Efekty przepracowania znane są każdemu, komu zdarza się zostawać w pracy po godzinach, zgłaszać swoją dyspozycyjność w weekendy czy finalizować rozpoczęte w biurze projekty po powrocie do domu, zwykle do późnych godzin wieczornych. Jeśli do tego obowiązki zawodowe łączone są z domowymi, niejednokrotnie jedyną formą odpoczynku po intensywnym dniu wypełnionym zadaniami pozostaje drzemka na kanapie przy uruchomionym chwilę wcześniej nowym odcinku wybranego z obszernej oferty serwisów streamingowych serialu. Jeśli od rana schemat się powtarza, konsekwencje w postaci przemęczenia, rozdrażnienia i trudności z koncentracją uwagi stają się odczuwalne niemal natychmiast.
W ramach badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Uniwersytetu Yonsei w Korei Południowej i opublikowanego na łamach „Occupational and Environmental Medicine” przeanalizowano wpływ długofalowego przepracowania na ludzki mózg. W badaniu wzięło udział 110 pracowników służby zdrowia, z których część (32 osoby) poświęcała pracy ponad 52 godziny tygodniowo. Pozostała grupa (78 pracowników) przeznaczała na obowiązki zawodowe przewidzianą liczbę godzin, nie przekraczając narzuconych przez pracodawcę limitów. U osób przepracowanych odnotowano zmiany w obszarach mózgu związane z funkcjami poznawczymi i regulacją emocji. O wskazanie dodatkowych skutków ubocznych nadmiernej koncentracji na obowiązkach zawodowych poprosiliśmy Annę Łempicką, szefową HR w PIB Group Poland oraz dr n. o zdr. Annę Kaźmierczak-Mytkowską, prodziekan Wydziału Medycznego kierunku Psychologia Uczelni Łazarskiego.
Czytaj więcej
Badania wykazują, że udzielanie pomocy innym uszczęśliwia człowieka bardziej niż podwyżka. Czy ak...
Wpływ przepracowania na ludzki mózg: obniżona wydolność funkcji poznawczych
Południowokoreańskie badania przeprowadzone wśród pracowników służby zdrowia wskazują, że regularne wydłużanie godzin pracy (zwłaszcza powyżej 52 godzin tygodniowo) wiąże się z istotnymi zmianami w strukturze mózgu. – Ujawnione w badaniach neuroobrazowych i potwierdzone wynikami testów psychologicznych różnice pomiędzy grupami osób pracujących w nadmiarowym wymiarze i w standardowym czasie dotyczą szerokiej sieci okolic kluczowych dla funkcji wykonawczych oraz regulacji emocji. Zmniejszona aktywność określonych struktur mózgowych powoduje obniżoną wydolność funkcji poznawczych: koncentracji i podzielności uwagi, planowania, umiejętności wykonywania operacji w pamięci, umiejętności swobodnego posługiwania się językiem, elastyczności w myśleniu, co prowadzi do gorszego radzenia sobie jednostki z zadaniami. Autorzy sugerują, że zaobserwowane zmiany objętości struktur mózgowych (głównie części okolicy czołowej i skroniowej kory mózgowej oraz wyspy) mogą odzwierciedlać adaptacyjne zmiany neuronalne w odpowiedzi na przewlekły stres zawodowy i przeciążenie poznawcze. Szczególne miejsce w badaniach zajmuje koncentracja uwagi i pamięć – wyjaśnia dr Anna Kaźmierczak-Mytkowska.
Poza opisanymi w badaniu zmianami zachodzącymi w ludzkim mózgu należy mieć na uwadze inne komplikacje zdrowotne wynikające z przeciążenia pracą. – Zbyt długie godziny pracy korelują z zaburzeniami regulacji emocji. Systematyczne przepracowanie generuje przewlekły stres, a tym samym podwyższony poziom kortyzolu, który dodatkowo obniża zdolność koncentracji uwagi i korzystania z pamięci, powoduje zaburzenia snu i rytmu dobowego (np. w postaci nieregularnych godzin odpoczynku). Nadmierne obciążenie zawodowe związane jest w ten sposób z potencjalnym ryzykiem wypalenia zawodowego, które także obniża możliwość wykorzystywania umiejętności poznawczych. Opisany mechanizm sprzyja rozwojowi zaburzeń emocjonalnych, takich jak depresja i poważne zaburzenia lękowe, które występują o około 20% częściej u osób przepracowanych niż y tych, które pracują w standardowym wymiarze. Kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki zdrowotne długich godzin pracy, co wiąże się najczęściej z dodatkowy, większym obciążeniem obowiązkami domowymi – wymienia dr Kaźmierczak-Mytkowska.