Angelika Andrzejewska-Romanowska. Badaczka, która poskramia "skaczące geny"

- Uważam, że badania nad właściwościami cząsteczek RNA mają ogromny potencjał i odpowiadają na wiele nurtujących nas pytań, dotyczących biologii organizmów, mówi mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska.

Publikacja: 22.04.2024 10:41

Angelika Andrzejewska-Romanowska: Wirusy to cząstki niesłychanie zróżnicowane, pod względem budowy,

Angelika Andrzejewska-Romanowska: Wirusy to cząstki niesłychanie zróżnicowane, pod względem budowy, jak i mechanizmu działania.

Foto: Archiwum prywatne

Wirusy to patogeny wywołujące choroby zakaźne, a wiele wskazuje na to, że są najliczniejszym bytem na naszej planecie. Jednak poza powszechnie znanymi wirusami infekcyjnymi, elementy pochodzenia wirusowego stanowią również znaczną cześć genomów żyjących organizmów. Retrotranspozony, bo o nich mowa, nazywane również „skaczącymi genami”, są najprawdopodobniej wynikiem infekcji pradawnych wirusów, które w toku ewolucji utraciły zdolność zarażania. Choć w większości elementy te utraciły mobilność, to ich obecność w naszym DNA wpływa na funkcjonowanie komórki. O tym, dlaczego warto je badać, mówi mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.  

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nauka
Po obejrzeniu takich reklam dzieci zjadały o 130 kilokalorii więcej. Wystarczyło 5 minut
Nauka
Dlaczego niektóre dzieci uczą się chodzić później niż inne? Nowe odkrycie
Nauka
Niebezpieczny rodzaj pleśni może zagrozić milionom ludzi. Naukowcy ostrzegają
Nauka
Alergię na orzeszki ziemne u dorosłych da się wyleczyć? Obiecujące wyniki badań
Nauka
Co dzieje się z mózgiem nastolatka, gdy dłużej śpi? Zaskakujące wyniki badania