Kiedy czujemy się najbardziej szczęśliwi? Naukowcy wskazali konkretną porę dnia

Nasze samopoczucie i kondycja psychiczna ulegają wahaniom w różnych porach dnia. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii. Ich badania wskazały, kiedy czujemy się najlepiej, a także kiedy mamy najgorszy nastrój.

Publikacja: 06.02.2025 09:24

Dane pokazują, że dzień tygodnia również ma wpływ na nasze samopoczucie.

Dane pokazują, że dzień tygodnia również ma wpływ na nasze samopoczucie.

Foto: Adobe Stock

Naukowcy z University College London przeanalizowali zmiany nastroju następujące wśród grupy badanych osób w czasie doby i doszli do zaskakujących wniosków. Najszczęśliwsi jesteśmy o poranku. Wpływ na nasze samopoczucie ma także dzień tygodnia i pora roku.

Kiedy czujemy się najszczęśliwsi? Co wykazały badania?

W badaniu wzięło udział prawie 50 tys. dorosłych osób. Uczestnicy udzielili prawie miliona odpowiedzi w ankietach. Grupa badaczy z University College London przeanalizowała dane z dwóch lat, od marca 2020 do marca 2022 roku, aby dowiedzieć się, w jaki sposób kondycja psychiczna i samopoczucie uczestników zmieniały się w ciągu dnia. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym BMJ Mental Health.

Badanie wykazało, że uczestnicy zgłaszali lepsze samopoczucie o poranku - mieli mniej poważne objawy depresji, większe poczucie szczęścia i własnej wartości, a także zadowolenia z życia. We wnioskach z badania naukowcy napisali wprost: „Ogólnie rzecz biorąc, rano wszystko wydaje się lepsze".

Czytaj więcej

Kwasy omega-3 a procesy starzenia. Optymistyczne wyniki badania

Pora dnia a samopoczucie. Jak zmienia się nastrój w czasie doby?

Naukowcy doszli do wniosku, że rano człowiek jest w lepszym nastroju, w ciągu dnia natomiast następują wahania samopoczucia. Nastrój staje się gorszy przed południem i zaczyna znowu się poprawiać w godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych. Późnym wieczorem samopoczucie ponownie się pogarsza, a najniższy poziom osiąga około północy.

„Nasze badanie pokazuje, że zdrowie psychiczne i samopoczucie może ulegać wahaniom w zależności od pory dnia. Ludzie wydają się czuć najlepiej we wczesnych porach dnia, a najgorzej późno w nocy” – oświadczyła dr Feirei Bu, główna autorka badania, z Wydziału Nauk Behawioralnych i Zdrowia na University College London.

Jaki wpływ na samopoczucie ma dzień tygodnia?

Dane pokazują, że dzień tygodnia również ma wpływ na nasze samopoczucie. Ludzie byli bardziej szczęśliwi w weekendowe poranki niż wtedy, gdy musieli wstać do pracy w dzień powszedni. Można tu jednak zaobserwować jeszcze jedną prawidłowość. W weekend wzloty i spadki nastroju są bardziej wyraźne. W tygodniu samopoczucie jest na stabilniejszym poziomie niż w sobotę i w niedzielę. W niedzielę wahania są najbardziej widoczne. Odczucie szczęścia było wyższe w poniedziałki, wtorki i piątki niż w niedziele. Badania potwierdziły również, że ludzie czują się lepiej w miesiącach letnich. Mniej szczęśliwi jesteśmy zimą.

Czytaj więcej

Te aktywności opóźniają rozwój demencji o pięć lat. Najnowsze odkrycie naukowców

Praktyczny aspekt badań naukowych

Choć uzyskana wiedza wymaga pogłębienia, wyniki badań naukowych mogą mieć istotne znaczenie w praktyce. Potwierdzają bowiem to, co sugerują wcześniejsze analizy, mówiące o tym, że zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne rośnie wieczorami oraz w sezonie jesienno-zimowym.

„Służby wsparcia zdrowia psychicznego powinny rozważyć dostosowanie się do potrzeb zmieniających się w ciągu dnia, na przykład priorytetowo traktując dostępność do późnych godzin nocnych" - uważa dr Feirei Bu.

Źrodło:

Naukowcy z University College London przeanalizowali zmiany nastroju następujące wśród grupy badanych osób w czasie doby i doszli do zaskakujących wniosków. Najszczęśliwsi jesteśmy o poranku. Wpływ na nasze samopoczucie ma także dzień tygodnia i pora roku.

Kiedy czujemy się najszczęśliwsi? Co wykazały badania?

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Nauka
Te mieszanki dodatków do żywności mogą zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2. Czego unikać?
Nauka
Pierwsze w historii takie badania nad dietą afrykańską. Niespodziewane ustalenia
Nauka
Nie trzeba ćwiczyć każdego dnia, żeby być zdrowym. W aktywności liczy się coś innego. Badanie
Nauka
Przeglądanie smartfona przed snem nie szkodzi tak, jak myślano? Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Przebadano nowy sposób na odchudzanie. Zasada 4:3 ma działać lepiej niż dieta