Koty wolą kobiety. Naukowcy wiedzą, dlaczego tak się dzieje

Koty to nie tylko tajemnicze i grymaśne stworzenia. Niełatwo, na pozór, zdobyć ich zaufanie i stworzyć z nimi bliższe więzi. To kot, już od pierwszych dni w ludzkiej rodzinie, wybiera sobie ukochaną osobę. Jak się okazuje, najczęściej jest to kobieta. Dlaczego?

Publikacja: 30.05.2024 21:33

Kobiety wydają się też lepiej odczuwać potrzeby kota, szybko dostrzegać różnice w nastroju czy zmian

Kobiety wydają się też lepiej odczuwać potrzeby kota, szybko dostrzegać różnice w nastroju czy zmiany w okazywanych przez kota emocjach.

Foto: Adobe Stock

Pies jest najlepszym przyjacielem mężczyzny, a kot najukochańszą istotą kobiety. Może to zabrzmieć jak stereotyp czy generalizowanie, ale potwierdzają to wyniki badań biologów i behawiorystów. Bliskie relacje kobiet z kotami oparte są na kilku istotnych filarach.

Kobiety i koty. Podobne cechy osobowości

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stację Badawczą Konrada Lorenza Uniwersytetu Wiedeńskiego i tamtejszy wydział biologii behawioralnej, podczas których przeanalizowano relacje społeczne między 40 kotami a ich właścicielami, większość kotów preferuje przebywanie w towarzystwie kobiety. Wpływ na to mają mieć przede wszystkim podobne cechy osobowości.

Pies jest najlepszym przyjacielem mężczyzny ze względu na jego zamiłowanie do spędzania czasu na świeżym powietrzu, wykazywane aktywności fizyczne, jakimi mogą być nawet zwykłe prace w domu czy ogrodzie oraz tendencję do bycia nieco… "brudniejszym". Koty, które lubią porządek, ład i spokój, które wyjątkowo dbają o czystość i spędzają sporo czasu na pielęgnacji, lgną bardziej do kobiet i stają się ich oddanymi towarzyszami.

"W badaniach przeprowadzonych w rodzinach posiadających koty stwierdzono, że kobiety wchodzą w interakcję ze swoimi kotami częściej niż mężczyźni. Koty z kolei częściej podchodzą do właścicielek płci żeńskiej i częściej inicjują kontakt, na przykład podskakując na ich widok, niż robią to z właścicielami płci męskiej" – mówi Manuela Wedl ze Stacji Badawczej im. Konrada Lorenza i Wydziału Biologii Behawioralnej Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Czytaj więcej

Koty rozumieją podstawy matematyki? Imponujące odkrycie

Koty kochają kobiety, ponieważ mają delikatniejszy głos

Zmysł słuchu kota jest około 3 razy lepszy niż człowieka. Spróbujmy sobie zatem wyobrazić, jak przeraźliwie w uszach kota musi brzmieć gruby, dudniący i basowy głos męski. Kobiety z natury mają głos łagodniejszy, cieplejszy i to najprawdopodobniej z tego powodu mnóstwo kotów woli kobiety.

"Kiedy ludzie i koty spotykają się po raz pierwszy, kobiety mają tendencję do mówienia, wokalizowania do kota częściej niż mężczyźni, a koty częściej niemal od razu wybierają na swego opiekuna kobietę" – zauważa Manuela Wedl.

Koty uważają kobiece głosy nie tylko za bardziej atrakcyjne, ale przede wszystkim mniej groźne. Badanie wykazało, że koty bardzo często wabione są także dźwiękiem dziecięcego gaworzenia. Tak więc, nawet jeśli może to być irytujące dla ludzi, kot może lubić, kiedy mówimy do niego właśnie w ten sposób.

Karen McComb, wykładowczyni ekologii behawioralnej na Uniwersytecie w Sussex, jest zarówno badaczką, jak i właścicielką kota, więc jej codzienne interakcje z własnym zwierzakiem często stają się pożywką dla jej badań. McComb zauważyła, że miauczenie jej kocur często przypomina dźwięki, które wydaje ludzkie niemowlę. "Koty mają w miarę odpowiednie struny głosowe, aby wydawać dźwięk podobny do płaczu dziecka" – wyjaśnia McComb. Jej zdaniem, "płacz" kota natychmiast wyzwala u kobiet instynkt macierzyński.

Kobiety i koty wyczują instynkt macierzyński

Nawet jeśli kot trafia do domu z dziećmi, i tak są duże szanse, że kociak w tej rodzinie również będzie traktowany jak dziecko. Tu do głosu dochodzą właśnie instynkty macierzyńskie. Koty zachowują się często, jak małe, bezbronne i wymagające opieki dzieciątko. Wspomniany "płacz", smutne minki, kiedy pragną coś "wyżebrać" od swojego opiekuna, albo niewinne, kiedy się coś nabroiło, to stały repertuar kocich zachowań, któremu nie oprze się chyba żadna kobieta, bez względu na to, czy jest, czy nie jest matką. Z drugiej strony, kot oderwany od swojej kociej mamy, najczęściej w bardzo młodym wieku, potrzebuje wciąż matczynego ciepła i opieki, w naturalny sposób lgnie zatem do samicy w swoim nowym, ludzkim stadzie.

Koty błyskawicznie też zauważają, kto je faworyzuje, rozpieszcza i spełnia ich wymagania, takie jak zapewnienie jedzenia, smakołyków i odpowiedniej dawki zabawy. To kolejny powód, dla którego wiele kotów woli kobiety. Po prostu kochają szczególną matczyną uwagę, jaką zapewnia im kobieta.

Kojący dotyk kobiecej dłoni

Równie potężny, co zmysł słuchu, jest u kota zmysł dotyku. Nic dziwnego zatem, że koty wolą kobiety, które zazwyczaj mają delikatniejsze dłonie i delikatniej obchodzą się z kotem. Oczywiście, koty to indywidualiści i wiele zależy od temperamentu kota. Najczęściej jednak każdy z nich przedkłada delikatność nad szorstkość. Nawet płochliwy kotek, który z natury boi się ludzi i od nich stroni, pozwoli się zbliżyć kobiecie. Delikatny, kojący dotyk kobiecej dłoni pomoże mu się nawet uspokoić. Jest także gwarancją bezpieczeństwa i matczynej czułości.

Bliskość fizyczna jest wśród kotów niezwykle ważna. Nawet między sobą zawsze okazują przynależność, czule napierając na siebie, myjąc sobie nawzajem twarze, drzemiąc razem poukładane w jeden wielki stos czy kłębowisko. Ta potrzeba, a wręcz przymus dotyku rozciąga się również na ludzkich członków stada.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Behavioural Processes naukowcy ze Stacji Badawczej im. Konrada Lorenza i Wydziału Biologii Behawioralnej Uniwersytetu Wiedeńskiego wskazali interakcje dotykowe, które wskazują na bliską więź: kot ociera się twarzą lub całym ciałem o właściciela, ociera się ogonem lub zwija ogon wokół opiekuna, kot "uderza" właściciela czołem, kot wyciąga przednią łapę i dotyka nią właściciela, kot "ugniata" opiekuna łapkami.

Czytaj więcej

Spanie z psem dobre dla zdrowia? Są wyniki nowych badań

Koty preferują kobiety, ponieważ spędzają z nimi więcej czasu

Z kolei według raportu Discovery News na temat badań nad zachowaniem kotów i ludzi, powodem, dla którego koty wolą kobiety, jest to, że spędzają one z nimi więcej czasu. A im więcej uwagi otrzymują od danej osoby, tym bardziej prawdopodobne jest, że odwzajemnią się taką samą dozą miłości. Podobnie jak w przypadku relacji międzyludzkich, im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz, tym silniejsza i bardziej intensywna jest więź między wami.

Okazało się, przynajmniej w rodzinach, które wzięły udział w badaniu, że to kobiety mają więcej czasu i/lub ochoty na spędzanie wspólnego czasu ze zwierzętami. Kot z kolei lubi być duszą towarzystwa, chce się czuć uprzywilejowaną istotą. Koty lubią, kiedy cały świat i kolej rzeczy toczy się na ich warunkach, ale też wbrew pozorom, są istotami społecznymi, dlatego też często za poświęconą im uwagę odwzajemniają się uczuciem i oddaniem, wybierając panią domu na swoją ukochaną osobę. Wydaje się też, że kobiety lepiej odczuwają potrzeby kota, szybko dostrzegają różnice w nastroju czy zmiany w okazywanych przez zwierzę emocjach. To ta nadwymiarowa, szczególna uwaga, jaką ofiarowują im kobiety, sprawia, że koty czują się naprawdę kochane i doceniane. W końcu, kto nie lubi czuć się wyjątkowo?

Pies jest najlepszym przyjacielem mężczyzny, a kot najukochańszą istotą kobiety. Może to zabrzmieć jak stereotyp czy generalizowanie, ale potwierdzają to wyniki badań biologów i behawiorystów. Bliskie relacje kobiet z kotami oparte są na kilku istotnych filarach.

Kobiety i koty. Podobne cechy osobowości

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
105-latka zdobyła upragniony dyplom uczelni. "Długo czekałam na ten moment"
Styl życia
Duża część młodzieży uważa, że poradzi sobie bez studiów. "Kariera nie jest wartością"
Styl życia
Taylor Swift zmienia miasta, w których koncertuje. Warszawa będzie Swiftszawą?
Styl życia
Slow mornings: dlaczego spokojne rozpoczęcie dnia służy zdrowiu?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Styl życia
Dating Zen. Pokolenie Z wylansowało nowy trend w podejściu do partnerstwa. Na czym polega?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży