Niedbały makijaż to nie przypadek. Ustalono, dlaczego kobiety tak się malują

Codzienny makijaż zwykle jest delikatny, ten na specjalne okazje - bardziej wyrazisty. Istnieją jednak sytuacje, w których kobiety celowo wykonują niedbały makijaż. Jakie mają wtedy motywacje, wyjaśnia współautorka badania na ten temat.

Publikacja: 21.08.2024 13:11

Badanie naukowców z Uniwersytetu SWPS udowadnia, że makijaż pełni rozmaite strategiczne funkcje w ko

Badanie naukowców z Uniwersytetu SWPS udowadnia, że makijaż pełni rozmaite strategiczne funkcje w kontekście autoprezentacji.

Foto: Adobe Stock

Podobnie jak ubiór, makijaż od wielu stuleci pełni w życiu kobiet rozmaite funkcje. Oprócz tego, że kamufluje te cechy urody, które chciało by się ukryć, podkreśla też jej atuty. Odpowiedni makijaż pomaga kobietom wywołać konkretne wrażenie na innych ludziach, w zależności od sytuacji (towarzyskiej, zawodowej, etc.).

Dlaczego kobiety celowo malują się niedbale — nawet jeżeli mają czas?

Czy kobiety zawsze malują się bardziej intensywnie na „specjalne okazje”? Okazuje się, że nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, co ustaliła grupa psychologów z Uniwersytetu SWPS.

Badacze postanowili sprawdzić, w jakich konkretnie sytuacjach kobiety wykonują wyrazisty makijaż, do wykonania którego używają większej ilości kosmetyków, a kiedy pozwalają sobie na bardziej naturalny wygląd. Przeprowadzili oni w tym celu dwa badania na grupie ponad 900 dorosłych Polek, a swoje spostrzeżenia zawarli w raporcie, który ukazał się na łamach czasopisma naukowego „Evolutionary Psychology”.

Czytaj więcej

Obsesja ciała u kobiet nie ustaje - niepokojące wyniki badania. Ekspertka komentuje

W pierwszym badaniu wzięły udział 533 kobiety. Poproszono je, aby określiły, w jaki sposób umalowałyby się na dwie różne sytuacje: rano do pracy oraz na wieczorne wyjście z przyjaciółmi, wizytę w kilku barach i ewentualnie w nocnym klubie.

W ramach drugiego badania, do którego zaangażowano 400 kobiet, do dwóch powyższych sytuacji dodano dwie kolejne. Pierwsza to perspektywa spotkania towarzyskiego, na którym jest mężczyzna, który podoba się respondentce — czyli jej potencjalny partner. Druga sytuacja to imprezowanie w obecności natrętnego mężczyzny, którym badana nie jest zainteresowana.

„Sytuacyjny” kontekst makijażu

Zgodnie z przewidywaniami badaczy, przygotowujące się na imprezę w towarzystwie przyjaciół kobiety częściej deklarowały wykonanie bardziej intensywnego i starannego makijażu. Z kolei w codziennej sytuacji, przed wyjściem do pracy kobiety nakładają na twarz mniejsze ilości produktów do makijażu i nie przykładają się nadmiernie do jego wykonania.

Najdokładniejszy makijaż (choć niekoniecznie przy użyciu większej ilości kosmetyków) kobiety wykonałyby, gdyby na imprezie był mężczyzna, który im się podoba. Ciekawych spostrzeżeń dostarczyło również umieszczenie respondentek w towarzystwie mężczyzny, który swoim zachowaniem stwarza dla nich zagrożenie.

- Motywacja do zrobienia dobrego wrażenia była niższa niż w innych kontekstach sytuacyjnych, co sugeruje, że przewidując potencjalne zagrożenie, takie jak nachalny mężczyzna, kobiety miały mniejszą motywację, aby imponować swoim wyglądem — wyjaśnia psycholożka Małgorzata Teixeira de Sousa z Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego Uniwersytetu SWPS, współautorka badania.

Czytaj więcej

Bobbi Brown - kobieta, która wie wszystko o makijażu. Jaki jest jej przepis na bycie piękną?

Dzięki makijażowi kobieta może skutecznie uniknąć czyjej uwagi lub sprawić wrażenie mniej atrakcyjnej, a nawet wykluczyć niechciany kontakt.

- W rezultacie kobiety deklarowały, że ich makijaż byłby mniej intensywny, a staranność w jego aplikacji mniejsza, niż gdyby bawiły się na imprezie, gdzie nie groziło im takie zagrożenie — dodaje ekspertka.

Badanie naukowców z Uniwersytetu SWPS udowadnia zatem, że makijaż pełni rozmaite strategiczne funkcje w kontekście autoprezentacji. Sposób, w jaki maluje się kobieta w danej sytuacji, może mieć funkcję zachęcającą lub odwrotnie — zniechęcającą do podjęcia z nią bezpośredniego kontaktu.

Podobnie jak ubiór, makijaż od wielu stuleci pełni w życiu kobiet rozmaite funkcje. Oprócz tego, że kamufluje te cechy urody, które chciało by się ukryć, podkreśla też jej atuty. Odpowiedni makijaż pomaga kobietom wywołać konkretne wrażenie na innych ludziach, w zależności od sytuacji (towarzyskiej, zawodowej, etc.).

Dlaczego kobiety celowo malują się niedbale — nawet jeżeli mają czas?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Uroda
Angelina Jolie reklamuje kosmetyki znanej marki. Czy jej usta zwiększą sprzedaż?
Uroda
Brytyjki pozywają znane koncerny kosmetyczne. Chodzi o azbest w wielu produktach do makijażu
Uroda
Sól Epsom dla zdrowia i urody. Jak działa modna kuracja?
Uroda
Marki z branży beauty apelują do nastolatek, aby nie kupowały „dorosłych” kosmetyków
Uroda
Makijaż na trening – lepiej znać te zasady, by uniknąć problemów z cerą