Królewska Szwedzka Akademia Nauk po raz 54. przyznała Nagrodę Nobla w kategorii ekonomia. Otrzymała ją Amerykanka, profesor Claudia Goldin "za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy".
Pionierskie badania Claudii Goldin
"Kobiety są zdecydowanie niedostatecznie reprezentowane na światowym rynku pracy, a pracując, zarabiają mniej niż mężczyźni. Claudia Goldin przeszukała archiwa i zebrała dane z USA z ponad 200 lat, co pozwoliło jej wykazać, w jaki sposób i dlaczego różnice między płciami w zarobkach i wskaźnikach zatrudnienia zmieniały się przez lata" - napisano w oficjalnym oświadczeniu uzasadniającym decyzję o przyznaniu nagrody.
Badaczka w pionierski i wyczerpujący sposób opracowała temat pozycji i zarobków kobiet na rynku pracy w ciągu 200 lat. Wyniki jej badań stworzyły nowe wnioski i wyznaczyły kierunek zmian, a także ujawniły główne źródła utrzymującej się dysproporcji zawodowej między płciami.
"Goldin przedstawiła, że udział kobiet w rynku pracy nie wykazywał w całym tym okresie tendencji wzrostowej, lecz tworzył krzywą w kształcie litery U. Udział zamężnych kobiet zmniejszył się wraz z przejściem od społeczeństwa rolniczego do przemysłowego na początku XIX wieku, ale następnie zaczął wzrastać wraz z rozwojem sektora usług na początku XX wieku. Goldin wyjaśniła ten wzorzec jako wynik zmian strukturalnych i ewoluujących norm społecznych dotyczących odpowiedzialności kobiet za dom i rodzinę" – czytamy dalej w oświadczeniu Akademii Nauk.
Goldin wykazała, że udział kobiet w rynku pracy nie wykazywał w całym tym okresie tendencji wzrostowej, lecz tworzył krzywą w kształcie litery U.