Jakość snu zależy od posiadanych oszczędności. Badanie pokazało ciekawą relację

Badanie wykazało, że posiadanie nawet niewielkich oszczędności poprawia jakość snu i wpływa korzystnie na samopoczucie. Jak tego dowiedziono i czy inne czynniki związane z osobistymi finansami pomagają osiągnąć takie efekty? Psycholog komentuje.

Publikacja: 17.07.2024 09:38

Badanie pozwoliło ustalić relację między posiadanymi oszczędnościami a podejściem do kwestii związan

Badanie pozwoliło ustalić relację między posiadanymi oszczędnościami a podejściem do kwestii związanych ze zdrowiem czy dbałością o kondycję fizyczną.

Foto: Adobe Stock

Gdy bohaterowie filmu „Zabij mnie, kochanie” dowiadują się o otrzymaniu głównej wygranej w loterii, zawrotna kwota robi na nich tak ogromne wrażenie, że nie potrafią zasnąć, snując plany rozdystrybuowania gotówki i realizacji marzeń odkładanych latami. Wprawdzie filmowa Natalia i Piotr, odegrani przez Weronikę Książkiewicz i Mateusza Banasiuka, zbyt wcześnie dzielą się informacją o wygranej z interesownymi przyjaciółmi, którym też pomysłów na rozdysponowanie 5 milionów złotych nie brakuje, to jednak wizja zażegnania problemów finansowych na resztę życia osładza im wszelkie troski.

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego, nie trzeba aż tak oszałamiających oszczędności, by zapewnić sobie spokojny sen i dobrostan psychiczny. Do osiągnięcia tego celu wystarczy świadomość posiadania choćby niewielkiej nadwyżki finansowej na koncie. W jaki sposób odkładanie nawet skromnych kwot pozwala uporać się z bezsennością i czy istnieją inne czynniki związane z osobistymi finansami, które równie kojąco wpływają na samopoczucie? Te kwestie wyjaśnia psycholog kliniczny, psychoterapeuta Marta Wiercińska.

Czytaj więcej

Polska to całkiem dobre miejsce do rozkwitania. Wyniki badania Global Flourishing Study

Zadowolenie z życia, lepszy sen

W ramach badań prowadzonych w latach 2021-2022 pod nazwą Understanding Society, przeanalizowano sytuację finansową 26.000 respondentów. Na tej podstawie ustalono, że niemożność odłożenia choćby niewielkich kwot na konto oszczędnościowe aż u 46 proc. ankietowanych wywołuje niepokój na samą myśl o kwestiach finansowych. Dla porównania, wskaźnik ten wynosi 29 proc., gdy tylko taka sposobność istnieje.

Aż 58 proc. osób mających możliwość odłożenia nawet £100-199 miesięcznie deklarowało zadowolenie ze swojego życia, a wskaźnik ten wyniósł 68 proc. wśród tych ankietowanych, którzy co miesiąc zdołali zaoszczędzić ponad £1,000. Posiadane oszczędności ma bezpośrednie przełożenie na kolejne dziedziny życia, takie jak: optymistyczne spojrzenie w przyszłość, deklarowane przez 49 proc. ankietowanych regularnie odkładających pieniądze na konto oszczędnościowe; jakość relacji międzyludzkich, pozytywnie ocenianą przez 56 proc. badanych mających dostępne środki na nieprzewidziane wydatki, i wreszcie na jakość snu, która dla 83 proc. badanych jest zadowalająca, jeśli tylko mają poczucie zabezpieczenia finansowego siebie i swojej rodziny.

Poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad życiem

Badanie pozwoliło też ustalić relację między posiadanymi oszczędnościami a podejściem do kwestii związanych ze zdrowiem czy dbałością o kondycję fizyczną. Jak się okazało, im większa kwota jest regularnie odkładana na rachunek bankowy, tym częściej dana osoba poświęca czas na aktywność fizyczną i mniej chętnie sięga po papierosy. Zauważono też, że osoby uskarżające się na swój stan zdrowia wykazywały mniejszą chęć do odkładania pieniędzy na przyszłość, tłumacząc to przeświadczeniem, że zatrwożeni wizją przedwczesnej śmierci, wolą korzystać z dostępnych środków na bieżąco.

Analitycy dokonali też porównania wskaźnika zadowolenia z życia wynikającego z posiadania oszczędności oraz innych ważnych wydarzeń uznawanych za radosne. Wprawdzie upragniona przeprowadzka do własnego domu, wstąpienie w związek małżeński i spłacenie hipoteki znajdują się na szczycie tej listy, to jednak możliwość rozpoczęcia oszczędzania pozostaje stałym elementem zestawienia. – Posiadanie nawet niewielkich oszczędności może znacząco poprawić samopoczucie – potwierdza Marta Wiercińska. – Wyobraź sobie sytuację, w której nagle zepsuje się pralka. Jeśli masz oszczędności, możesz szybko kupić nową, unikając stresu związanego z nagłym wydatkiem. Oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad życiem, co redukuje stres. Dzięki nim czujesz się bardziej pewny siebie i lepiej zarządzasz swoimi finansami, co pozytywnie wpływa na samoocenę – dodaje psycholog.

Czytaj więcej

Nietypowe benefity dla pracowników szkodzą firmie. Jak działa zjawisko carewashing?

Zdrowy sen nie tylko dzięki oszczędnościom

Podczas gdy nawet niewielka kwota oszczędności pozwala wyzbyć się problemów z bezsennością i z optymizmem spojrzeć w przyszłość, to brak możliwości odłożenia pieniędzy na nieplanowane wydatki może naruszyć poczucie bezpieczeństwa, a nawet wpłynąć na znaczne pogorszenie stanu zdrowia. – Brak oszczędności może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Wyobraź sobie, że musisz nagle zapłacić za naprawę samochodu, a nie masz żadnych oszczędności. Stres związany z brakiem pieniędzy może prowadzić do lęku i obniżonej samooceny. Możesz czuć się przytłoczony i bezradny, co może negatywnie wpływać na twoje relacje z bliskimi. W dłuższej perspektywie brak środków finansowych może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak depresja i inne zaburzenia psychiczne – wymienia psycholog.

Wprawdzie kwestie finansowe pozostają niezmiennie ważnym czynnikiem wpływającym na dobre samopoczucie, relacje z bliskimi czy jakość snu, to jednak warto wziąć pod uwagę również inne działania, których podjęcie lub zaniechanie przekłada się na dobrostan psychiczny. – Na jakość snu wpływa wiele czynników. Wyobraź sobie, że codziennie wieczorem chodzisz na krótki spacer, co pomaga ci się zrelaksować przed snem. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie nadmiernej konsumpcji kofeiny oraz alkoholu mogą poprawić sen. Ważne jest również utrzymanie regularnych godzin snu i stworzenie komfortowych warunków do odpoczynku, takich jak cicha i ciemna sypialnia. Stres, problemy emocjonalne oraz niezdrowe nawyki, takie jak oglądanie telewizji przed snem, mogą zakłócać sen – wyjaśnia Marta Wiercińska.

Choć możliwość rozpoczęcia oszczędzania jest zależna od wielu warunków, które przy niewielkich dochodach i konieczności ponoszenia regularnych wydatków nie zawsze mogą być spełnione, autorzy raportu zalecają podjęcie kilku starań w tym zakresie. Wskazują choćby na sporządzenie realnego, nawet minimalnego planu regularnego odkładania pieniędzy w każdym miesiącu, zbliżonego do dokonywania stałych opłat. Zachęcają też do uczestnictwa w programach oszczędnościowych, jeśli takowe są oferowane przez danego pracodawcę, a także do nagradzania siebie za konsekwencję w działaniu, ilekroć uda się odłożyć zaplanowaną kwotę na konto oszczędnościowe. Oby tylko wydatki przeznaczone na nagrodę nie pochłonęły z trudem zaoszczędzonych środków, których dostępność – wyciągając wnioski z błędów filmowych bohaterów – lepiej zachować dla siebie.

Źródła:
https://www.bristol.ac.uk/
https://www.bbc.com/

Informacje o rozmówczyni

Marta Wiercińska

Psycholog kliniczny, psychoterapeuta, superwizor-aplikant. Pracuje w zawodzie psychoterapeuty od 1991 roku. Zajmuje się diagnozą, psychoterapią (par i małżeństw, indywidualną, grupową), interwencją kryzysową, a obecnie również superwizją zespołów psychoterapeutycznych, HR i superwizją indywidualną. 

SPOŁECZEŃSTWO
Dzień Wolontariusza. Co dziś sprawia, że ludzie chcą pomagać potrzebującym?
SPOŁECZEŃSTWO
Alarmujące dane Eurostatu: rekordowo niska dzietność w UE. Sytuacja Polski niepokoi
SPOŁECZEŃSTWO
Koniec przemocy wobec kobiet na festiwalu Klaasohm. Zakazano kontrowersyjnego zwyczaju
Styl życia
Usunięcie licznika „kciuka w dół” na YouTube przyniosło dużą korzyść kobietom. O co chodzi?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Biznes
Pada mit o emocjonalnym stylu zarządzania kobiet. Zaskakujące wyniki badania
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska