Aktualizacja: 19.03.2025 06:30 Publikacja: 11.02.2025 11:44
Jeśli kobiety odnoszą sukcesy w określonej dziedzinie, pojawia się przekonanie, że jest ona mniej wymagająca czy prestiżowa.
Foto: Adobe Stock
11 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 roku. Ta data to okazja nie tylko do docenienia ważnej roli, jaką kobiety i dziewczęta odgrywają w świecie nauki i technologii, ale także do zwrócenia uwagi na wyzwania, z którymi nadal się mierzą.
Pieniądze otrzymane z okazji 21 urodzin przeznaczyła na stworzenie aplikacji, która ma chronić kobiety podczas samotnych powrotów do domów. Jaka idea przyświecała E-J Roodt i czym jej pomysł różni się od tych dostępnych na rynku wcześniej?
Masło, mimo że cenione za swój wyjątkowy smak, zawiera sporo tłuszczów nasyconych, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Według najnowszego badania zastąpienie go innymi produktami może znacznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnego zgonu.
Wraz z wiekiem u wielu osób pogarsza się jakość snu. U niektórych pojawia się bezsenność, która zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób. Okazuje się jednak, że w problemach ze snem może pomóc określony rodzaj ćwiczeń fizycznych.
Ciągnąca się w nieskończoność zima sprawia, że większość osób nie może się już doczekać upalnych, letnich dni. Choć wysoka temperatura bywa przyjemna, długotrwałe upały wcale nie są dla nas dobre i mogą w zaskakujący sposób wpływać na epigenetykę (dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem zmian w ekspresji genów, które nie są związane ze zmianami w sekwencji nukleotydów w DNA).
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W ostatnim czasie wydarzyło się kilka wypadków samolotowych. Czy w związku z tym można uznać, że znajdujemy się w czasie, w którym działa tzw. prawo serii mówiące o tym, że w pewnych momentach katastrofy dzieją się częściej. Zapytaliśmy o to eksperta.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Naukowcy zbliżyli się do rozwiązania zagadki wyglądu megalodona. Najnowsze badania wykazały, że prawdopodobnie nie przypominał on, jak dotąd sądzono, rekina białego. Jego ciało mogło być smuklejsze i dłuższe, przez co był bardziej podobny do rekina cytrynowego.
Dzięki nowoczesnym technologiom powrót wymarłych gatunków staje się coraz bardziej realny. Beth Shapiro udowadnia, że nauka nie tylko odkrywa przeszłość, ale może też kształtować przyszłość.
Szerszenie azjatyckie żywią się wieloma europejskimi gatunkami owadów i z tego powodu stanowią zagrożenie dla ekosystemów. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy, którzy zbadali dietę tych inwazyjnych owadów.
Ciągnąca się w nieskończoność zima sprawia, że większość osób nie może się już doczekać upalnych, letnich dni. Choć wysoka temperatura bywa przyjemna, długotrwałe upały wcale nie są dla nas dobre i mogą w zaskakujący sposób wpływać na epigenetykę (dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem zmian w ekspresji genów, które nie są związane ze zmianami w sekwencji nukleotydów w DNA).
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o niezwykłym odkryciu kosmicznego teleskopu Euclid. Udało mu się uchwycić rzadkie zjawisko zwane pierścieniem Einsteina. Otacza on galaktykę NGC 6505, która działając jak soczewka grawitacyjna, zakrzywia światło z odległej galaktyki, znajdującej się za nią.
Jeśli ciemna energia istnieje, to na tym etapie ewolucji wszechświata prawdopodobnie stanowi około 70 proc. jego masy. Jeśli dodamy do tego masę ciemnej materii, to wyjdzie nam, że tak naprawdę nie rozumiemy 95 proc. masy wszechświata.
Nasze samopoczucie i kondycja psychiczna ulegają wahaniom w różnych porach dnia. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii. Ich badania wskazały, kiedy czujemy się najlepiej, a także kiedy mamy najgorszy nastrój.
Działalność tzw. papierni produkujących artkuły z dowolnym „autorstwem” i ich recenzje, które ukazują się w czasopismach naukowych, to nie hermetyczny problem szkolnictwa wyższego. Za takim „dorobkiem” pracowników idą bowiem publiczne pieniądze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas