Kobieca kariera prowadzi do męskiej depresji? Ciekawe tezy badaczy

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się sytuacji mężczyzn, którzy żyją samotnie. Wyniki ich pracy opublikowano w czasopiśmie “Sex Roles". Czy dzisiejsza samotność ma męską twarz ? Jak wpływa na nią coraz silniejsza pozycja kobiet na rynku pracy?

Publikacja: 26.09.2023 19:50

Naukowcy postanowili zbadać sytuację mężczyzn żyjących w pojedynkę.

Naukowcy postanowili zbadać sytuację mężczyzn żyjących w pojedynkę.

Foto: Adobe Stock

Według spisu powszechnego w Polsce 5,2 mln mężczyzn i 4,1 mln kobiet to osoby, których stan cywilny określa się mianem "wolny". Najwięcej jest ich grupie wiekowej powyżej 30. roku życia. To właśnie o ludziach z tego pokolenia mówi się, że najczęściej cierpią z powodu samotności.

Mężczyźni żyjący w pojedynkę: ambiwalencja bez związku

W związku z tym, że większość dotychczasowych badań nad osobami żyjącymi w pojedynkę odnosiła się do kobiet, tym razem naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu SWPS wzięli pod lupę sytuację życiową samotnie żyjących mężczyzn.

W badaniu wzięli udział respondenci w wieku od 23 do 43 lat, którzy żyli w pojedynkę przynajmniej od 6 miesięcy. Mieszkali zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach, byli na różnym poziomie zdrowia psychicznego i fizycznego, wykonywali różne zawody.

– Z doświadczeń mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, wyłania się przede wszystkim duża ambiwalencja wobec życia w pojedynkę. Z jednej strony, doceniają wolność, niezależność i spokój. To, że nie ma trudności, które pojawiają się w związkach. Z drugiej strony, doświadczają dużo samotności, niezrealizowanych pragnień dotyczących związków, pokrewieństwa emocjonalnego, możliwości dzielenia się doświadczeniami z jakąś bliską osobą. Jest w nich też sporo lęku, niepewności, trudnych emocji, nierzadko obniżonego nastroju. To dla większości z nich nie jest stan obojętny – komentuje dr Janowicz.

Aż 91 proc. badanych mężczyzn uważało, że życie w pojedynkę ma swoje zalety i wady. Wśród korzyści płynących z niebycia w związku, wskazywali przede wszystkim niezależność, możliwość podejmowania autonomicznych decyzji oraz skoncentrowania się na rozwoju osobistym, przyjemnościach i hobby.

Czytaj więcej

Mężczyźni są lepsi dla samych siebie. Ekspertka o tym, dlaczego kobietom trudniej osiągnąć sukces

W raporcie z przeprowadzonego przez badaczy z SWPS badania czytamy, że wśród przyczyn życia samotności, 82 proc. badanych mężczyzn wymieniało poczucie posiadania cech, czy też uwarunkowań, które utrudniają im znalezienie partnerki. Niektórzy mężczyźni powód wskazywali tym samym choroby lub zaburzenia psychiczne (np. chorobę zakaźną, depresję, alkoholizm). Inni zgłaszali negatywne doświadczenia w domu rodzinnym i mieli poczucie, że przeżycia z przeszłości utrudniają im możliwość zaangażowania w poważny związek romantyczny.

Wielu uczestników badania przeprowadzonego (77 proc.) mówiło o wewnętrznym rozdarciu dotyczącym tego, czy powinni czekać na odpowiednią osobę, czy też podjąć aktywne działania, które umożliwiłyby im znalezienie partnerki.

Czy samotność ma dziś męską twarz?

Jak wynika z raportu "Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków" Instytutu Pokolenia, grupą najsilniej doświadczającą samotności są młodzi mężczyźni. 65 proc. mężczyzn w wieku 25–34 lat oraz 57 proc. mężczyzn do 24. roku życia uzyskało wynik na skali samotności wyższy od średniej (odpowiednio 46,09 i 47,29).

O niełatwej sytuacji mężczyzn psychologowie mówią coraz częściej. Sławomira Prusakowskiego, psychologa i trenera biznesu z SWPS zapytaliśmy o to, czy coraz silniejsza pozycja kobiet na rynku pracy może mieć wpływ na rosnący odsetek samotnie żyjących mężczyzn.

