Drogocenny minimalizm. Kolejna kreacja Marilyn Monroe sprzedana za rekordową kwotę

Suknia Marilyn Monroe została sprzedana na aukcji za kwotę 8 razy wyższą niż szacowana. Kto zaprojektował kreację i jakie inne pamiątki po legendarnej aktorce trafiły pod młotek?

Publikacja: 02.04.2024 10:29

Choć niezliczone pamiątki po ikonicznej blondynce od lat osiągają zawrotne ceny na aukcjach, to jedn

Choć niezliczone pamiątki po ikonicznej blondynce od lat osiągają zawrotne ceny na aukcjach, to jednak rekord należy do sukni projektu Jean-Louis, w której aktorka odśpiewała „Sto lat” prezydentowi Kennedy’emu w 1962 roku.

Foto: PAP/HA/LFI

Suknia z sesji dla „Vogue”

Wartość różowej sukni z długimi rękawami, przewiązywanej ozdobionym kryształami paskiem w tym samym kolorze, szacowano na kwotę pomiędzy $40,000 a $60,000. Tymczasem cena, za jaką sprzedano pamiątkę po legendarnej gwieździe kina, wyniosła $325,000.

Zachowana w bardzo dobrym stanie metka zawiera imię i nazwisko projektanta – Emilio Pucci – oraz kraj pochodzenia sukni – Włochy. Z dodatkowych informacji wynika, że ubiór został stworzony wyłącznie dla luksusowej marki Saks Fifth Avenue. Jak podają brytyjskie media, gwiazda między innymi takich filmów jak „Mężczyźni wolą blondynki” czy „Jak poślubić milionera”, miała na sobie jedwabną suknię podczas sesji zdjęciowej dla magazynu „Vogue”. Zdjęcia wykonywane były przez fotografa Berta Sterna.

Kostiumy, scenariusze i pomadka

Wśród innych przedmiotów sprzedanych podczas aukcji zorganizowanej przez Julien’s Auctions i zatytułowanej „Icons: Playboy, Hugh Hefner, Marilyn Monroe”, znalazły się kolejne pamiątki zachowane po zmarłej w 1962 roku aktorce: pierwsza edycja magazynu „Playboy” z 1953 roku, z Monroe na okładce, czarna suknia z filmu „Słomiany wdowiec”, sprzedana za $127,000, także trzyczęściowy kostium kąpielowy z filmu „Nie ma jak show”, do którego dołączono białe poncho w czarne kropki oraz ozdobny czepek kąpielowy. Kostium, mimo widocznych na całej powierzchni uszkodzeń, sprzedano za $29,250.

W ręce kolekcjonerów trafiły też liczne fotografie Marilyn Monroe, a także plakat zatytułowany „Zaproszenie”, przedstawiający aktorkę w otoczeniu takich gwiazd, jak między innymi: Oliver Hardy, Elvis Presley, John Wayne, Charlie Chaplin, James Dean, Humphrey Bogart, Fred Astaire, czy Marlon Brando. Plakat autorstwa Renato Casaro został sprezentowany Hugh Hefnerowi i przez lata zdobił ścianę jego rezydencji. Nowego właściciela znalazła też należąca do Monroe pomadka sprzedana za $65,000, a także oryginalne scenariusze filmów „Nie ma jak show” oraz „Słomiany wdowiec”.

Czytaj więcej

"Tratwa" Jacka i Rose z Titanica warta krocie. Rekordowa aukcja rekwizytów filmowych

„Ta głupia biała sukieneczka”

Choć niezliczone pamiątki po ikonicznej blondynce od lat osiągają zawrotne ceny na aukcjach, to jednak rekord należy do sukni projektu Jean-Louis, w której aktorka odśpiewała „Sto lat” prezydentowi Kennedy’emu w 1962 roku. Ta pamiątka została sprzedana za 4.8 miliona dolarów podczas aukcji Julien’s w 2016 roku. Sześć lat później, na okoliczność Met Gala, wypożyczyła ją Kim Kardashian, a świat obiegły zdjęcia sugerujące, że kostium został uszkodzony. Tymczasem przedstawiciele kolekcjonera, który nabył suknię za rekordową kwotę – sieci Ripley's Believe It Or Not – zapewniali, że kreacja została zwrócona w nienaruszonym stanie.

Kolejny, rozpoznawalny na całym świecie ubiór kojarzony z Marilyn Monroe, to ten pochodzący z filmu „Słomiany wdowiec”. Białą, unoszoną podmuchami powietrza plisowaną suknię aktorka figlarnie próbowała utrzymać, a kręconą przez ponad trzy godziny scenę filmową obserwowało ponad 5000 nowojorczyków, przemierzających ulice miasta, aby dostać się do metra. Choć projektant William Travilla sam zdyskredytował swoje dzieło, nazywając je „tą głupią białą sukieneczką”, to jednak cena sprzedanego na aukcji w 2011 roku rekwizytu wyniosła 4.6 miliona dolarów.

Czerwona suknia za ponad milion $

Na liście kreacji Monroe sprzedanych za ponad milion dolarów znajduje się też między innymi czerwona błyszcząca suknia z „Mężczyźni wolą blondynki”, nabyta za 1.2 miliona dolarów. Do sprzedanej w 2011 roku kreacji dołączono oryginalny kapelusz z piór, a rekwizyt pochodził z kolekcji aktorki Debbie Reynolds, która nabyła wiele elementów garderoby Monroe w latach 70., bezpośrednio od Twentieth Century-Fox.

W obliczu takich rekordów oraz niesłabnącego zainteresowania ze strony kolekcjonerów, sprzedany podczas tegorocznej aukcji Julien’s szlafrok Hugh Hefnera wydaje się nabytkiem dość skromnym. Zapłacono za niego „jedynie” $35,750.

Źródła:
https://www.juliensauctions.com/
https://www.forbes.com/
https://www.dailymail.co.uk/

Suknia z sesji dla „Vogue”

Wartość różowej sukni z długimi rękawami, przewiązywanej ozdobionym kryształami paskiem w tym samym kolorze, szacowano na kwotę pomiędzy $40,000 a $60,000. Tymczasem cena, za jaką sprzedano pamiątkę po legendarnej gwieździe kina, wyniosła $325,000.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Moda
Hailey Bieber w stylizacji od Magdy Butrym. "Bomba marketingowa"
Moda
Szok zamiast szyku: Francuzki idą w... taniość i przestają inspirować kobiety
Moda
Wyjątkowy pokaz mody w Chile: modele wśród ton śmieci
Moda
HoYeon Jung, koreańska modelka po roli w „Squid Game" rozwija karierę aktorską. Nowa gwiazda kina?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Moda
Rekordowe wyniki sprzedażowe Prady. Wiadomo, czyja to zasługa
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą