Jak zacząć inaczej o sobie myśleć? Odpowiedź na to pytanie zna Brené Brown

Odwaga, wrażliwość, wstyd i empatia - to cztery zagadnienia, którym swoją pracę naukową poświęciła Brené Brown, amerykańska badaczka, autorka książek i podcastów. Przekonuje, że żeby pokonać wstyd, trzeba wykorzystać do tego swoją wrażliwość.

Publikacja: 08.11.2023 18:19

Zdaniem Brené Brown przeklinanie i modlitwa wcale się nie wykluczają.

Zdaniem Brené Brown przeklinanie i modlitwa wcale się nie wykluczają.

Foto: Materiały prasowe

Jej naukowe badania zaczęły się od zgłębiania zjawiska wstydu. Chciała dowiedzieć się, jak bardzo wpływa on na relacje międzyludzkie i z czego wynika. Po kilku miesiącach badań zaczęła dochodzić do wniosku, że źródłem wstydu jest wrażliwość. Jej zdaniem ludzie niewrażliwi się nie wstydzą, bo nie boją się oceny innych, ani odrzucenia, zwłaszcza w przypadku, kiedy pokażą swoje prawdziwe oblicze. I choć przez wielu wstyd odbierany jest jako niechciane uczucie, Brené Brown namawia, żeby się go nie wyrzekać. Jej wykład „Potęga wrażliwości”, który wygłosiła na TEDx Houston w 2010 roku, obejrzano już ponad 63 miliony razy. Przekonuje w nim, by pozwolić sobie samemu być widzianym przez innych jako ktoś wrażliwy, kochać całym sercem i wierzyć, że jesteśmy wystarczający. "Wtedy przestajemy krzyczeć i zaczynamy słuchać, jesteśmy milsi i łagodniejsi w stosunku do ludzi, którzy nas otaczają, i jesteśmy milsi i łagodniejsi w stosunku do samych siebie", wyjaśnia Brené Brown.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Psychologia
Asertywność – cecha bardzo (nie)kobieca? Oto, jak może wpływać na życie zawodowe
Psychologia
Dlaczego niektórzy chcą tylko zadowalać innych? Psycholog wyjaśnia
Psychologia
Polacy w niepokojący sposób podchodzą do swoich kłopotów z emocjami. Wyniki badania
Psychologia
Duża liczba rodzeństwa zwiększa ryzyko pewnych problemów u dzieci. O co chodzi?
Psychologia
Niechciane komplementy: Co to za słowa i jak na nie reagować?