Jak uniknąć „nerwicy niedzielnej”? Przed świętami jest szczególnie dotkliwa

Wiele osób zastanawia się, jak przeżyć święta w spokoju i bez nerwów. Tradycje rodzinne w czasie świąt to niestety czasami nerwy, pretensje i zmęczenie. Jak świadomie zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz o relacje z najbliższymi w tym świąt – mówi Justyna Dworczyk, psychoterapeutka i doktor sztuki.

Publikacja: 22.12.2024 10:03

Psycholog Justyna Dworczyk: Święta zwiastują najbardziej konfrontacyjny okres w skali całego roku..

Dekoracje świąteczne

Psycholog Justyna Dworczyk: Święta zwiastują najbardziej konfrontacyjny okres w skali całego roku..

Foto: PAP

Marzena Tabor-Olszewska: Święta to rytuał. Wydaje się, że powinniśmy być w rodzinach ze sobą blisko, w jakimś cieple, w zrozumieniu i serdeczności. Tymczasem setki, tysiące rodzin przeżywają w tym czasie stres. Zamiast ciepła, przy świątecznym stole mamy złośliwości i emocjonalne szantaże. Jak to możliwe, że dni, które powinny łączyć, tak bardzo nas dzielą?

Justyna Dworczyk: Coś tkwi w tym słowie, którego pani użyła: „rytuał”, ale ja myślałabym odwrotnie. Rytuałem przed świętami jest nasza codzienność, sprawy się toczą w jakiś określony sposób: praca, szkoła, ogarnianie lodówek i pralek, to nas stabilizuje. Święta wyrywają nas z tego i otwierają wszystko to, co niezałatwione, niewypowiedziane w naszych rodzinach. Nie możemy już liczyć, że da się czegoś uniknąć, że ujdzie nam na sucho. Mobilizujemy się nieświadomie do bycia gotowym na zadawanie nam tych samych, corocznych, dręczących pytań, wytoczenie tych samych roszczeń, tych samych pretensji, niemalże jak podczas przygotowań wojennych.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Psychologia
Asertywność – cecha bardzo (nie)kobieca? Oto, jak może wpływać na życie zawodowe
Psychologia
Dlaczego niektórzy chcą tylko zadowalać innych? Psycholog wyjaśnia
Psychologia
Polacy w niepokojący sposób podchodzą do swoich kłopotów z emocjami. Wyniki badania
Psychologia
Duża liczba rodzeństwa zwiększa ryzyko pewnych problemów u dzieci. O co chodzi?
Psychologia
Niechciane komplementy: Co to za słowa i jak na nie reagować?