Claudia Goldin z Nagrodą Nobla. Przełomowe badania o kobietach na rynku pracy

Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymała prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda. Jest to trzecia kobieta w historii, która otrzymała Nobla w tej kategorii.

Publikacja: 09.10.2023 14:10

Claudia Goldin, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2023 r.

Claudia Goldin, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2023 r.

Foto: scholar.harvard.edu

Królewska Szwedzka Akademia Nauk po raz 54. przyznała Nagrodę Nobla w kategorii ekonomia. Otrzymała ją Amerykanka, profesor Claudia Goldin "za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy".

Pionierskie badania Claudii Goldin

"Kobiety są zdecydowanie niedostatecznie reprezentowane na światowym rynku pracy, a pracując, zarabiają mniej niż mężczyźni. Claudia Goldin przeszukała archiwa i zebrała dane z USA z ponad 200 lat, co pozwoliło jej wykazać, w jaki sposób i dlaczego różnice między płciami w zarobkach i wskaźnikach zatrudnienia zmieniały się przez lata" - napisano w oficjalnym oświadczeniu uzasadniającym decyzję o przyznaniu nagrody.

Badaczka w pionierski i wyczerpujący sposób opracowała temat pozycji i zarobków kobiet na rynku pracy w ciągu 200 lat. Wyniki jej badań stworzyły nowe wnioski i wyznaczyły kierunek zmian, a także ujawniły główne źródła utrzymującej się dysproporcji zawodowej między płciami.

"Goldin przedstawiła, że udział kobiet w rynku pracy nie wykazywał w całym tym okresie tendencji wzrostowej, lecz tworzył krzywą w kształcie litery U. Udział zamężnych kobiet zmniejszył się wraz z przejściem od społeczeństwa rolniczego do przemysłowego na początku XIX wieku, ale następnie zaczął wzrastać wraz z rozwojem sektora usług na początku XX wieku. Goldin wyjaśniła ten wzorzec jako wynik zmian strukturalnych i ewoluujących norm społecznych dotyczących odpowiedzialności kobiet za dom i rodzinę" – czytamy dalej w oświadczeniu Akademii Nauk.

Goldin wykazała, że ​​udział kobiet w rynku pracy nie wykazywał w całym tym okresie tendencji wzrost

Goldin wykazała, że ​​udział kobiet w rynku pracy nie wykazywał w całym tym okresie tendencji wzrostowej, lecz tworzył krzywą w kształcie litery U.

nobelprize.org

Co ciekawe, badaczka wykazała również, że dostęp do pigułek antykoncepcyjnych odegrał ważną rolę w przyspieszeniu rewolucyjnej zmiany na rynku pracy kobiet, tworząc nowe możliwości planowania kariery. Choć znaczną część dysproporcji w zarobkach kobiet i mężczyzn można wytłumaczyć różnicami w wyborze wykształcenia i zawodu, badaczka udowadnia również, że lwia część różnicy zarobkach dotyczy obecnie kobiet wykonujących ten sam zawód i że w dużej mierze powstaje wraz z urodzeniem pierwszego dziecka.

Goldin wykazała, że większość tej różnicy w zarobkach dotyczy obecnie kobiet wykonujących ten sam za

Goldin wykazała, że większość tej różnicy w zarobkach dotyczy obecnie kobiet wykonujących ten sam zawód i że w dużej mierze powstaje wraz z urodzeniem pierwszego dziecka.

nobelprize.org

„Zrozumienie roli kobiet na rynku pracy jest ważne dla społeczeństwa. Dzięki przełomowym badaniom Claudii Goldin wiemy teraz znacznie więcej o czynnikach leżących u podstaw tego zjawiska oraz o barierach, które być może trzeba będzie wyeliminować w przyszłości” – stwierdził Jakob Svensson, przewodniczący Komitetu ds. Nagrody w dziedzinie Nauk Ekonomicznych.

Clauda Goldin od dziecka chciała być naukowczynią

Claudia Goldin urodziła się w 1946 roku w Nowym Jorku. Jak sama przyznaje, odkąd pamięta, marzyła o tym, aby zostać naukowczynią. W 1972 roku otrzymała doktorat na Uniwersytecie w Chicago, gdzie studiowała ekonomię. Jedna z jej najbardziej znanych publikacji jest ta dotycząca nierówności płacowych kobiet i mężczyzn, „Orchestrating Impartiality”, w poddała analizie dane rekrutacji do orkiestr muzycznych w Stanach Zjednoczonych. Na ich podstawie doszła do wniosku, że że przejście na system przesłuchań „za kurtyną” maskującą płeć kandydatów przyczyniło się do wzrostu zatrudnienia kobiet w orkiestrach. Od 1990 roku wykłada na Uniwersytecie Harvarda.

Nauka
Co było pierwsze – jajko czy kura? Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
Taka aktywność może wydłużyć życie nawet o 11 lat. Są wyniki badań
Nauka
Naukowcy odkryli zaskakujący efekt ćwiczeń. Najnowsze wyniki badań
Nauka
Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko tych chorób? Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Dr Kornelia Mikuła z prestiżowym stypendium LifeArc. "Tworzę coś naprawdę potrzebnego"