Aktualizacja: 05.12.2024 16:44 Publikacja: 08.01.2024 11:00
Jeśli biurko wymaga „odgruzowania” przed wysłaniem każdego maila, to efektywność oczywiście spada.
Foto: Adobe Stock
8 stycznia to Dzień Sprzątania Biurka. Czy porządek w miejscu pracy jest ważny i wpływa na efektywność oraz jakość działań?
Maciej Jonek: Tak, porządek jest ważny, natomiast słowo „porządek” ma wiele znaczeń. Może oznaczać, że biurko jest puste. Może oznaczać, że użytkownik wie, co gdzie jest, np. w której stercie papierów jest faktura za kolację firmową, albo po której stronie szuflady „na wszystko” są klucze do skrzynki na listy. W końcu porządek może być tożsamy z ergonomią, to znaczy, że osoba może wygodnie usiąść, w niemęczącej pozycji, widzi ekran komputera, pulpit maszyny, z którą pracuje itd. Jeśli miejsce pracy jest zorganizowane tak, by sprzyjać pracy, to efektywność nie tyle wzrasta, co jest na adekwatnym poziomie. Jeśli biurko wymaga „odgruzowania” przed wysłaniem każdego maila, to efektywność oczywiście spada.
Poczucie winy wśród pracujących mam może wynikać z przekonania, że skupienie na karierze zaburza harmonię życia rodzinnego. Jakie inne czynniki wpływają na obniżony nastrój wśród aktywnych zawodowo mam? Prezes Fundacji Mama na Huśtawce wyjaśnia.
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili analizy, w których przyjrzeli się codziennej życzliwości w Polsce. W raporcie z badania napisano m.in. o tym, od czego zależy jej poziom.
Od stresu nie da się uciec, ale można nauczyć się nad nim panować - nie pozwalać, by kontrolował życie i wyniszczał ciało. Naukowcy przekonują, że plastyczność mózgu pozwala wyćwiczyć go tak, aby – mimo trudności – zachowywać emocjonalną równowagę. Jak to zrobić?
Wydaje się, że powoli upada mit, zgodnie z którym większość kobiet marzy o romantycznym związku, a okres bycia singielką upływa im na poszukiwaniu „drugiej połówki”. Dowodzi tego najnowsze badanie autorstwa kanadyjskich naukowców.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Choć o mobbingu słyszy się coraz więcej, zdaniem psychologów to wcale nie tego rodzaju doświadczenia są tym, co najczęściej rujnuje samopoczucie człowieka w miejscu pracy. - Dobrostan zależy w dużej mierze od aktywności - mówi psycholog i psychoterapeuta Grzegorz Marek.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na finałowy etap jesienno-zimowego programu „Otwieramy się!”. To ponad 40 projektów artystycznych.
Rynek dóbr luksusowych przeżywa trudny okres – spowolnienie gospodarcze w Chinach boleśnie odczuły czołowe koncerny tej branży. Wygląda na to, że niebawem będą też musiały zmienić się z trendem, który może zmienić postrzeganie dóbr luksusowych przez zamożnych klientów.
Wolontariat to esencja bezinteresownej pomocy i współczucia. W czasach dynamicznych zmian społecznych i kryzysów, które wstrząsają światem, to właśnie wolontariusze stają się mocnymi filarami wsparcia dla potrzebujących. Kto i dlaczego chce dziś pomagać innym?
Urodziła się w Londynie, jest córką amerykańskiego multimilionera. Maria-Chantal Miller jest żoną księcia Pawła II z Grecji, matką pięciorga dzieci, właścicielką marki odzieżowej oraz autorką poradnika na temat nowoczesnej etykiety dla dzieci i nastolatków.
Z najnowszych opracowań Eurostatu wynika, że z roku na rok w Unii Europejskiej rodzi się coraz mniej dzieci. Dane, które cytuje „Financial Times”, odnoszą się do sytuacji w 2023 roku – i są jeszcze bardziej niepojące niż statystyki dotyczące roku poprzedniego. Z publikacji wynika też, że Polska należy do krajów o najbardziej drastycznym spadku liczby urodzeń.
Klaasohm to nazwa tradycyjnego festiwalu, który wieków praktykuje się na jednej z wysp u wybrzeży Niemiec. Po fali krytyki dotyczącej przemocy wobec kobiet, z którą wiąże się jeden z festiwalowych obrzędów, podjęto decyzję o zaprzestaniu jego praktykowania – informuje „The Telegraph”.
Proponujemy wprowadzenie centralnego rejestru psychoterapeutów oraz podmiotów szkolących i egzaminujących, co pozwoli zainteresowanym łatwo zweryfikować, czy terapeuta posiada nie tylko certyfikat, ale także odpowiednie kwalifikacje i podlega stałej superwizji. Każdy będzie mógł to szybko sprawdzić.
Bill Gates poleca na swoim blogu książki do przeczytania w święta. Na liście znalazły się cztery tytuły
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas