Regularna dbałość o wysoką sprawność fizyczną wydaje się wciąż wartością niedocenianą. Tymczasem kolejne, coraz to nowsze badania wyraźnie pokazują związek między sprawnym systemem krążeniowo-oddechowym a obniżaniem ryzyka chorób wieku średniego i podeszłego. W najnowszym badaniu, przeprowadzonym m.in. przez pracowników Instytutu Karolinska w Sztokholmie, na celownik wzięto czynniki, które mogą podnosić i obniżać ryzyko demencji.
Badanie, którego wyniki opublikowano w „British Journal of Sports Medicine”, przeprowadzono na szerokiej grupie uczestników (ponad 61 tys. osób) w wieku od 39 do 70 lat. Przebadane osoby brały jednocześnie udział w projekcie zdrowotnym „UK Biobank”, obejmującym ponad pół miliona obywateli Wielkiej Brytanii. Badanie sprawności krążeniowo-oddechowej uczestników projektu przeprowadzono między 2009 a 2010 rokiem. Uczestników poddano również testom, w których sprawdzono ich funkcje poznawcze. Oceniono także ich ryzyko genetyczne dotyczące podatności na wystąpienie demencji. Drugą część badania przeprowadzono po 12 latach, sprawdzając, czy zaistniał związek pomiędzy sprawnością badanych osób (ocenioną w latach 2009-2010) a obecną, ewentualną diagnozą dotyczącą demencji.
Ryzyko demencji opóźnione nawet o 1,5 roku?
Wyniki badania pokazały, że osoby posiadające najlepszą kondycję krążeniowo-oddechową (ocenioną w okresie 2009-2010) wykazały się również najlepszymi funkcjami poznawczymi. W grupie osób z najwyższą formą fizyczną (nieposiadających predyspozycji genetycznych do demencji) długoterminowe ryzyko wystąpienia demencji wyniosło zaledwie 0,6 proc. Autorzy projektu ocenili, że w przypadku tych osób mowa o możliwym opóźnieniu ryzyka wystąpienia demencji nawet o 1,5 roku w porównaniu z osobami, które uzyskały niskie wyniki sprawnościowe.
Czytaj więcej
Oznaką finansowego sukcesu dla Amerykanów z pokolenia Z jest roczny dochód na poziomie prawie 600 tys. dolarów. To więcej niż średnia dla wszystkich pokoleń wynosząca nieco ponad 270 tys. Kwoty te są zdecydowanie wyższe od tego, ile mieszkańcy USA faktycznie zarabiają.
Co istotne, jeszcze większą korzyść zaobserwowano w grupie osób, którym na początku badania zdiagnozowano predyspozycje genetyczne do wystąpienia choroby Alzheimera. W przypadku tej grupy posiadanie bardzo wysokiej sprawności sercowo-oddechowej obniżało długofalowo ryzyko wystąpienia demencji o 35 proc.