– Jest wiele czynników wpływających na to, że mężczyźni i kobiety są coraz bardziej samotni i rezygnują ze związków lub doświadczają na tym polu niepowodzeń. Jeśli przyjrzeć się wpływowi emancypacji kobiet na samotność mężczyzn, to istotnym aspektem jest poczucie utraty kontroli przez męskich przedstawicieli społeczeństwa. Kobiety są świetnie wykształcone, niezależne, osiągają coraz więcej na polu zawodowym. Część mężczyzn, która jest mocno konserwatywnie i tradycjonalistycznie osadzona w swoich wartościach i potrzebach, ma problem z zaakceptowaniem partnerstwa rozumianego jako równoważność osób będących w związkach. Trudno o trwałość, ponieważ kiedy kobieta, która w pracy zajmuje wysokie stanowisko, widzi, że przecież nie musi się dostosowywać do kontrolującego partnera, to dla takich mężczyzn jest to spora trudność – tłumaczy psycholog.

Czytaj więcej

Dlaczego kobiety nie rodzą dzieci? Ekspertka o błędach systemu i zmianach obyczajowych

Zwraca również uwagę na kwestię zaangażowania w relacje.

- Bycie w związku wymaga poświęcenia czasu i energii. Wcześniej, gdy to mężczyźni skupiali się na pracy, kobietom było łatwiej zwłaszcza na początkowych etapach związku dopasowywać się czasowo. Obecnie kalendarze są tak zapchane, że trudno się spotkać. Wówczas w grę już nie wchodzą aspekty moralno-etyczne i niewątpliwie może mieć to wpływ na odsetek zarówno samotnych mężczyzn, jak i kobiet – mówi Sławomir Prusakowski.

Kobiety, decydując się na przesunięcie środka ciężkości z życia prywatnego na zawodowe, zdaniem eksperta, dostrzegają coraz więcej niekorzystnych aspektów związanych z byciem w stałym związku, które mogłyby w efekcie negatywnie wpłynąć na ich karierę.

- Ponieważ kobiety są zapracowane i myślą o trudnościach związanych z byciem w związkach, zaczynają dopasowywać się bardziej użytkowo do sfery damsko-męskiej. W efekcie, dla części mężczyzn jest to informacja, że nie muszą angażować się długofalowo w związki, aby zaspokoić swoje potrzeby seksualne i odchodzą od standardowego bycia w relacjach – komentuje psycholog.

"Mężczyźni o konserwatywnych poglądach będą mieli przechlapane"

- Siła kobiet w ostatnich latach niewyobrażalnie się wzmocniła. One same jeszcze nie wiedzą, jak są silnie w ujęciu społecznym. Jak się o tym dowiedzą, to "klasyczni" mężczyźni o konserwatywnych poglądach będą mieli przechlapane - przewiduje psycholog. - Ale niewątpliwie, pięcie się kobiet po szczeblach kariery powoduje lęki po stronie mężczyzn, którzy już nie mogą reagować siłą. Psychologowie nie mają co do tego wątpliwości, że mężczyźni mają teraz trudniejszy społecznie czas. Część uczy się żyć w nowej sytuacji, a część bojąc się marginalizacji i rozpadu samych siebie, nie wchodzi w związki i wycofuje się z relacji – dodaje mgr Prusakowski.

Według spisu powszechnego w Polsce 5,2 mln mężczyzn i 4,1 mln kobiet to osoby, których stan cywilny określa się mianem "wolny". Najwięcej jest ich grupie wiekowej powyżej 30. roku życia. To właśnie o ludziach z tego pokolenia mówi się, że najczęściej cierpią z powodu samotności.

Mężczyźni żyjący w pojedynkę: ambiwalencja bez związku

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Psychologia
Pary świadomie rezygnujące z dzietności ryzykują rozpad związku? Psycholog wyjaśnia
Psychologia
Social Battery - dotkliwy rodzaj wyczerpania emocjonalnego. Na czym polega?
Psychologia
Oto jedyna rzecz, w którą naprawdę warto inwestować. "Nie ulega habituacji"
Psychologia
Docenianie codzienności poprawia jakość życia. Cenne rady psychologa
Psychologia
Senna separacja: oznaka kłopotów w związku czy zbawienie dla partnerów? Wyniki badania
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne