Sól Epsom dla zdrowia i urody. Jak działa modna kuracja?

Przygotując się do MET Gali, Jessica Biel zdradziła swój trik urodowy, pozwalający jej uzyskać promienną cerę i nieskazitelny wygląd: wieczorem przed galą przez pół godziny kąpała się w soli Epsom. Jak działa taka kuracja?

Publikacja: 17.05.2024 11:58

Sole Epsom mają szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz odnowie biologicznej.

Sole Epsom mają szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz odnowie biologicznej.

Foto: Adobe Stock

Wybór każdego uczestnika imprezy zwanej „Oscarami mody” osobiście akceptuje Anna Wintour, a ponieważ lista gości bardzo długo utrzymywana jest w tajemnicy, gwiazdy nie zawsze mają wystarczająco dużo czasu na odpowiednie przygotowanie się do wystąpienia na schodach nowojorskiego Metropolitan Museum of Art. Aby zatem zaprezentować się perfekcyjnie i mieć pewność, że każde zdjęcie wykonane przez tłumnie zgromadzonych fotografów podkreśli urodę i unikatową kreację gwiazdy, zaproszone na galę aktorki, piosenkarki i celebrytki stosują najbardziej wyszukane metody pozwalające im pokazać się tego dnia w jak najlepszym wydaniu. Zabieg zwany „The Beauty Sandwich” stosowany jest regularnie przez takie panie jak Kate Hudson czy Zoë Kravitz. Chętnie z jego dobrodziejstwa korzysta też Hailey Bieber. Metoda, o której za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała swoich obserwatorów Jessica Biel, nie jest aż tak powszechna i polega na kąpieli w soli Epsom. W jakim celu stosuje się taki zabieg i czy efekty są widoczne od razu? W komentarzu dla serwisu kobieta.rpl.pl informacji w tej kwestii udziela Aleksandra Koprowska, ekspertka z obszaru kosmetologii holistycznej i estetycznej, pielęgnacji skóry i podologii.

Przyspieszenie regeneracji organizmu

Jak zauważa rozmówczyni, sole Epsom odnalazły szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz odnowie biologicznej. – Kosmetologia to prężnie rozwijający się kierunek, który coraz szerzej rozpatruje genezę powstawania danych problemów skórnych. Holistyczne podejście skłania coraz więcej zwolenników do wykorzystywania potencjału soli Epsom, czyli nieorganicznego związku chemicznego: soli kwasu siarkowego oraz magnezu. Stosowana jest w celu przyspieszenia regeneracji organizmu, wykazuje również silne działanie przeciwzapalne oraz seboregulujące, które jest kluczowe w działaniu przeciwtrądzikowym – wyjaśnia Aleksandra Koprowska.

Kolejną korzyścią związaną z zastosowania soli Epsom jest rozluźnienie oraz komfort psychiczny, tak niezbędny w obliczu ważnego wydarzenia czy chęci zaprezentowania się w jak najlepszej odsłonie w błysku fleszy. – Dzięki dostarczaniu dużej ilości związków magnezu może generować zwiększoną produkcję serotoniny w mózgu, co sprzyja rozluźnieniu, wspiera komfort psychiczny. Dodatkowo sprzyja też poprawie stanu włosów i paznokci, między innymi ułatwia oczyszczenie skalpu skóry głowy. Siarka wchodzi także w skład wielu aminokwasów, uzupełnienie jej niedoborów zapobiega zrogowaceniu naskórka, nadmiernej łamliwości paznokci oraz wypadaniu włosów – dodaje kosmetolog.

Czytaj więcej

Met Gala 2024. Największe gwiazdy na czerwonym dywanie i ich bajeczne stylizacje

Płaszcz solny

Przygotowując się do MET Gali, Jessica Biel skorzystała z kąpieli w soli Epsom wieczorem tuż przed wielkim wydarzeniem. Jak potwierdza kosmetolog, jest to właściwy moment na zaplanowanie takiego zabiegu. – Kąpiele solankowo-magnezowe warto wykonywać wieczorem przed snem. Zaleca się użycie dwóch szklanek soli Epsom z ciepłą wodą ok. 38 stopni, należy odczekać aż sól dokładnie się rozpuści. Kąpiel powinna trwać 20-30 minut – zaleca Aleksandra Koprowska.

Aby zapewnić pożądany efekt działania soli, należy powstrzymać się od natychmiastowego wytarcia ciała ręcznikiem. – Warto nie osuszać skóry od razu, pozostawiając na niej płaszcz solny, co przedłuża absorbcję związków. Sam magnez wchłaniany jest przez skórę, uzupełniając jego niedobory. Z kolei siarka działa odkażająco, bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Przy niedoborach tych pierwiastków zaleca się taką kąpiel nawet 2 razy w tygodniu bądź profilaktycznie raz w tygodniu – dodaje kosmetolog.

Czytaj więcej

Beauty kids. Niebezpieczne zjawisko coraz bardziej daje o sobie znać wśród nastolatek

Efekty uboczne?

W przeciwieństwie do wielu inwazyjnych zabiegów, mających na celu poprawę urody i narażających użytkowniczki na przykre efekty uboczne w postaci opuchlizny czy zaczerwienienia skóry, w przypadku kąpieli w solach ryzyko niepożądanych reakcji organizmu jest bliskie zeru. – Przy zastosowaniu kąpieli solnych nie ma tak naprawdę ryzyka efektów ubocznych, gdyż nadmiar siarki w organizmie nie obfituje w żadne objawy. Siarka jest pierwiastkiem, który nie stanowi w żadnym stopniu zagrożenia toksycznego, a nadmiar jest łatwo i szybko usuwany razem z moczem – wyjaśnia ekspertka.

Warto jednak mieć na uwadze niedogodności wynikające z nadmiernego spożywania specyfiku w formie doustnej. – Przy przyjmowaniu doustnym soli Epsom może dojść do podwyższenia poziomu magnezu, co objawia się: biegunką, zaparciami, bólem głowy czy zaczerwieniem skóry. Dlatego najbezpieczniej jest stosować kąpiele – zastrzega.

Przy wielu korzyściach płynących z zastosowania kąpieli solnych należy jednak mieć świadomość również przeciwwskazań w konkretnych przypadkach. – Do bezwzględnych przeciwwskazań zalicza się bardzo silne odczyny zapalne, otwarte rany, oparzenia skóry, przerwanie ciągłości skóry oraz nasilone infekcje, które również mogą stanowić wykluczenie z zastosowania soli Epsom – wyjaśnia Aleksandra Koprowska.

Przygotowana na MET Galę Jessica Biel prezentowała się zjawiskowo w różowej sukni od Tamary Ralph. Delikatny makijaż, naturalna fryzura i dostosowana do kreacji biżuteria stanowiły dopełnienie eleganckiego wizerunku, natomiast zastosowana dzień wcześniej kuracja dodała aktorce naturalnego blasku. – Czuję się wspaniale – pisała na Instagramie chwilę przed wyjściem na tę wyjątkową imprezę. Sądząc po efekcie, taki nowy trend w dbałości o urodę szybko znajdzie naśladowczynie.

Informacje o ekspertce

Aleksandra Koprowska

Ekspertka z obszaru kosmetologii holistycznej i estetycznej, pielęgnacji skóry i podologii. Wykładowca kierunku kosmetologia. Kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem dydaktycznym i zawodowym. Specjalizuje się w kosmetologii holistycznej i estetycznej. Absolwentka Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej obecnego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego oraz Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. 

Uroda
Jak być świadomym konsumentem? Radzi właścicielka bloga o ekologii i naturalnych kosmetykach
Uroda
Miód – kosmetyk stworzony przez naturę. Jak wykorzystać go do domowej pielęgnacji?
Uroda
Angelina Jolie reklamuje kosmetyki znanej marki. Czy jej usta zwiększą sprzedaż?
Uroda
Niedbały makijaż to nie przypadek. Ustalono, dlaczego kobiety tak się malują
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Uroda
Brytyjki pozywają znane koncerny kosmetyczne. Chodzi o azbest w wielu produktach do makijażu