"Nie zawsze chodzi o pieniądze". Mocne słowa Meryl Streep o dyskryminacji aktorek

Meryl Streep, która na tegorocznym festiwalu w Cannes odebrała Złotą Palmą za całokształt twórczości, wygłosiła ważną mowę, w której odniosła się do wizerunku i roli kobiet w przemyśle filmowym.

Publikacja: 28.05.2024 21:43

Meryl Streep powiedziała, że przez długi czas hollywoodzcy reżyserzy i decydenci mieli problemy z ro

Meryl Streep powiedziała, że przez długi czas hollywoodzcy reżyserzy i decydenci mieli problemy z rozumieniem kobiecych ról.

Foto: PAP/EPA

Meryl Streep ma w dorobku wiele wybitnych kreacji, m.in. w takich arcydziełach jak "Kramer kontra Kramer", "Diabeł ubiera się u Prady", "Wybór Zofii”, "Pożegnanie z Afryką" czy "Mamma Mia!". Po blisko 50 latach kariery na tegorocznym 77 Festiwalu Filmowym w Cannes została nagrodzona Złotą Palmą za całokształt twórczości.

Meryl Streep. "I nikt cię nie rozumie"

Gwiazda fabryki snów powiedziała, że przez długi czas hollywoodzcy reżyserzy i decydenci mieli problemy z rozumieniem kobiecych ról. Zdaniem Maryl Streep przełom w tej kwestii nastąpił w 2006 r., po tym, jak na ekrany wszedł film "Diabeł ubiera się u Prady". Jej rola Mirandy Priestly, szefowej z piekła rodem, była pierwszą rolą, po której mężczyźni podchodzili do niej i mówili, że doskonale ją rozumieją, że dokładnie wiedzą, jak się czuje.

Czytaj więcej

Cannes 2024: Złota Palma dla Meryl Streep

"Niejeden mężczyzna podszedł do mnie i powiedział: Wiem, jak to jest być tym, który podejmuje decyzje i którego nikt nie rozumie" - powiedziała Streep w wywiadzie udzielonym na festiwalu filmowym w Cannes.

Meryl Streep, wieloletnia działaczka na rzecz równości płac w przemyśle filmowym, podkreśliła w rozmowie, że utrzymujące się różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn w Hollywood "nie zawsze dotyczą tylko pieniędzy", ale są związane z tym, że męska część widowni kinowej i reżyserzy mężczyźni mają problemy z zobaczeniem siebie w rolach kobiecych.

"Filmy są projekcją ludzkich marzeń, a nawet dyrektorzy mają marzenia" – mówiła Streep do widowni wypełniającej po brzegi Théâtre Debussy. "Żyją swoją fantazją. Zanim na decyzyjnych stanowiskach pojawiły się kobiety, mężczyznom bardzo trudno było dostrzec siebie w kobiecej bohaterce" - stwierdziła.

"Największymi gwiazdami na świecie są kobiety"

Gwiazda filmu "Kramer kontra Kramer" zwróciła przy tym uwagę, że sytuacja znacznie się poprawiła, dzięki temu, że coraz więcej kobiet zajmuje najwyższe stanowiska w przemyśle filmowym. Meryl Streep przyznała, że jest pełna podziwu szczególnie dla kobiet producentek i reżyserek, które dokonały prawdziwego przełomu.

Czytaj więcej

Meryl Streep od 6 lat żyje w separacji z mężem. Potwierdzono nieoficjalne informacje

"Jest pewien postęp" – zauważyła Streep. "Największymi gwiazdami na świecie są obecnie kobiety, chociaż Tom Cruise nieodmiennie znajduje się na samym szczycie" – dodała żartobliwie 74-letnia aktorka.

Meryl Streep to nie tylko wybitna aktorka, ale także znana aktywistka walcząca o równouprawnienie w przemyśle filmowym. W 2015 r. Streep wystosowała pismo do członków Kongresu USA, wzywając ich do poparcia ustawy o równości płac. W 2019 r. ekonomiści z University of Huddersfield, opierając się na danych dotyczących filmów z lat 1980-2015, stwierdzili, że gwiazdorzy Hollywood zarabiali o 1,1 mln dolarów więcej na każdym filmie niż ich równie doświadczone koleżanki po fachu.

Źródło: The Guardian

Meryl Streep ma w dorobku wiele wybitnych kreacji, m.in. w takich arcydziełach jak "Kramer kontra Kramer", "Diabeł ubiera się u Prady", "Wybór Zofii”, "Pożegnanie z Afryką" czy "Mamma Mia!". Po blisko 50 latach kariery na tegorocznym 77 Festiwalu Filmowym w Cannes została nagrodzona Złotą Palmą za całokształt twórczości.

Meryl Streep. "I nikt cię nie rozumie"

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Wystawa poświęcona Naomi Campbell. "Jedna z najbardziej wpływowych postaci we współczesnej kulturze"
Ludzie
Zmarła Anouk Aimée - wielka aktorka całe życie uparcie szukała miłości
Ludzie
Emilia Clarke przeszła dwa poważne urazy mózgu w trakcie „Gry o tron”. Co dziś robi?
Ludzie
Oprah Winfrey trafiła do szpitala. Zawiniły leki odchudzające?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Ludzie
Billie Eilish doświadczyła ghostingu: jaką cenę zapłaciła za popularność?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży