Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 06:09 Publikacja: 20.11.2024 10:22
Nastolatka z problemami
Anna Turzyniecka: Najwięcej telefonów dotyczy przemocy. Rozmawiamy także o sytuacjach, w których dzieci myślą o odebraniu sobie życia. A te przypadki często również wiążą się z przemocą – odebranie sobie życia jest skutkiem, a nie początkiem problemu.
Foto: Adobe Stock
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka to dla dzieci ich ostatnia deska ratunku, czy raczej pierwsza linia pomocy?
To jedna z form pomocy. Są dzieci, które będąc w kryzysie już korzystają z innych rozwiązań. Telefon zaufania jest poniekąd narzędziem interwencyjnym. Na przykład dzieci chodzące na terapię mogą nie mieć spotkania z terapeutą w najbliższym czasie, a wtedy wiedzą, że jest takie miejsce, gdzie mogą porozmawiać, rozładować emocje. Są też dzieci, które dzwonią z ciekawości, bo słyszały, że telefon pomógł komuś innemu i chcą spróbować. Czasem na koniec rozmowy słyszymy: „Ojej, nie myślałam, że ten telefon pomoże, a jednak!”. Niestety, i to mocno podkreślam, są też i takie sytuacje, kiedy stajemy się ostatnią deską ratunku.
W Kenii jest ciepło, ludzie są uśmiechnięci. Przez to, że zmagają się z różnymi problemami życiowymi, nie przejmują się drobiazgami, nie irytują się tak szybko jak my, rzadko podnoszą głos – opowiada Joanna Sznajderska, która od 18 lat mieszka w Afryce.
Pracowała jako modelka, w Nowym Jorku uczyła się aktorstwa. W Los Angeles odnalazła dom i zdecydowała, że nie chce już być zależna od innych. Dzisiaj Magdalena Mielcarz jako Lvma Black produkuje muzykę i mówi: „Największym sukcesem jest robić rzeczy tak, jak się chce”.
Odczułam na własnej skórze, że tutaj bliźniego traktuje się jak siebie samego – z dużą dozą miłości, współczucia i zrozumienia. To ludzie mnie trzymają w tym kraju. Ich prostoduszność i dobrotliwość – mówi Dominika Dudała, licencjonowana przewodniczka i wokalistka, która w Omanie mieszka od 8 lat.
Gościem najnowszego odcinka podcastu „Powiedz to kobiecie” jest Katarzyna Glinka. Pretekstem do rozmowy była książka o wymownym tytule „Mnie też zabrakło sił”, którą aktorka napisała wraz z Urszulą Struzikowską-Marynicz, psycholożką i socjolożką.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Lepiej mieć jedną porządną marynarkę niż pięć poliestrowych – czyli jak kupować mądrze, świadomie, by rzeczy służyły nam na lata. Czym różni się marketing od prawdziwej wartości produktu? I dlaczego warto zawsze prać nowe ubrania, przed pierwszym założeniem – wyjaśnia Katarzyna Daniłko.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
W Muzeach Watykańskich można oglądać wyjątkowe arcydzieło włoskiego renesansu. Zapomniano o nim na 500 lat.
Pracujemy w pełnym zakresie, ale szczególnie w przypadku lecznictwa ambulatoryjnego to funkcjonowanie jest trochę utrudnione – mówi dr n. med. Michał Zabojszcz, dyrektor szpitala MSWiA w Krakowie.
W centrum Warszawy może niebawem zrobić się jeszcze gęściej, bo wiele wskazuje na to, że stolicy przybędzie kolejny wieżowiec. Będzie bardzo oryginalny – wyróżnia go charakterystyczne „wcięcie” na niższych kondygnacjach.
Nowe badania opublikowane na łamach „Journal of Climate Change and Health” wykazało, że niepewność dotycząca przyszłości, wynikająca z pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, wywołuje zwłaszcza u młodych ludzi poczucie lęku i prowadzi do depresji.
Jedzenie oprócz tego, że jest nośnikiem wspomnień, pozwala także poczuć przynależność do kultury, w której zostało się wychowanym. Dlatego, gdy przeprowadzamy się za granicę, tęsknimy za tradycyjnymi, prostymi potrawami z naszego kraju. Ale działa to także w drugą stronę – raczej nie jemy rzeczy, z którymi mamy złe skojarzenia.
Maria Branyas należała do grona „superstulatków” – osób, którym udało się dożyć lub przekroczyć wiek 110 lat. Pochodząca z Katalonii kobieta zmarła w 2024 roku, mając dokładnie 117 lat i 168 dni. Zespół hiszpańskich naukowców postanowił zbadać sekret jej długowieczności.
W poniedziałek przed sądem stanąć ma Gérard Depardieu, francuski aktor, który oskarżony jest o napaści seksualne. Artysta nie przyznaje się do winy, a jego prawnik podkreśla, że Depardieu padł ofiarą „kampanii oszczerstw”.
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas