Gdy bohaterowie filmu „Zabij mnie, kochanie” dowiadują się o otrzymaniu głównej wygranej w loterii, zawrotna kwota robi na nich tak ogromne wrażenie, że nie potrafią zasnąć, snując plany rozdystrybuowania gotówki i realizacji marzeń odkładanych latami. Wprawdzie filmowa Natalia i Piotr, odegrani przez Weronikę Książkiewicz i Mateusza Banasiuka, zbyt wcześnie dzielą się informacją o wygranej z interesownymi przyjaciółmi, którym też pomysłów na rozdysponowanie 5 milionów złotych nie brakuje, to jednak wizja zażegnania problemów finansowych na resztę życia osładza im wszelkie troski.
Jak wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego, nie trzeba aż tak oszałamiających oszczędności, by zapewnić sobie spokojny sen i dobrostan psychiczny. Do osiągnięcia tego celu wystarczy świadomość posiadania choćby niewielkiej nadwyżki finansowej na koncie. W jaki sposób odkładanie nawet skromnych kwot pozwala uporać się z bezsennością i czy istnieją inne czynniki związane z osobistymi finansami, które równie kojąco wpływają na samopoczucie? Te kwestie wyjaśnia psycholog kliniczny, psychoterapeuta Marta Wiercińska.
Czytaj więcej
Naukowcy wzięli pod lupę poczucie szczęścia i za sprawą badania Global Flourishing Study próbują ustalić, co sprawia, że ludzie z radością wstają każdego dnia, przystępując do swoich zadań. W jaki sposób to sprawdzono i jaki wynik osiągnęła Polska?
Zadowolenie z życia, lepszy sen
W ramach badań prowadzonych w latach 2021-2022 pod nazwą Understanding Society, przeanalizowano sytuację finansową 26.000 respondentów. Na tej podstawie ustalono, że niemożność odłożenia choćby niewielkich kwot na konto oszczędnościowe aż u 46 proc. ankietowanych wywołuje niepokój na samą myśl o kwestiach finansowych. Dla porównania, wskaźnik ten wynosi 29 proc., gdy tylko taka sposobność istnieje.
Aż 58 proc. osób mających możliwość odłożenia nawet £100-199 miesięcznie deklarowało zadowolenie ze swojego życia, a wskaźnik ten wyniósł 68 proc. wśród tych ankietowanych, którzy co miesiąc zdołali zaoszczędzić ponad £1,000. Posiadane oszczędności ma bezpośrednie przełożenie na kolejne dziedziny życia, takie jak: optymistyczne spojrzenie w przyszłość, deklarowane przez 49 proc. ankietowanych regularnie odkładających pieniądze na konto oszczędnościowe; jakość relacji międzyludzkich, pozytywnie ocenianą przez 56 proc. badanych mających dostępne środki na nieprzewidziane wydatki, i wreszcie na jakość snu, która dla 83 proc. badanych jest zadowalająca, jeśli tylko mają poczucie zabezpieczenia finansowego siebie i swojej rodziny.