Barwnie i z rozmachem. Zmarły 12 kwietnia Roberto Cavalli żył tak, jak projektował

W dzieciństwie pragnął zostać malarzem. Na studiach pokochał tkaninę i prezentowane na niej fantazyjne wzory. Uwielbiał kobiety. Dawał temu wyraz, projektując dla nich stroje z egzotycznymi motywami zwierzęcymi. Roberto Cavalli zmarł w wieku 83 lat.

Publikacja: 13.04.2024 11:07

Wszechstronny projektant tworzył też ubrania dla mężczyzn, a także akcesoria, kosmetyki, zegarki, bi

Wszechstronny projektant tworzył też ubrania dla mężczyzn, a także akcesoria, kosmetyki, zegarki, biżuterię, bieliznę czy stroje plażowe.

Foto: PAP/EPA

Innowacyjna technika i pierwsze zlecenia

Projektant przyszedł na świat we Florencji w 1940 roku. Jego dziadek, utalentowany malarz, Giuseppe Rossi, zainspirował go do podjęcia studiów w Akademii Sztuki we Florencji. To właśnie tam Cavalli rozpoczął pierwsze eksperymenty z farbowaniem tkanin, a zaproponowana przez niego innowacyjna technika farbowania skóry sprawiła, że młodym projektantem wkrótce zainteresowali się przedstawiciele takich domów mody jak Hermès czy Pierre Cardin.

Pierwszą autorską kolekcję zaprezentował w wieku 30 lat, a dwa lata później, po debiutanckich pokazach mody we Florencji i Mediolanie, otworzył butik w Saint-Tropez. Na kolejne – między innymi w Saint Barth i Wenecji – przyszedł czas w latach 90., kiedy rozkwitła moda na pełne przepychu, fantazyjne stroje oraz dżinsy z kolorowymi nadrukami, w których projektant się lubował. Wtedy też powstała marka Cavalli Jeans, w 2000 roku przemianowana na Just Cavalli.

Nie tylko dla kobiet

Wszechstronny projektant tworzył też ubrania dla mężczyzn, a także akcesoria, kosmetyki, zegarki, biżuterię, bieliznę czy stroje plażowe. Wśród licznych marek sygnowanych jego nazwiskiem znalazła się też Angels & Devils przeznaczona dla dzieci oraz Teen Angels adresowana do nastoletnich wielbicieli mody. Niezależnie od wieku odbiorców, każda kolekcja miała szereg cech wspólnych, takich jak ekstrawaganckie kroje czy nieodzowne motywy zwierzęce pojawiające się choćby na zaprojektowanych dla dzieci T-shirtach i nonszalancko wiązanych krawatach.

Zachęcony sukcesami w świecie mody, Cavalli otwierał kolejne kawiarnie pod własnym szyldem, dekorując je w tak charakterystyczny dla siebie, pełen przepychu i koloru, sposób. Równie barwne było jego życie prywatne. Gdy w 1977 roku został zaproszony do jury konkursu Miss Universe, zakochał się w jednej z uczestniczek. Reprezentująca Austrię zdobywczyni drugiego miejsca Eva Düringer trzy lata później została jego żoną, a w trakcie trwającego 30 lat małżeństwa na świat przyszły ich dzieci: Robert, Sara i Daniele. Projektant miał już dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa: Tommaso i Christianę. W 2023 roku na świat przyszedł jego szósty potomek, Giorgio, będący owocem związku z modelką Sandrą Nilsson.

Czytaj więcej

Zmarła Iris Apfel. Ikona stylu miała 102 lata. Jej życie było pełne kolorów

Zwierzęta mają najpiękniejsze stroje

Cavalli słynął z zamiłowania do luksusu i przepychu, kolekcjonując samochody Ferrari, będąc właścicielem fioletowego jachtu czy stajni z końmi wyścigowymi. Przyjaźnił się ze światowymi gwiazdami muzyki i filmu, między innymi Jenifer Lopez czy członkiniami zespołu Spice Girls.

Jego słabość do naturalnych futer czy skór zwierzęcych często bywała obiektem krytyki ze strony obrońców praw zwierząt. On sam wyjaśniał swój punkt widzenia, utrzymując, że kocha naturę. – Bóg stworzył dla zwierząt najpiękniejsze stroje – tłumaczył podczas wystąpienia na Uniwersytecie Oxford w 2013 roku. – Kobiety uwielbiają te wzory, ponieważ czują się w nich naturalnie – podkreślał.

Uwielbiany przez kobiety twórca ekstrawaganckich kreacji, pozostawił swoje kolekcje w rękach następców, którzy od 2015 roku kilkakrotnie się zmieniali. Obecnie firmy są prowadzone przez przedsiębiorstwo mające swoją siedzibę w Dubaju, a ich dyrektorem kreatywnym jest projektant Fausto Puglisi. – To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie móc kontynuować Twoje dzieło. Choć fizycznie nie ma Cię już wśród nas, Twoje nazwisko oraz stworzona przez ciebie marka i styl na zawsze pozostaną inspiracją dla innych, a zwłaszcza dla mnie – napisał 12 kwietnia na swoim profilu instagramowym, żegnając swojego mistrza, który odszedł w wieku 83 lat.

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://lifeinitaly.com/

Innowacyjna technika i pierwsze zlecenia

Projektant przyszedł na świat we Florencji w 1940 roku. Jego dziadek, utalentowany malarz, Giuseppe Rossi, zainspirował go do podjęcia studiów w Akademii Sztuki we Florencji. To właśnie tam Cavalli rozpoczął pierwsze eksperymenty z farbowaniem tkanin, a zaproponowana przez niego innowacyjna technika farbowania skóry sprawiła, że młodym projektantem wkrótce zainteresowali się przedstawiciele takich domów mody jak Hermès czy Pierre Cardin.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Moda
HoYeon Jung, koreańska modelka po roli w „Squid Game" rozwija karierę aktorską. Nowa gwiazda kina?
Moda
Rekordowe wyniki sprzedażowe Prady. Wiadomo, czyja to zasługa
Moda
Zaskakujący bilans MET Gala 2024: czerwony dywan zdominowała znana sieciówka
Moda
Met Gala 2024. Największe gwiazdy na czerwonym dywanie i ich bajeczne stylizacje
Moda
MET Gala 2024. 10 gwiazd, które potrafią zaskoczyć stylizacjami