz królowej Elzbiety II.

Zarówno dzieciom, jak i innym członkom rodziny królewskiej zakazuje się spożywania owoców morza w obawie przed zatruciem. Niedozwolona jest też… gra w Monopoly, jako że wiąże się ze zbyt silnymi emocjami wywołanymi rywalizacją. Z kolei obecność podczas oficjalnych ceremonii obowiązuje wszystkich członków rodziny królewskiej, co widzowie na całym świecie obserwują z zaciekawieniem – zwłaszcza, gdy Charlotte strofuje obu braci, szepcząc im do ucha jak należy się zachować i jednocześnie odważnie zerkając w obiektywy skierowanych w jej stronę aparatów fotograficznych. W końcu to ona zna zasady.

Źródła:

https://www.legislation.gov.uk/ukpga/2013/20/section/1

https://www.bbc.com/

https://www.theroyalobserver.com/

Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą
Ludzie
Zła passa Chiary Ferragni. Straciła intratną posadę i ma problemy wizerunkowe
Ludzie
Shakira ma nowego partnera. To dużo młodszy od niej aktor
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
"Żyliśmy na marginesie". Sophie Marceau ponownie wspomina związek z Andrzejem Żuławskim